Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Spanair slutar flyga vid midnatt natten mot lördagen. Foto: Manu Fernandez Spanair slutar flyga vid midnatt natten mot lördagen. Foto: Manu Fernandez

Spanair ställer in alla flygningar

Annons:
FAKTA

SAS


• SAS, som 2009 sålde av majoriteten i Spanair, äger sedan dess 10,9 procent av det spanska bolaget.
• Flygkoncernen SAS redovisade i sin senaste delårsrapport, tredje kvartalet 2011, en vinst före skatt på 276 miljoner kronor jämfört med förlusten på 1 027 miljoner kronor samma period i fjol. Intäkterna sjönk något, från 10,8 till 10,6 miljarder kronor.
• Efter nedskärningarna förra året har SAS nu cirka 12 700 anställda och hela SAS-koncernen cirka 15 000 anställda.
• SAS genomförde dessutom en nyemission i maj 2010, där ägarna fick skjuta till fem miljarder kronor.
TT

Det spanska flygbolaget Spanair har begärts i konkurs.
Alla flygbolagets flighter har stoppats.
Jörgen Gierup är tränare i sin sons pojklag i fotboll och har köpt Barcelona-biljetter till hela laget.
- Det känns oerhört tråkigt, jag blev helt chockad, säger han.
Spanairs styrelse har begärt företaget i konkurs.
Det innebär att flygbolagets flighter stoppas från midnatt natten mellan fredag och lördag, uppger SAS som tidigare ägde en stor del av företaget.
Spanair flyger främst inom Spanien och mellan Barcelona och andra städer i Europa.
Det är hittills oklart hur många svenskar som drabbas när bolagets flygningar mellan Barcelona och Stockholm ställs in.

"Extremt tuff konkurrens"

SAS sålde 2009 en stor ägarandel i Spanair - för närvarande äger SAS 10,9 procent av aktierna.
- Det är främst två saker som gör att Spanair går i konkurs. Det ena är att Spanien är i ekonomisk kris, det andra är att det är en extremt tuff konkurrenssituation, säger Sture Stölen chef för Investor Relations på SAS.
SAS skriver i ett pressmeddelande bolaget kommer att flygbolaget ska försöka hjälpa de resenärer som strandas när Spanair går under. Jörgen Gierup. Foto: PrivatSophie Schanneberg, 23. Foto: Privat

Köpte biljetter för 50 000

Jörgen Gierup är tränare för sin sons pojklag i fotboll.
Han är rädd för att de 17 flygbiljetterna han har köpt med Spanair - till en kostnad på drygt 50 000 kronor - nu är värdelösa.
- Hela laget har bland annat sålt korv och gjort andra aktiviteter de senaste två åren för att samla in pengar, säger han.
De unga fotbollsspelarna hade sett fram emot att delta i en fotbollsturnering i Barcelona - och nu vet inte tränare vad som händer.
- Vi vet över huvudtaget inte om vi kan åka. Det känns oerhört tråkigt, säger han.
- Det är kanske den första grejen som killarna har jobbat ihop själva, och så händer det här. Det är en tuff start.

Sophie fast i Barcelona

Svenska Sophie Schanneberg, 23, drabbades direkt av konkursen. Hon skulle byta flyg i Barcelona men fastnade på flygplatsen.
- Det var kaos och man fick inte reda på någonting. Det stod flera hundra personer i kö till informationsdisken och vi fick inte reda på vad som hände förrän spanska journalister kom till flygplatsen för att intervjua passagerare, säger hon till Expressen.se.
- Vissa grät och visste inte vad de skulle göra.
Nu har hon köpt en bussbiljett som ska ta henne till Valencia.
- Det känns väldigt tråkigt, speciellt när man reser ensam, säger Sophie Schanneberg.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

BILDSPECIAL: Här firar de Antons seger

Se Molly och Antons danser i finalen Läs Expressens rapport från Let's Dance.

Collin och Helena fick äntligen komma till studion för dottern. "Är så stolta."

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
EXTRA
MODEBLOGGEN
Annons:
SPORT
EXTRA
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader