Vid 21-tiden i lördags kväll kom Sonja Svarts storasyster hem till bostaden i Bredäng i sydvästra Stockholm.
Hon fick inte upp porten till hyreshuset och ringde då Sonja som kom ner för att öppna. Storasystern sprang upp till lägenheten före lillasystern.
Men Sonja kom inte efter.
Sedan dess är hon försvunnen.
Familjen har själv valt att gå ut med namn och bild på Sonja. De hoppas att någon känner igen henne och tipsar polisen.
Familjen har letat efter henne i stora delar av Bredäng. De har satt upp lappar med hennes foto och kontaktat alla kända kompisar.
Spåren slutar vid mobilen
I går pejlade polisen hennes mobil till Södertälje.
Men där slutar spåren.
– Där har vi varken släktingar eller vänner, säger Sonjas storebror Daniel Svart, 23.
Samtliga polisbilar i Stockholms län fick i går flickans signalement och foto. Sent i natt hade efterspaningarna ännu inte gett något resultat.
– Sonja har aldrig försvunnit på det här sättet tidigare. Hon har alltid meddelat familjen via sin mobil var hon befinner sig. Hon är en helt vanlig tjej, har inga missbruksproblem eller andra problem, säger Daniel Svart.
Familjen förstår inte
Familjen kan inte förstå vad som har hänt henne.
– För oss är hennes försvinnande helt obegripligt, hon var inte på något sätt deprimerad och vi hade inga konflikter i familjen.
Daniel Svart är utom sig av oro.
– Det har ju hänt så mycket på senare tid, mordet på Engla och uppgifter om att en man vid flera tillfällen försökt få in barn i sin bil här i södra Stockholm. Vi befarar att ett brott har begåtts, men hoppas förstås att det inte är så.
Polisen ser inga kopplingar
Daniel Svart är utom sig av oro för sin försvunna syster Sonja. "Det är helt obegripligt", säger han Foto: STEFAN SÖDERSTRÖM Förra helgen skrev Expressen om ett kidnappningsförsök mot en pojke i Högdalens centrum.
För polisen har pojken uppgett att en knivbeväpnad man försökte tvinga in honom i en vit bil.
Och veckan innan ska en man vid olika tillfällen ha försökt få med sig barn från
Mälarhöjdens skola.
Men polisen ser i nuläget inga kopplingar mellan Sonjas försvinnande och de andra fallen.
– De har inget med det här att göra, säger Krister Sehlstedt, stationsbefäl vid Söderortspolisen.
Misstänker ni att Sonja har utsatts för något brott?
– Inte som det ser ut nu. Det här betraktar vi som en försvunnen person.