I dag drar ett riktigt höstoväder in över landet.
Kraftiga stormbyarna kan knäcka grenar och träd varnar SMHI.
På fredag och lördag drabbas hela landet av stora mängder regn.
I dag slår årets första höststorm mot Sverige. Ovädret drar in från de brittiska öarna natten till i dag och innebär stora mängder regn och hårda vindar.
Och SMHI går ut med en klass 1 varning. Det betyder att vindbyarna kan vara farlig för allmänheten och ge störningar i en del samhällsfunktioner. Stormvindarna kan bli upp mot 20 meter per sekund och det innebär stor risk för att träd och grenar ska knäckas och blåsa ner.
– Det är ett riktigt höstoväder som är på gång, säger Elin Torstensson meteorolog på SMHI.
Värst i väst
Stormbyarna slår först och främst längs med Västkusten, söder om Vänern och ute till havs i Östersjön, Skagerack och Kattegatt.
Ovädret innehåller inte bara kraftiga vindbyar utan även stora mängder regn.
I Storbritannien har nederbörden ställt med stora besvär och i Sverige är räddningstjänsten redo att rycka ut vid översvämningar. Trots det förestående ovädret är det ännu inte höst förklarar Elin Torstensson.
– Enligt definitionen är det höst först när medeltemperaturen sjunker under 10 grader i fem dagar i rad.
Något som brukar inträffa i slutet av september eller i början av oktober.
– 30 grader och solsken kan vi nog glömma.
Höstens tecken
Efter gårdagens solsken och sensommarväder får vi förbereda oss inför en vecka i höstens tecken. Ovädret som drar in i dag håller i sig fram till torsdag. Efter det kommer ett nytt in över södra Sverige. Och på fredag och lördag pekar prognoserna på regn över hela landet och till söndagen ligger ovädret kvar över mellersta Sverige.
Vissa höstar drabbas Skandinavien av våldsamma stormar. Andra höstar är vädret beskedligare.
Enligt SMHI kan år med våldsamma höststormar ibland komma tätt på varandra.
I början av oktober 2008 slog en ovanligt hård höststorm till med orkanvindar mot västkusten.
Och med den globala uppvärmningen bedömer SMHI, att det finns en stor risk att vi får se fler hårda oväder av det här slaget.
Oväder som vi kanske minns mest är de som kom att kallas Per och Gudrun, de slog båda till i januari 2007 respektive 2005.