Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
En självsäker Fredrik Reinfeldt blev omvald på Moderaternas partistämma i Örebro. Foto: Annika Af Klercker En självsäker Fredrik Reinfeldt blev omvald på Moderaternas partistämma i Örebro. Foto: Annika Af Klercker

Självsäker Reinfeldt omvald: Har ett tredje segerval framför oss

Annons:
Läs mer om
ÖREBRO. Arbetslinjen och utanförskapet dominerade Fredrik Reinfeldts tal på stämman.
Den omvalde partiledaren var självsäker men kom med få nyheter.
- Jag kan inte komma med en ny budgetsatsning varje dag, säger Fredrik Reinfeldt.
Strax efter att Fredrik Reinfeldt fått förnyat förtroende av stämman att fortsätta som partiledare steg han upp på scenen i Örebro och höll sitt andra tal för helgen. Statsministern hann med att både beskriva Moderaterna som det enda riktiga arbetarpartiet - och regeringsalternativet, rapporterar Expressen.se på plats i Örebro.
- Ett tredje segerval är det vi nu har framför oss, sade statsminister Fredrik Reinfeldt, i inledningen.

Kritiserade oppositionen

Han kritiserade sedan oppositionen på en rad punkter och sade att man under Göran Perssons tid dolt verkliga arbetslöshetssiffror bland annat genom att 140 människor förtidspensionerades varje dag under drygt tio år.
- Det var ett så allvarligt problem att Socialdemokraterna bytte namn på det, från förtidspensionering till sjuk- och aktivitetsersättning. Men det var inte namnbyte vi behövde, vi behövde göra något åt problemet, sade Reinfeldt.
Mycket i talet handlade om tillbakablickar på vad Moderaterna åstadkommit sedan Alliansen kom till makten.
- Vi utmanade och sade att detta måste få ett slut. Det ska bygga på en arbetslinje. Den bejakar arbetsviljan, synliggör oss som människor. Det är så vi kan stå på egna ekonomiska ben. Utgångspunkten måste vara att få jobb efter arbetsförmåga, och då behövs alla typer av jobb, sade Reinfeldt.
Enligt Fredrik Reinfeldt arbetade 4,5 miljoner människor i Sverige, i dag är den motsvarande siffran 4,7 miljoner. Han påminde om att regeringen sänkt inkomstskatterna med över 70 miljarder som en bärande del i arbetslinjen.
- Vi var det enda realistiska regeringsalternativet och nu ser vi ut att vara det enda regeringsalternativet, sade Reinfeldt och rev ner applåder från partiet.

"Sverige en trygg ö"

Moderaternas partiledare pratade också om läget i världsekonomin.
- Sverige är en trygg ö i ett Europa i stort behov av att spara, sade Moderatledaren, och tillade att regeringen förutom arbetslinjen också hedrat ansvarslinjen. Vi är i en liten grupp av europeiska länder som har ordning på sina ekonomier. Det gör att det blir slagsmål om svenska räntepapper och vi säljer dem utan att nästan betala någon ränta alls, sade Reinfeldt.
Statsministern avslutade talet med att säga att Moderaterna och regeringen har mycket kvar att göra, men kom inte med några konkreta förslag.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

LIVE-TV: "Zlatan drar iväg en kanon"

Schemat från Råsunda 16.40: Intervjuer från mixad zon - LIVE TV • 17.00: Träning - LIVE-TV och efteråt diskussioner med Pileby, Juborg och Kristoffersson.

DANIEL KRISTOFFERSSON: Både Granqvist och en frisk Lustig i startelvan, tack.

JONAS ESBJÖRNSSON: Haveri i Ukrainas försvar som ska stoppa Zlatan Co.

AVSLÖJAR: Här är priset på Granqvist

Försvararens dubbeldröm Stannar troligen i Italien, men Milans miljoner lockar.

Bajrami: "Tycker inte att jag har gjort bort mig."

"Det låter konstigt" Om skandalen i Serbien.

"Många som ville ha tröjan" Om tröjmissen.

MÄSTARNAS MÄSTARE

Här får stjärnan vård - i Expressens buss

Svenska mästaren kollapsade Woldu hämtad av ambulans: "Han fick kramp".

Oväder - då ställde 5 000 löpare in Tidernas kallaste Stockholm marathon.

TV: Mössa och sopsäck poppis på maran

Regn och rusk mötte tappra löpare "Känns bra...men det är första varvet"

Annons:

Glenns segerjubel efter Antons seger

Här firar han sonens vinst i "Let's dance": "Jag visste att han skulle klara det."

Anton Hysén om festnatten och tatuerarlöftet "Ska bara komma på ett ställe."

THERESE FÄRSJÖ: Rättvist, men hjärtat har en annan favorit Läs krönikan här.

Tony Irving tycker Hysén var värdig vinnare, men... "Molly var bättre i kväll."

Mamma Helena Bergström om Mollys insats "Var helt fantastiskt att se."

Collin och Helena fick äntligen komma till studion för dottern. "Är så stolta."

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Langar alkohol till studenter

Försäljning på öppen gata ur baklucka på Hisingen Ingen gripen.

Har du sett eller varit involverad i langning någon gång?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Har du sett eller varit involverad i langning någon gång?

Senaste nytt
EXTRA
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
NÖJE
EXTRA
MODEBLOGGEN
Annons:
SPORT
SPORT
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader