"Självklart vill vi ha barn"
Johan T Lindwall
2009-08-12
-2
5
0
Strålande lyckliga och med världens ögon på sig. För den samlade pressen berättade nyförlovade prinsessan Madeleine och Jonas Bergström allt om frieriet på Capri, ringen, bröllopsplanerna och varför just de två föll för varandra. Här är presskonferensen - ord för ord.
Klockan var strax efter 16.00 i går eftermiddag när de nyförlovade kom ut på trappan vid Sollidens slott. Jonas höll sin Madeleine runt midjan. Hon log lyckligt - och var först att ta till orda:
- Vad glad jag är att se alla här i dag. Vi är otroligt lyckliga över att få stå här i dag, och som ni nu redan vet så har jag och Jonas förlovat oss. Och vi valde att berättade den här nyheten här i från Solliden då platsen har en väldigt stark koppling till där själva frieriet skedde.
- Det var nämligen så att i början av sommaren åkte vi till Capri. Vi åkte dit för att besöka San Michele som jag så länge har velat se med tanke på den betydelse som huset hade för drottning Victoria när hon lät bygga just Sollidens slott. Det var i samband med detta besök som Jonas friade till mig.
Jonas Bergström skulle precis presentera sig för det stora mediauppbådet och svenska folket när han blir avbruten av frågan:
Hur gick det till?
Jonas, som aldrig tidigare har varit med i ett liknande sammanhang, fann sig snabbt och sa:
- Det kommer! (skratt) Vi förstår att ni har massa frågor men innan vi går in på dem skulle jag vill ta tillfället i akt och kort presentera mig själv för alla.
- För er som inte redan vet så heter jag alltså Jonas Bergström. Jag har växt upp med mina föräldrar och mina två äldre bröder i Djursholm utanför Stockholm. Jag var tidigt mycket sportintresserad och jag tillbringade större delen under min uppväxt på fotbollsplanen. Efter gymnasietiden arbetade jag i två år på en fondkommissionsfirma innan jag började studera på juristlinjen vid Stockholms universitet. Där tog jag examen 2006 och har sedan dess arbetat med affärsjuridik på en advokatbyrå i Stockholm.
Madeleine:
- Och jag förstår som sagt att ni kanske har några frågor och ni är hjärtligt välkomna att ställa dem.
TV4-reportern Anders Pihlblad som står närmast prinsessan Madeleine och Jonas Bergström har innan intervjutillfället fått löfte av hovet att börja. Han säger snabbt:
Jonas Bergström, hur gick frieriet till? Och prinsessan, hur reagerade ni? Blev ni förvånad?
Jonas:
- Det var som prinsessan berättade. Hon har allt sedan hon skrev sin uppsats väldigt gärna velat besöka just San Michele och Capri. Och när vi var och besökte där var det just i närheten av San Michele som jag gick ner på knä och friade till prinsessan.
Madeleine:
- Och jag svarade snabbt: så klart jag vill!
Hade han ring med sig?
Madeleine:
- Tänk, det hade han! Det här är faktiskt första dagen som jag får bära den här så ni kan ju tänka hur jag längtat efter att få träffa er.
Före presskonferensens början har hovet informationschef Nina Eldh kommit överens med alla ackrediterade journalister om en turordning för frågorna. Först tv-reportrar, sedan radio och slutligen tidningarna.
Men efter TV4:s frågor börjar frågorna att hagla från alla håll:
När skedde förlovningen?
Madeleine: Det skedde i början av sommaren, den 12 juni.
Nina Eldh tvingas gå in och förklara att den bestämda turordningen gäller och det infinner sig igen ett lugn.
Kan det bli ett prinsessbröllop på Öland nästa år?
M: Ja, just nu har vi valt att lägga bröllopsplanerna lite längre fram på året, så det kanske blir lite kallt att ha det här nere. Men vi får se. Vi vill så klart invänta Kronprinsessans och Daniel Westlings bröllop innan vi tar tag i alla våra bröllopsplaner. Det kommer att bli en del!
J: Sen höst eller vinter.
Kan ni berätta om förlovningen?
J: Det var en vacker sommarkväll i kvällssolen, bara vi två.
M: Och nu i efterhand har det varit väldigt härligt att vi har haft hela den här sommaren för oss själva. Det har varit otroligt härligt.
Jag får chansen att fråga Madeleine och Jonas. Jag väljer först att gratulera dem till förlovningen. Madeleine fnissar och säger lite generat:
- Tack.
Även Jonas tackar och jag förklarar att jag ska ställa samma fråga till dem som jag gjorde till Victoria och Daniel vid deras förlovning:
- Vad föll ni för hos varandra? Jag vill att du Jonas svarar först. Sedan Madeleine.
Hon skrattar och stöter sin Jonas lätt i sidan.
- Nu kommer du ju att ta mina svar, säger hon och skrattar.
- Ja, faktiskt, säger Jonas.
J: Jag föll faktiskt för hennes vackra blå ögon och hennes härliga skratt. Hon är en otroligt glad och positiv människa som alltid ser det bästa i alla vilket jag tycker är fantastiskt härligt.
M: Jag har nästan samma svar tror jag. Det första jag föll för var också Jonas ögon. Vi fick ögonkontakt med varandra direkt när vi sågs första gången. Sedan är Jonas verkligen världens snällaste person, oerhört omtänksam och en underbar vän.
Vad har ni fått för gratulationer?
M: Än så länge är det bara familjen som har gratulerat och våra vänner. Och båda familjerna är samlade här så det känns tryggt.
Vad sa Victoria och Daniel om att er förlovning kom så tätt inpå deras?
J: Jag hade faktiskt talat med både kungen, kronprinsessan och Daniel Westling innan vi for till Capri. Så de var med på noterna.
M: De var så klart väldigt glada.
På vilket sätt kommer ert liv att förändras nu när ni är ett offentligt par? För dig Jonas kommer det förändras en del, förstår jag.
J: Ja, det är svårt att säga självklart vad det kommer att innebära i dag. Men jag kommer att arbeta kvar på den advokatbyrå där jag arbetar i dag, och sedan kommer jag att stå vid prinsessans sida när hon behöver det. Om jag kan hjälpa prinsessan eller den övriga kungafamiljen på något sätt så vore det självklart en stor ära.
Och prinsessans förändrade liv?
M: Jag kommer att fortsätta med mina officiella åtaganden och med mitt arbete för Childhood som hjälper utsatta barn. Så kommer det att se ut den närmaste tiden. Men sedan är det klart, om jag kan få ha Jonas vid min sida vid vissa tillfällen vore det väldigt trevligt.
Det första mötet prinsessan pratar om, var var det och hur gick det till? Och hur vågar man som kille uppvakta en prinsessa?
M: Eller var det jag kanske? Jag kommer inte ihåg! Det var ganska många år sedan, jag var nog 17 år första gången vi såg varandra. Det var då ögonen som jag sa. Och vi sa nog klick kanske där med. Men det dröjde några år innan vi blev tillsammans och sedan dess har vi varit ett par. Så det är snart sju år så vi kände också nu med den här förlovningen att det var ett väldigt naturligt steg för oss. Så det känns jättebra, vi är oerhört glada för det här.
Jonas, nu står du framför ett stort pressuppbåd. Intresset för dig och er kommer väl inte bli mindre med det här, hur ser du på det?
J: Jag tror att det speglar det intresse som finns för kungafamiljen och monarkin. Och jag är här för att jag är kär och förälskad i Madeleine och för att vi har förlovat oss och det är en uppoffring man får göra för att vara med kärleken.
M: Jag tycker att du klarar det här bra! Gör han inte det?
Förlovningsmiddagen, när och var hölls den och vilka kommer att vara med?
M: Den kommer faktiskt att hållas i kväll. I går hade vi en liten uppvärmningsmiddag, vi hade faktiskt en kräftskiva med familjerna vilket var mycket trevligt och i kväll blir förlovningsmiddagen.
Under hela pressträffen står Madeleine och fingrar på sin förlovningsring. Jag frågar Jonas var han hittade ringen. Är det samma ställe där Daniel Westling köpte sin ring till Victoria?
J: Det vet knappt Madeleine om så det är någonting jag gärna håller för mig själv.
Madeleine försvarar snabbt fästmannen:
M: Sorry!
Hur ser bostadsplanerna ut?
M: Vi har inte kommit så långt ännu, men självklart kommer vi att ha en permanent gemensam bostad framöver.
Pressträffen håller på att gå mot sitt slut. Inne i slottet väntar bådas familjer och en förlovningsmiddag.
Jag frågar Madeleine om många av deras vänner har flugit ner till Kalmar för att fira paret.
M: Nej, vi kommer vänta med det. Nu är det bara familjerna som är på plats.
Jag ser att Madeleine inte riktigt vill svara på frågan så jag säger:
Kommer ni ha lite kalas i Stockholm när ni kommer hem?
Nu skrattar Madeleine och säger till mig:
- Det vet man aldrig!
Vilka goda råd har prinsessan fått från sin egen mor inför detta viktiga steg?
M: Oj, det var nog en del. Framför allt fick vi nog kloka råd från Victoria och Daniel. Vi hade ett samtal med Daniel här innan.
J: De är självklart jätteglada för vår skull, men Daniel självklart också har varit med om det här. Han är så klart ett stort stöd för mig och vi har en väldigt bra vänskap.
Hade han några tips?
M: "Var bara dig själv!"
J: Precis. "Var dig själv!"
Hemmets Veckotidning har sin reporter Catarina Hurtig på plats. Hon har en stor bukett med blommor med sig till det nyförlovade paret.
Innan hon lämnar över buketten ställer hon frågan:
Vad förväntar ni er av ert liv tillsammans? Vill ni ha barn och hur många?
M: Det kommer framtiden att utvisa. Självklart vill vi ha barn någongång. Men som sagt, just nu är vi bara väldigt glad över att vara förlovade.
Jonas, du blir hertig och inte prins, hur ser du på det?
J: Jag tycker att hertig var en bonus (skratt). Det var över vad jag förväntade. Jag är jätteglad och ärad över att få bli hertig och ser fram emot att besöka hertigdömena med prinsessan.
Vad har du för relation till dina hertigdömen?
J: Jag har hört mycket goda ord om Ockelbo från säkra källor. Jag har inte besökt dem specifikt i syfte att bara besöka dem. Men jag ser fram emot att besöka dem och lära mig mer med prinsessan.
Kungen använde ordet "klick" för några decennier sedan, vilket ord använde ni?
M: Det kanske var ett klick också!
J: Äntligen!
M: Ja, äntligen tror jag nog att jag sa.
Hur känns det att ta ett stort steg in i kungafamiljen?
M: Du har ju varit med nu i några år.
J: Jag känner att det inte var ett så stort steg, men det är självklart att det blir ett steg trots allt. Vi har varit tillsammans i sju år och jag har fått en relativ god bild vad det innebär.
Stämmer det att kärlek smittar?
M: Jag tror att kärleken smittar absolut! Man vågar i alla fall ta det stora steget.
Hur ser drömbröllopet ut?
M: Det var en svår fråga, det får framtiden utvisa.
Kan prinsessan beskriva ringen?
M: Den är svår att beskriva. Den är otroligt fantastisk, jag hade inte kunnat tänka mig bättre.
Här bryter Nina Eldh pressträffen. Jonas och Madeleine är på väg in i slottet när de ser att många nyfikna turister och ölänningar har samlats utanför avspärrningarna vid slottet.
Madeleine tar sin Jonas i armen och går bort mot folksamlingen. I ett par minuter tar de emot blommor och lyckönskningar. Sedan återvänder de mot slottet.
- Nu måste vi skynda oss, säger Madeleine till mig. Vi har en förlovningsmiddag som väntar.
- Det är viktigt, säger hon och trycker Jonas hand.