Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Krigsskadade Tirhas Theklai och hennes svårt epilepsisjuke son Seim, 6, avvisas till Eritrea. "Jag är så rädd. Jag sover inte mer än en timme per natt", säger Tirhas. Foto: Henrik Hansson Krigsskadade Tirhas Theklai och hennes svårt epilepsisjuke son Seim, 6, avvisas till Eritrea. "Jag är så rädd. Jag sover inte mer än en timme per natt", säger Tirhas. Foto: Henrik Hansson

Seim, 6, svårt sjuk - avvisas

Annons:
FAKTA


Eritrea


Eritrea styrs av president Isaias Afwerki, ledare för landets enda politiska parti PFDJ. mI augusti 2001 skrev 15 höga politiker och militära ledare under ett öppet brev som kritiserade presidentens diktatoriska styre.
Hans svar blev att stänga ner all fri press i landet och fängsla ett flertal journalister och politiker. Bland de fängslade finns Dawit Isaak.
Journalisten Dawit Isaak flydde från Eritrea till Sverige 1987 och blev svensk medborgare 1992. När Eritrea blev självständigt åkte till hemlandet och blev delägare i tidningen Setit.
Efter att tidningen 2001 publicerat kritik mot regeringen, greps han och flera andra journalister och politiker. Ännu har ingen av de gripna fått några formella anklagelser framlagda emot sig eller fått en rättvis rättegång.

Läs mer om
Seim, 6, har svår epilepsi - utan rätt vård kan hans tillstånd bli livshotande. Nu har han och hans krigsskadade mamma Tirhas Theklai avvisats till Eritrea.
- Det skulle vara väldigt farligt för hans hälsa att åka tillbaka, säger hon.
Tirhas Theklai, 42, och hennes son kom till Sverige 2005 efter att ha flytt från Eritrea. Hon tvingades bli soldat i den eritreanska befrielsearmén när hon var 14 år. I ett luftangrepp miste hon vänster fot, höger öga och skadade ena armen. Hon fick kallbrand och amputerade ena benet.
Men trots det är fallet värre med hennes son Seim, 6. Han har svår epilepsi och är beroende av att få medicin som motverkar anfallen. En utredning gjord på habiliteringen i Hedemora visar att han dessutom har en kraftig utvecklingsförsening och låg livsgnista.
Trots det har Migrationsöverdomstolen bestämt att han ska avvisas till Eritrea. Man anser att det finns vård där.
- Där finns inte den epilepsimedicin som fungerar för Seim, säger Tirhas.

Ont om läkemedel

Barnläkare Mehari Gebre-Medhin, som forskar vid Uppsala universitet, är ursprungligen från Eritrea och besöker sjukhus i landet flera gånger per år. Han menar att basvården är hygglig i landet - men att situationen ser helt annorlunda ut för specialistsjukvård.
- Dit hör neurologiska sjukdomar på barn. Tillgången på läkemedel är oerhört knapp.
- Det finns inte något annat sätt att behandla epilepsi på än med rätt medicin. Därför kan man inte tänka på att skicka tillbaka ett barn med svåra kramper, säger Gebre-Medhin.
Han menar att varje gång en epileptiker får ett svårt anfall skadas hjärnan. Även korta perioder utan medicin kan vara allvarligt.

"Leker med hans liv"

Ärendet är nu överlämnat till polisen. Vilken dag som helst kan de komma och knacka på och direkt föra bort dem.
- Jag är mycket orolig över hur det ska gå. Om inte Seim trappar ner på medicinen i veckor är det livsfarligt för honom. För mig är det uppenbart att man leker med killens liv om man avvisar honom, säger John Persson, som är kontaktperson till Seim.
Tirhas har hänvisat till "synnerligen ömmande omständigheter". Men det är inte skäl nog.
- Jag är så rädd. Jag sover inte mer än en timme per natt, säger Tirhas.
Hon studerade ekonomi på hög nivå i Eritrea, men berättar att hon greps av säkerhetspolisen och satt häktad i flera månader. Hennes brott:
Hon uttryckte kritik mot hur regimen behandlade ungdomar.
Med hjälp av mutade militärer lyckades hon fly landet under en permission, säger hon.
- Risken är mycket stor att hon sätts i fängelse igen. Bara att lämna landet är olagligt. Om hon fängslas innebär det ännu större risker för pojken, säger John Persson.

Inte tillräckligt skäl

Mikael Ribbenvik, tf generaldirektör på migrationsverket, känner inte närmare till fallet med Seim, men säger:
- Om det är så att det är livshotande för honom och han inte kan få vård i sitt hemland ser situationen annorlunda ut. Men Migrationsöverdomstolen har uppenbarligen inte kommit till den slutsatsen. Att kvaliteten är bättre i Sverige eller att personen inte har råd med vård är inte skäl till uppehållstillstånd.
Han menar att verket inte kan riva upp ett domstolsbeslut, men:
- Det finns en säkerhetsventil som i närmast kan liknas med resning. Det vill säga om det händer något nytt i fallet, som att förhållandena i hemlandet förändras, kan det vara skäl till uppehållstillstånd.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

BILDEXTRA: Så firade Loreen segern i morse

Den blöta efterfesten fortsatte långt in på söndagsmorgonen Expresen var med hela vägen - kolla in Sven Lindwalls bilder.

Euforisk seger för Loreen - krossade allt motstånd i Euroviosion Song Contest 2012 Lade hela Europa vid sina bara fötter.

Se Loreens vinnande framträdande i finalen Sångerskans uppträdande med "Euphoria" gick hem hos de andra länderna.

"Har jobat i elva år för att vinna" Christer Björkman stolt efter Loreens seger. Äntligen kunde han föra Sverige till en seger.

Sverige dominerade årets omgång Så gick det för de andra 25 länderna - se hela resultatlistan från ESC 2012 här!

Hylla Loreen: Skicka din hälsning

Nu kan du dela med dig av din schlager-eufori Skicka in din grattis-hälsning - så lämnar Expressen hälsningar till vår vinnare!

SVT redan förberedda på schlager-EM nästa år Hade planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku.

Vad ger du årets Eurovision song contest för betyg?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vad ger du årets Eurovision song contest för betyg?

Annons:

Köpläge i Spanien

Nu ska du passa på att köpa ditt semesterboende i Spanien Fastighetsmäklare: "Priserna har rasat".

Vill du köpa hus i Spanien?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vill du köpa hus i Spanien?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
SPORT
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
EXTRA
Annons:
MODEBLOGGEN
NÖJE
MODE
HÄLSA
WEBBTEST
Kultur
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader