Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Storlek på text:
Skriv ut text
SD-ledaren. I morgon kommer SD-ledaren Jimmie Åkesson presentera förslaget att utvisa flyktingar som reser till sitt hemland utan tillstånd. Foto: Sven Lindwall SD-ledaren. I morgon kommer SD-ledaren Jimmie Åkesson presentera förslaget att utvisa flyktingar som reser till sitt hemland utan tillstånd. Foto: Sven Lindwall

SD vill utvisa semestrande flyktingar

Annons:
FAKTA

I morgon samlas Sverigedemokrater från hela landet i Stockholm för att dra upp riktlinjerna för den politik de tänker föra i valrörelsen.

Förslagen som ska diskuteras på konferensen har arbetats fram av olika utskott, och sträcker sig över 14 olika områden.

Partiledningen har föreslagit att konferensen ska utnämna invandringspolitik, äldrepolitik och kriminalpolitik till "särskilt prioriterade fokusområden". I augusti ska partiets valmanifest presenteras.

Tidigare artiklar
Sverigedemokraterna vill utvisa flyktingar som åker på semester till sitt hemland utan tillstånd. Det utspelet kommer SD-ledaren Jimmie Åkesson att göra på partiets valkonferens i morgon.
- Om man väljer det här som en stor fråga så visar man tydligt för väljarna att man är ett rasistiskt parti, säger Veronica Palm, Socialdemokraternas talesman i asylpolitiska frågor.
I Danmark planerar regeringen, med stöd av Dansk folkeparti, att skärpa reglerna för flyktingar som vill besöka sitt hemland. Man vill att flyktingar måste ansöka om att få åka på semester till hemlandet. Om de inte ansöker eller får nej, och ändå åker dit, ska de kunna få sitt uppehållstillstånd indraget i tio år.
I morgon ska Sverigedemokraterna samlas på en valkonferens i Stockholm, för att dra upp riktlinjerna inför valet. Partiet kommer då att göra ett flyktingpolitiskt utspel. I talarstolen tänker Jimmie Åkesson föreslå att det danska förslaget ska införas i Sverige.
– Han kommer lyfta ett förslag som går ut på att den som fått asyl eller uppehållstillstånd med hänvisning till flyktingskäl, och som vill åka på semester till sitt hemland, måste söka tillstånd. Åker de utan tillstånd, så ska de kunna utvisas, säger en källa.

Åkesson bekräftar

När Expressen ringer upp Jimmie Åkesson bekräftar han uppgifterna.
– Ja, precis. Om man har fått skyddsbehov på de premisserna att man inte kan vistas i sitt eget land, utan måste leva just i Sverige, och ändå åker tillbaka på semester, då har man visat att man inte har skyddsbehov, säger han.
Och vad händer om de åker på semester utan tillstånd?
- Uppehållstillståndet dras in.
De utvisas?
- Ja.
Han tänker driva frågan i valrörelsen.
– Vi kommer lyfta det här i det slutliga valmanifestet i augusti. Det är en väldigt självklar fråga, men som samtidigt betraktas som kontroversiell av de här invandringsliberala partierna vi har i riksdag och regering, säger Åkesson.

Rasar mot SD-utspelet

Och förslaget stöter redan på hårt motstånd. Socialdemokraternas talesman i asylpolitiska frågor, Veronica Palm, rasar mot SD-utspelet.
– Det är korkat! Det är inte rimligt att människor som lagligt bor i Sverige ska behöva ansöka hos en myndighet för att få lämna landet, säger hon.
– Om man väljer det här som en stor fråga så visar man tydligt för väljarna att man är ett rasistiskt parti, säger Veronica Palm.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
MÄSTARNAS MÄSTARE
Annons:

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Piloten höll brandtal: "Jag vill se ögonen lysa" Grekland tror på ny EM-bragd.

Här är FotbollsExpressen.se:s stora EM-ranking Tar tempen på lagen inför premiären. Så ligger England, Grekland och Tyskland till, se vilka som är iskalla!

Rekordmånga får tidiga skattepengar

Nästan 3,5 miljoner personer får tillbaka på skatten före midsommar. "Nu får jag råd med hyran."

Kommer du få tillbaka på skatten?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Kommer du få tillbaka på skatten?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
NÖJE
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
SPORT
MODE
Annons:
MODEBLOGGEN
EXTRA
EXTRA
DAGENS MAGASIN
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
SANKTAN
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader