Sverigedemokraterna har tappat greppet om mer än var fjärde stol ute i kommunerna.
Toppstyrning och islamfientlighet driver på utvecklingen.
Jan Hansveden i Landskrona utesluts ur partiet för att han öppnat för ett moskébygge på sin privata mark.
- Det känns underbart. Nu kan jag tala fritt, säger Jan Hansveden, som fortsätter som politisk vilde.
I succévalet 2006 erövrade Sverigedemokraterna totalt 280 mandat i 144 svenska kommuner. I paradkommunen Landskrona fick partiet 22,3 procent av rösterna, och därmed hela 12 mandat i kommunfullmäktige.
När SD-ledamoten Jan Hansveden frågade kommunen om det gick bra att han lät några muslimska intressenter bygga en moské på hans mark nära centrum blev det liv i partiet.
Den 7 oktober beslöt partistyrelsen att utesluta honom.
– Jag hade aldrig tänkt bygga en moské men får man en förfrågan måste man som affärsman behandla det seriöst, säger Jan Hansveden, som tänker sitta kvar på sina kommunala uppdrag som politisk vilde.
Den strategin är han långt i från ensam om.
Förlorar stolar
Expressens kartläggning visar att Sverigedemokraterna har tappat greppet om 76 platser ute i kommunerna – över en fjärdedel av de mandat som partiet erövrade 2006. Ett 50-tal stolar står tomma formellt. På ett 10-tal stolar finns passiva ledamöter som aldrig eller ytterst sällan deltar i det politiska arbetet. Och Jan Hansveden blir en av 15 personer sitter som politiska vildar på forna SD-mandat.
Bara det senaste året har partiets skakats av lokala bråk från Timrå och Trollhättan till Halmstad och Hultsfred. Bråk om pengar och toppstyrning är två återkommande motiv. Men precis som i fallet Landskrona, spelar även Sverigedemokraternas tilltagande fientlighet mot islam en roll.
– Det har blivit en fixering på en enda grupp människor. Det känns lite som om man vill kasta ut varenda muslim. Det kan jag inte ställa mig bakom, säger Carl-Johan Backestierna, som så sent för ett par dagar sedan beslöt att lämna posten som ordförande för Sverigedemokraterna i Mark och Kind.
Planerar nytt parti
Tillsammans med en rad andra avhoppare undersöker han möjligheterna att starta ett nytt parti under beteckningen Demokratisk allians.
Johan Rinderheim, tidigare SD-veteran som nu sitter som politisk vilde i Nynäshamn, hoppas att det nya partiet kan tona ned kritiken mot muslimer.
– Några av Jimmie Åkessons påståenden om islam kan man kanske instämma i, men helhetsbilden blir väldigt onyanserad, säger han.
Vädjar om en ny chans
Politiska vildar och tomma stolar är inga nya fenomen i svensk politik. Det är omfattningen av Sverigedemokraternas sönderfall som är unik.
– Sverigedemokraterna har vuxit snabbare och varit lite sämre organiserade än andra partier. Det måste vara frustrerande för de väljare som har röstat på dem. Många blir nog frustrerade över hela det politiska systemet, säger Folke Johansson, professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet.
Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson säger till Expressen att han bara kan vädja till väljarna om en ny chans.
– Jag är den förste att erkänna att vi växte lite för snabbt i förra valet. Vi skulle kunna fylla alla de tomma stolarna idag. Vi har vuxit och vi har mognat. Vi kommer att ha bredare listor, och vi kommer att kunna värva människor med en helt annan erfarenhet av politiskt arbete, säger han.