Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Scanpix Norway Foto: Scanpix Norway

SD-politiker håller med Anders Breivik - ångrar sig

Annons:
Tidigare artiklar
Läs mer om
"Massakern är ett resultat av mångkulturen", det skriver Erik Hellsborn, Sverigedemokrat från Varberg i sin blogg. Men inlägget faller inte i god jord i partiledningen.
- Det är inget som Sverigedemokraterna står bakom. Det är gärningsmannen som ligger bakom, inte en politisk utveckling, säger Martin Kinnunen, pressansvarig i partiet.
På tisdagen tog inläggets bort.
Det uppmärksammade blogginlägget skrevs i söndags och diskuterades flitigt i medier under måndagen och tisdagen.
I inlägget skriver Erik Hellsborn, Sverigedemokrat från Varberg, att "I ett norsk Norge, där 68-vänsterns befängda drömmar om ett mångkulturellt samhälle inte slagit rot hade denna tragedi aldrig hänt."
Han skriver också att "Massakern i Norge må vara det värsta våldsdådet som Skandinavien sett sedan andra världskriget, men det är ingen blixt från klar himmel. Detta är vad mångkulturen gör, den skapar konflikter mellan människor, leder till hat, våld och en allmän brutalisering av samhället."
När Expressen.se kontaktade partiföreträdare under tisdagsmorgonen hade man ännu inte läst inlägget.

Står inte bakom

– Vi har inte läst igenom det fullständigt och vet inte om det är värt att kommentera, säger Martin Kinnunen, pressekreterare hos Sverigedemokraterna
Ett par timmar senare har man gått igenom inlägget.
– Den analys som förs fram är inget som Sverigedemokraterna står bakom. Det är lika fel att göra politik av det i den bloggen som det är när man försöker göra så för att skada oss, säger Kinnunen och fortsätter:
– Det går inte att säga att det är det mångkulturella samhället som ligger bakom. Det går inte att lägga skuld på en politisk utveckling för det en gärningsman gjort. Det är beklagligt att han gör det.
Han säger också att inlägget ska tas upp för diskussion internt i partiet.

"Kunde missuppfattas"

Erik Hellsborn själv arbetade innan lunch på tisdagen med att skriva ett inlägg som förklarar det tidigare inlägget.
– Jag har förstått att en del av de saker jag skrivit lätt kan missuppfattas. En del människor verkar tro att jag fråntar Breivik ansvaret för hans fruktansvärda handlingar. Så är det inte.
Han menar att inlägget handlar om "hur mångkulturen banar väg för en våldsammare miljö".
– Jag ångrar att jag formulerade mig på ett sådant sätt som tydligen lätt kunde missuppfattas, säger Hellsborn.
Under tisdagseftermiddagen togs inlägget bort.
"Uppdatering: På inrådan av partikamrater har söndagens inlägg tagits bort.", skrev Hellsborn i sin blogg.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

Antons segervapen - han skakar rumpan

Fotbollsspelaren drar nytta av sin bakdel i finalen "Jag får skaka den lite extra."

MALIN COLLIN: "Kändisungarna" dansade bäst - därför är de här Läs krönikan.

Anton Hysén hyllar sin motståndare "Det är inte många som är som Molly."

Molly Nutley får eld på kvällens show Men Anton Hyséns danslyft är i fara.

Doldislivet över för Anton Hysén "Let's dance"-stjärnan om sitt nya kändisliv.

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
EXTRA
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
EXTRA
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader