Håkan Juholts kris fortsätter.
Socialdemokraterna har aldrig haft sämre stöd - och Moderaterna har aldrig varit större.
Det visar SCB:s stora och viktiga partisympatiundersökning som presenterades på onsdagen.
- På sina håll fanns en fruktan att stödet skulle vara ännu lägre, säger S-märkta statsvetaren Ulf Bjereld.
SCB-mätningen är skräckläsning för Håkan Juholt och Socialdemokraterna. Stödet landar på 27,7 procent – det sämsta resultatet någonsin och 1,3 procentenheter sämre än den förra bottennoteringen från förra året.
Fallet för S är ännu större om man jämför med hur det såg ut i den förra SCB-mätningen från i våras.
Då fick man 34,0 procent vilket innebär ett tapp på hela 6,3 procentenheter på ett halvår.
"Lättnad för många"
Ulf Bjereld bekräftar SCB:s siffror den bild som många opinionsinstitut gett på senare tid.
– Absurt nog kommer resultatet från SCB nästan som en lättnad för många Socialdemokrater. På sina håll fanns en fruktan att stödet skulle vara ännu lägre. Tillbakagången som nu blev hade man redan mentalt intecknat. Mätningen genomfördes under en period som varit extremt olycklig för Socialdemokraterna, i eftersvallet av Håkan Juholts lägenhetsersättningar och det interna ifrågasättandet av hans partiledarskap, säger Bjereld till TT.
Ulf Bjereld. Ulf Bjereld tror att det krävs "kraftfulla politiska förslag som sätter press på alliansregeringen" för att S ska kunna bryta den onda cirkel man befinner sig i.
– Sådana förslag måste ha tillräckligt starkt nyhetsvärde för att flytta mediernas fokus från personfrågor till sakpolitik. Hittills har partiet misslyckats med detta. Nu finns det en möjlighet att partiet får viss arbetsro och att Håkan Juholt därmed får ytterligare en chans, säger han.
Intervjuer med 9 000
SCB-mätningen har extra stor tyngd eftersom den bygger på intervjuer med ett urval av 9000 väljare – långt många fler än vid vanliga opinionsundersökningar.
Partisympatiundersökningen genomförs i maj och november årligen sedan 1972.
För Moderaterna är resultatet desto mer glädjande. Partiet har stöd av 33,4 procent – en ökning med 3,3 procentenheter sedan valet förra året och 2,3 sedan den förra mätningen.
Stort stöd för M
Moderaterna har aldrig tidigare haft så stort stöd i en SCB-mätning.
Även Miljöpartiet slår mätningsrekord och landar på 11,7 – en ökning med 4,4 sedan valet och 2,8 sedan majmätningen.
Stödet för Sverigedemokraterna ser ut att vara stabilt – partiet får exakt samma siffra, 5,7 procent, som i såväl majmätningen som i valet 2010.
S backar i storstäderna
De nationella siffrorna avspeglar sig i ur det ser ut ute i landet.
Socialdemokraterna rasar i Stockholm och Göteborg, där partiet nu inte ens når upp till 20 procent. I båda de största städerna får S 19,6 procent. I Stockholms kommun är nu Moderaterna dubbelt så stora som Socialdemokraterna med 40,4 procent, skriver TT.
Även i Stockholms län och i Malmö ligger Socialdemokraterna under rikssnittet. Moderaterna får sin högsta siffra i Stockholms län, 47 procent.
Störst i Norrland
S störst i Norrland
Bara i de norra delarna av landet behåller S sin ställning som största parti, även om partiet tappar även där. Högsta siffran, 46,2 procent, får partiet i mellersta och övre Norrland som omfattar Västernorrland, Jämtlands, Västerbottens och Norrbottens län, skriver TT vidare.
Även i norra Mellansverige, Värmland, Dalarna och Gävleborg, är S större än M, 40,5 mot 27,1.
I övriga delar av landet är M större än S.