Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Anders Thornberg, Säpos operativa chef. Anders Thornberg, Säpos operativa chef.

Säpo: Vi vet hur han skickade bombmejlet

Annons:
Läs mer om
Säpo arbetar med att kartlägga vad Taimour Abdulwahab gjorde innan han sprängde sig till döds.
De säger att de vet hur han rörde sig, vad han använde för sprängmedel och hur han skickade hotmejlet.
- Vi har undersökt brottsplatsen och bilen och gjort många intressanta fynd, säger Anders Thornberg på torsdagens presskonferens.
Säkerhetspolisen, Säpo, vill inte berätta för mycket om vad de vet. Men de säger nu att de är ganska säkra på hur Abdulwahab rörde sig innan sprängningen.
- Vi har gjort en sådan kartläggning och den håller vi på att analysera. Vi har en god bild av hur mannen har rört sig i Stockholms innerstad, säger Anders Thornberg, Säpos operativa chef.

Problem med utrustning

Säpo har arbetat tillsammans med flera svenska myndigheter och utländska experter från bland annat FBI.
- En tes som vi arbetar efter är att han fick något problem med utrustningen och han gick bort från Drottninggatan och in på Bryggargatan och där hände det någonting, säger Thornberg.

På grund av förundersökningssekretess berättar inte Säpo vad de har hittat under sin utredning. Men Anders Thornberg säger nu att de är rätt säkra på att hotmejlet till Säpo och TT kom från mannen.
- Vår bedömning är att det var mannen som skickade det själv. Vi har en god uppfattning om hur han skickade det.
Polisen utreder om Taimour Abdulwahab hade några kopplingar till kända terroristnätverk. Men har hittills inte sett några tecken på det. Däremot ska de nu ha klart för sig vilken typ av bomb mannen hade på sig.
- Vi har undersökt brottsplatsen och bilen och gjort många intressanta fynd, vi har god uppfattning om vilket sprängmedel som använts, säger Anders Thornberg på Säpo.
Säpo har organiserat sig i vad som kallas en "särskild händelse". Det innebär att det vanliga arbetet inte påverkas av terrorutredningen. Säpo har också fått extra resurser.
Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:

LIVE-TV: "Polis omringar ungdomarna i Rågsved"

Expressens Jens L'Estrade rapporterar direkt från Rågsved "Primetime" följer händelseutvecklingen.

Annons:

TV: Kvinnorna bygger upp det nya Rwanda

Marguerite fick inget jobb i Sverige Flyttade tillbaka – och blev senator.

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
ALLT OM MODE
REBECCA STELLA SIMONSSONS BLOGG
Annons:
DAGENS MAGASIN
MEST SETT I DAG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader