Conrad Pettersson Tektor var sin tids mest omskrivna brottsling och blev 1876 den sista offentligt avrättade personen i Sverige. I "Drömmen om Amerika" från 1976 spelar Janne "Loffe" Carlsson rollen som mördaren och rånaren Tektor - en upplevelse som påverkat honom för livet. I det senaste avsnittet av "Stjärnorna på slottet" berättade han med tårarna rinnande om mannen som fortfarande finns med honom:
- Vi kom för nära varandra och jag har upplevt hela hans avrättning. Vi gjorde scenen på exakt samma plats och samma dag, 100 år efter avrättningen. Han var där och ibland är jag rädd att det är han som är med mig, det är det som är så läskigt.
"Var så mystisk"
Christer Abrahamsen, regissören till "Drömmen om Amerika" bekräftar att inspelningen av avrättningsscenen gick till precis som Loffe beskrivit i "Stjärnorna på slottet".
- Jag minns inspelningen som helhet som väldigt rolig. Men just avrättningen var så mystisk.
Drabbades av missöden
Precis som i verkligheten, då bödeln fick hugga inte mindre än tre gånger, drabbades inspelningen plötsligt av missöden. Det började hagla. Sedan gick den yxa som skulle användas för att iscensätta halshuggningen sönder. Inte bara en utan två gånger.
- Det var väldigt speciellt. Allt gick snett. Till sist bröt jag för dagen. Loffe var oerhört tagen minns jag. Det blev nästan som på riktigt.
Hur upplevde du det som hände?
- Jag tror inte att det finns sådana krafter men det var faktiskt konstigt.
Har ni pratat om Loffes upplevelser?
- Jo, men det är länge sedan nu. Jag kan inte ge några svar på det men Janne engagerade sig oerhört mycket i rollen, i personen. Det blev väldigt personligt.
Dagen därpå återupptogs inspelningen och då gick allt som på räls.
Christer Abrahamsen, som numera arbetar som filmproducent, reste tillsammans med Loffe till USA efter inspelningen. För Loffes del handlade resan om att göra sig av med Tektor.
- Janne hade en hatt i början av filmen, den tog han med till USA för att Tektor skulle få komma dit, det var ju det han ville under sin livstid, säger Christer Abrahamsen.
Kjerstin Dellert och Staffan Scheja skålar med Jonas Gardell.
"Väldigt besvärligt"
För Expressen har Loffe tidigare berättat om sina känslor för Tektor och den märkliga resan, som inte gav önskat resultat.
- Nej, just det, han klev inte av där.
Har han gjort det nu?
- Nej, det är därför jag inte vill prata om honom, säger han oroligt.
Det låter jobbigt?
- Ja, det är väldigt besvärligt faktiskt, säger Loffe och skruvar på sig.
Du har aldrig tänkt på att gå och prata med någon om det och få hjälp?
- Nej! säger han bestämt. Det vill jag helst undvika. För att ... då dyker han upp och vill vara med, säger han och börjar darra på rösten och klia sig nervöst på kroppen.