Nätverket "Anonymous" har slagit till mot ytterligare två svenska myndigheter:
riksbanken.se och regeringen.se.
"Today (October 3, 2012) at 21.00 GMT we DDoS riksbank.se", skriver "Anonymous" på forumet 4chan.
– Men det finns ingen känslig information som skulle kunna läcka ut på grund av en sådan här attack, säger Fredrik Andersson, pressekreterare på riksbanken.
Vid 22-tiden gick Riksbankens hemsida ner.
– Vi har drabbats av en överbelastningsattack, sade pressekreterare Fredrik Andersson till TT en halvtimme senare.
Betalningssystemen mellan Riksbanken och bankerna är inte berörda. IT-personal arbetade med problemet sent på kvällen. Det fanns då inte någon prognos för när hemsidan kan fungera igen.
Tidigare under kvällen berättade Fredrik Andersson för Expressen.se att han inte trodde att överbelastningsattacken skulle drabba riksbankens webbplats särskilt hårt:
– Vi har en ständig beredskap för att klara av sådant här, och för att klara av andra tekniska störningar som kan uppstå på vår webb.
Har ni fått några hot via mejl, brev eller på annat sätt, som är riktade direkt till er?
– Nej, det har vi inte fått. Vi har följt händelseförloppet via medierna.
Attackerna började under måndagen, då flera banker, myndigheter och Tidningarnas Telegrambyrå (TT) drabbades av överbelastningsattacker. Intrången fortsatte under tisdagen, då socialstyrelsens hemsida på tisdagskvällen. Enligt Nyheter24.se utsattes webbplatsen då för en attack som resulterade i att "Anonymous" framförde följande budskap:
"We are Anonymous. We are Legion.We do not forgive. We do not forget.Expect us. Fuck Swedish."
Två sajter nere
Efter den en timme långa och intensiva attacken av domstolsverkets externa webbplats Domstol.se började hemsidan successivt att fungera igen vid 12-tiden på onsdagsförmiddagen.
Nu har nätverket "Anonymous", via internetforumet 4chan, meddelat att riksbanken är en av de myndigheter som står näst på tur.
"The true pirate soul shall never be defeated. This is the day Anonymous protests. Today we hit their wallets hard", skriver man i en bildfil som lagts upp på forumet.
Även riksdagens och regeringens hemsidor hade störningar under kvällen. För riksdagens del handlade det om ett planerat driftsstopp, uppgav man på riksdagens larmcentral. Vid 23-tiden fungerade regeringen.se till synes normalt.
"En del står emot"
Anders Ahlqvist, IT-brottsspecialist vid rikspolisstyrelsen, säger att polisen nu sammanställer vad som försiggår runtom i landet.
– Det är väldigt olika hur långt myndigheter har kommit i att skydda sig mot den här typen av attacker. En del står emot och klarar en attack, medan andra är betydligt mer lätta att komma åt, säger han, och förklarar att han märker stor skillnad i hur IT-säkerheten har förbättrats avsevärt på många sajter:
– De sajter som kunde ligga nere under en hel dag tidigare vid liknande attacker ligger nu uppe efter bara 20 minuter.
Enligt Anders Ahlqvist rubriceras brott som dessa som dataintrång, och kan som mest leda till fängelse i upp till två år.
– Men vi skulle förstås gärna se en bredare straffskala, som "dataintrång" och "grovt dataintrång", säger Anders Ahlqvist.