Lönehelg och välfyllda konton.
I helgen kommer bedragarna att försöka ta svenska semesterfirares pengar.
- Under sommarhalvåret och vid lön sker fler bedrägerier, säger Folke Höjmar, ordförande i Kortanvändarnas riksorganisation.
Rikskriminalpolisen varnar nu för att internationella ligor och knarkhandlare satsar på kortbedrägerier i Sverige.
- Internetbedrägerier ger en liten risk, ger bra förtjänst och de kriminella slipper bryta upp bilar på nätterna och riskera att komma i fysiska problem. En del överger narkotikahandel för bedrägerier, säger Anders Ahlqvist, biträdande chef för it-brottssektionen vid rikskriminalpolisen.
Halvårssiffror från Brottsförebyggande rådet, Brå, visar att antalet polisanmälda bedrägerier ökat lavinartat. Under årets första sex månader anmäldes 51 600 brott, en ökning med 23 procent jämfört med samma period förra året, enligt Svenska Dagbladet.
Gammal teknik
Förra året anmäldes 12 756 fall av kortbedrägerier, enligt Brå. Det är mer än dubbelt så många som för några år sedan. Störst risk att drabbas är det för den som lämnar från sig kortet. Anledningen är att kortens magnetremsor är extremt lätta att kopiera. Tekniken kommer från 70-talet och säkerhetssystemen håller inte måtten. Sverige är ett av de sista europeiska länderna som använder magnetavläsningen - vilket drar till sig bedragare.
Säkrare med chip
De stora ligorna har avancerade organisationer. Några samlar kortens information, andra kopierar upp nya kort och sedan säljs de vidare till mindre aktörer, som utför de faktiska köpen från korten. Dick Malmlund är säkerhetschef på Svensk handel och han säger att köp via kortets chip eller koder är det enda sättet att vara säker på.
- Om de två sakerna alltid gällde skulle inte alls lika många drabbas, säger han.
Många svenska kort har i dag ett chip, men kortutgivarna och bankerna behåller ändå magnetremsan.
- Vi inför en bra teknik, men behåller den gamla. Det är som att sätta ett extra lås på ytterdörren, men lämna altandörren öppen, säger Dick Malmlund.
Kontrollera utdragen
Under semestern är utgifterna oftast annorlunda än under resten av året, och under lönehelgen kanske man inte reagerar över att saldot minskar snabbt.
- Många bedragare tar små summor, som är svårare att upptäcka. Kontrollera dina kontoutdrag noga, säger Folke Höjmar.