Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Så höll sig bin Ladin undan i tio år

Annons:
Läs mer om
Den 11 september 2001 styrde två flygplan rakt in i World Trade Center.
2996 personer dog inklusive de 19 terroristerna.
I samma ögonblick blev Osama Bin Ladin världens mest efterlysta person.
Jakten på al-Qaidaledaren har präglat världen de senaste 10 åren.
Expressen har följt Osama Bin Ladins flykt från platsen där attacken planerades, över de afghanska bergen, till Pakistan där han slutligen dödades den 2 maj.
Exklusivt har vårt reportageteam mött grannar, al-Qaida-anhängare och vårdpersonal som träffat den ökände terroristen.

Många äldre i Tora Bora minns bin Ladin från tiden då han slogs mot den sovjetiska ockupationen. På grund av det anser de att han är en hjälte. Sista utposten. De afghanska polisen kan inte ge sig in i Tora Bora. Tio år efter kriget startade har talibanerna åter kontroll över området. Hedrar al-Qaida. Foto: Pieter Ten HoppenAbdul Hamid är granne med Tarnakgården och även hans hus bombades sönder i jakten på bin Ladin. Foto: Pieter Ten Hoppen1 AFGHANISTAN/KANDAHAR.

Abdul Hakim tittar uppgivet på sitt hem. Sand och torra kvistar yr över gårdsplanen. En skabbig hund springer förbi. Hans två fruar och 27 barn trängs i ett litet hus.
För 10 år sedan var deras liv annorlunda.
- Jag kan hata Usama bin Ladin. Jakten på honom förstörde mitt hem och har du sett hur många gravar som grävts i hans fotspår? Men jag är också arg på USA. Man valde att förstöra skogen för att komma åt ett ogräs, säger Abdul Hakim.

Vi möter honom i Kandahar i södra Afghanistan, ett oroligt område som anses vara talibanernas hjärta. Här börjar vår resa i Usama bin Ladins fotspår - en väg som ska visa sig vara kantad av myter, sorg och paranoia.
Abdul Hakim bor med sin familj en bit utanför Kandahar stad, i närheten av en amerikansk militärbas som i dag hyser nära 30 000 soldater. Ett par hundra meter från hans hem ligger Tarnakgården. I dag ligger gården i ruiner, bara strukturerna står kvar av det forna terroristlägret. Det var här som Usama bin Ladin, hans familj och en stor grupp al-Qaida-anhängare bodde när 11 septemberattacken planerades och genomfördes. Inne i Kandahar stad bodde fler av hans anhängare. Området där de hade sina hus kallas fortfarande arabkvarteret och huset där bin Ladin höll en del av sina möten kallas det arabiska slottet. På gränsen till området finns en arabisk gravgård dit afghanerna går för att hedra minnet av al-Qaidaanhängare som dött i Afghanistan.
- Ibland kommer araber med utländska pass hit också men mest är det afghaner, säger en gammal dam som vaktar platsen.

Efter att bin Ladin tvingats lämna Sudan 1996 bosatte han sig med sin familj i Afghanistan där han tidigare krigat mot Sovjetunionen. Hans gamla vän mulla Nourallah bjöd honom till sin hemstad Jalalabad och gav honom en gård som de kallade Najm-Al-Jihad, det heliga krigets stjärna, samt ett berg i de ökända Tora Bora-bergen. Så småningom fick bin Ladin också skydd av den mäktige krigsherren Younis Khalis. När talibanerna tog makten i hela Afghanistan ville talibanledaren mulla Omar att den stökige al-Qaidaledaren skulle flytta till Kandahar där han själv bodde och kunde hålla ett öga på honom. 1999 flög bin Ladins familj till Kandahar. bin Ladin som var rädd för att flyga tog bilen till Tarnakgården som han fått av mulla Omar.
- Vi såg honom ofta. Han eller hans folk brukade komma hit för att hyra arbetare som kunde bygga på hans gård men det var den enda kontakt vi hade. Vi visste att mulla Omar krävt att bin Ladin inte skulle störa oss och det gjorde han inte heller, säger Abdul Hakim.
Han berättar att det fanns rykten om att bin Ladin var rik men bara en enda gång gjorde han något för området.
- En gång under Eid skänkte han mat till 40 personer i trakten men det är allt, säger han.

USA har redan ögonen på Usama bin Ladin. Han har förklarat heligt krig mot USA och han är misstänkt för flera terrordåd. 1998 bombar de en av hans träningscamper i provinsen Khost. bin Ladin var på väg dit, men tog ett spontant beslut att resa till Kabul i stället, vilket troligen räddade hans liv. I efterhand har många kritiserat utredningen kring bin Ladin som kantades av inre konflikter mellan CIA och FBI.


Efter att bin Ladin flyttat till Kandahar beskrivs relationen mellan honom och mulla Omar som komplicerad. Det har funnits rykten om att de var nära vänner och brukade fiska tillsammans, men en man som jobbade på talibanledarens kontor säger att det inte stämmer.
- De respekterade varandra men var inte nära. När mulla Omar hade hästkapplöpning på sin gård kunde bin Ladin vara där. Efter kapplöpningen brukade de lämna sida vid sida, men det var inte mer än så. De var båda starkt troende muslimer men mulla Omar kom från enkla förhållanden till skillnad från bin Ladin.
Mulla Omar fick dessutom ta itu med många interna stridigheter om huruvida bin Ladin skulle få stanna i landet eller ej. Bland annat ville talibanernas utrikesminister Wakil Ahmad Muttawakil att bin Ladin skulle köras ut ur landet.
I boken "Growing up bin Ladin" beskrivs hur mulla Omar vid ett tillfälle ber al-Qaidaledaren att lämna landet.
- Men bin Ladin kände till Pashtunwali, afghanernas hederskodex, som bland annat innebär att man inte kan neka en gäst. Han använde det och då var det omöjligt för mulla Omar att säga nej. Det skulle vanhedrat hela vårt land, islam och hans eget namn, säger mannen som jobbade med mulla Omar.
De flesta människor vi möter i Kandahar är livrädda att berätta om deras möte med bin Ladin. Kriget pågår fortfarande för fullt och under de dagar vi är där smäller flera explosioner inne i Kandahar stad. I en av explosionerna dör fyra och skadas 26 civila personer. Tolv av dem är barn.
- Min dotter Zahira som är sex år lekte vid sidan om när självmordsbombaren smällde sig i närheten. Nu har hon skador längs hela ryggen och benen. Nu har vi haft tio år av krig och varje dag är det så här. Vi vet inte längre vem som är fienden: talibaner, de internationella soldaterna eller vår egen regering, säger Allah Dad uppgivet.
Men Abdul Hakim som bodde närmast bin Ladin är inte rädd att berätta om sin ökända granne.
- Vi har levt på flykt tills för tre år sedan då vi bestämde oss för att återvända till resterna av våra hem. Vad mer kan vi förlora? säger han.

Den 11 september 2001
får jakten på Usama bin Ladin ett annat fokus. Det så kallade kriget mot terrorismen startar. Den 7 oktober 2001 går USA och deras allierade in i Afghanistan. Pakistan allierar sig med USA och låter dem använda vissa militära anläggningar. I december ses talibanregimen som fallen.

När Abdul Hakim hörde om 11 september-attacken förstod han att hans liv skulle ändras.
- Alla pratade om det som hänt i USA. Jag såg bin Ladin flera gånger efter den 11 september här i Kandahar. Men när de bombade var han borta.
Exakt vart bin Ladin flydde är inte helt säkert men sannolikt till bergen i Tora Bora där han drog från bas till bas och höll tal för sina soldater.

2 TORA BORA.

Bara dagar innan vi åker till Tora Bora har al-Qaida varit inne i området. Vi varnas av talibanerna att åka för nära de berg som bin Ladin älskade att vandra i och byggde sin viktigaste bas i. De säger att vi ska hålla oss i byarna, där de kan garantera vår säkerhet.
Till skillnad från Kandahar berättar många i Tora Bora-trakten gärna om den ökände ledaren.
- Han var här mycket och gick runt i bergen. Han hade en gård i Tora Bora där även hans familj bodde periodvis. Sedan hade han flera träningsläger för sina soldater och en grotta där han nog trivdes mest, säger Malek Kher som är byäldste i en by i närheten av Tora Bora.
- Jag träffade honom på en ceremoni som han hade med talibanerna. Det var en ståtlig man. Mycket artig och välformulerad, säger Ghias från samma by.
Han minns också att första gången han såg bin Ladin var han klädd i arabiska kläder men allt eftersom tiden gick klädde han sig som en afghan med den klassiska Kandaharhatten.
Många av byäldstarna som vi möter var mujaheddins under den sovjetiska ockupationen och minns hur bin Ladin slogs vid deras sida. Mannen som planerade historiens värsta terrordåd och fruktats av väst, ser de som en hjälte.
- Det är klart han var en hjälte. Han var beredd att offra sitt liv för vår skull och han var en mycket skicklig ledare. Men när jag träffade honom under mujaheddintiden hatade han bara att USA var i Saudiarabien, hatet mot hela västvärlden måste ha kommit senare, säger Zedar Rhaman som bor i närheten av bin Ladins gård utanför Jalalabad.
Under vårt besök får vi höra talas om en man som påstås ha slagits tillsammans med al-Qaida när USA bombade Tora Bora 2001. Efter en del letande i bergen får vi tag på honom per telefon. Han och hans fyra livvakter hämtar oss och kör oss ut i bergen till en liten by där han bor med sin familj.
- Här bombade amerikanerna. 56 personer i byn dog. 17 kom från min familj. Sju av mina söner och två hustrur dog, säger han.
Mirajuddin säger att han under perioder hade tät kontakt med Usama bin Ladin.
- När han kom till Tora Bora 1996 behövde han hjälp att bygga sitt hus och någon tipsade om mig. Jag hade ju krigat med Younis Khalis mot ryssarna. Så jag fick frågan om jag kunde hjälpa till. Jag körde fram sten som de byggde med.
Många har i intervjuer och böcker vittnat om hur bin Ladin levde primitivt. Han tyckte om enkel mat som ris och dadlar och husen han byggde för sig och sin familj var enklast möjliga.
- Också detta hus var enkelt. Men jag lade märke till att varje fru, han hade tre då, hade varsitt litet hus. Det var inte tal om att de skulle dela. Koranen säger att man ska vara rättvis mot sina olika hustrur och det var han, säger Mirajuddin.
När bin Ladin flyttade till Kandahar bröts deras kontakt. Men efter 11 septemberattacken fick Mirajuddin uppmaningen att sälla sig till al-Qaida eller araberna som han kallar dem.
- Massor av mujaheddins reste till Tora Bora för att slåss mot USA och det gjorde jag också. De invaderade vårt land. Några tusen amerikaner dog i 11 september­attacken. Det gav dem inte rätt att döda tusentals afghaner och muslimer, säger han.
Mirajuddins uppgift blev att bygga gömställen till bin Ladin och hans al-Qaidamedlemmar.
- Vi hade hört att USA planerade en attack och vi byggde mängder av grottor. De var smart uttänkta. Ingången var alltid under ett träd och där fanns plats för 10-15 krigare som kunde stanna länge i grottan om de behövde.

I december 2001 lägger USA en bombmatta över Tora Bora. De har fått information om att bin Ladin är där och hela världen följer den ­intensiva jakten. Många dör i attacken men al-Qaidaledaren kommer undan.


Mirajuddin hävdar att han inte såg bin Ladin i Tora Bora.
- Bara de absolut högst uppsatta visste var han fanns. Han kan ha varit i Tora Bora men jag såg honom inte med mina egna ögon, säger Mirajuddin.
Hans krigande med al-Qaida har inte gått ostraffat förbi. När USA började bomba Tora Bora skickade han sin familj till hembyn en bit bort. De hann bara komma fram till huset och då föll bomberna.
- Jag hörde hur det small. Hela min familj dog utom jag och mitt minsta barnbarn som jag hade i famnen, säger Mirajuddins mamma.
Mirajuddin vet att det var honom de sökte.
- Ja det är klart. De trodde att jag och kanske till och med bin Ladin var med min familj men de hade fel. 56 personer fick dö i stället för mig, säger han.
Han känner ingen ånger.
- Nej, det var USA som hade fel information som vanligt. Det är deras fel att oskyldiga fick dö för min skull, inte mitt, säger han.
När han fick höra vad som hade hänt med familjen flydde han till Pakistan.
- Jag var där i två år. Många trodde att jag var med al-Qaida men det var jag inte. Jag levde som flykting. Till slut ringde jag hem och organiserade min resa tillbaka.
Efter en tid fick USA veta att han var tillbaka.
- De grep mig och jag var i fängelse i 56 dagar. De var väldigt hårda mot mig men släppte mig. Jag vet ju inget om al-Qaida.
I dag har Mirajuddin två nya fruar och sju nya barn. Han tycker fortfarande att USA har invaderat hans land och hoppas att de lämnar Afghanistan snart, men han säger att han har lagt krigandet bakom sig. När jag frågar honom vem som har kontroll i Tora Bora i dag skrattar han till.
- Talibanerna har full kontroll. Ingen annan vågar sig dit. Det är vad man åstadkommit på tio år.
Den afghanska polisen bekräftar hans berättelse.
- Vi kan inte ens åka i närheten av Tora Bora-byn. Där är både talibaner och al-Qaida, säger poliskommendant Mer Abdullah som är chef för den sista utposten intill de ökända bergen.

Medan jakten på Usama bin Ladin fortskrider utan framsteg fortsätter kriget i Afghanistan, kriget i Irak börjar och Pakistan blir allt oroligare. Fler och fler länder går, med stöd av FN-mandat, in med trupper i Afghanistan. 2006 får Sverige i uppdrag att leda en bas i norra Afghanistan. Under kommande tio år dödas Al-Qaidaledare och andra utpekade terrorister men även många civila drabbas i krigen. Enligt en uträkning av Guardian har minst 150 000 civila dött i kriget mot terrorismen efter attacken mot World Trade Center. Totalt har 250 000 dött.


2001-2011 fortsätter bin Ladin att gäcka omvärlden. Exakt var och när han gick över gränsen till Pakistan är inte klart. Enligt den pakistanske journalisten Hamid Mir som intervjuat terrorledaren flera gånger och snart kommer ut med en biografi, var bin Ladin omringad i Tora Bora men lyckades fly till Pakistan i december. Där stannade han i några månader och flyttade senare tillbaka till de östra afghanprovinserna Paktia, Paktika och Khost.
- 2002 var hans svåraste år. Det har till och med berättats att han hade så lite mat att han kokade soppa av vattenmelonskal. Men när USA gick in i Irak 2003 fick han andrum. I april 2003 höll han ett möte i provinsen Kunar där han grupperade al-Qaida för framtiden.
2004 reste bin Ladin till Helmand och var nära att dödas av de brittiska soldaterna och därefter tror Hamid Mir att bin Ladin flydde till södra Waziri­stan där al-Qaida upprättat flera baser. Efter den enorma pakistanska jordbävningen 2005 kunde al-Qaidamedlemmar plötsligt lämna sina gömställen i Waziristan och i skydd av jordbävningsoffer flytta till andra orter i Pakistan. Då förlorade Hamid Mir kontakten med Usama bin Ladin och hans närmsta män, trots envisa efterforskningar.
Han kunde inte ana att hans intervju­objekt befann sig i Abbottabad, bara ett par timmar från hans kontor i Islamabad.

3 PAKISTAN/HARIPUR.

I Pakistan möts vi av betydligt större rädsla, nästintill paranoia, och konspirationsteorier än i Afghanistan. Efter 11 september flydde talibaner och al-Qaida in i klanområdena och även om det inte officiellt förts ett krig i Pakistan har USA genomfört förarlösa attacker och andra operationer i landet utan att invånarna fått veta hur och varför av sin regim. Det har skapat stora splittringar. I dag har Pakistan flera egna talibanfalanger, de skakas ständigt av terror­attacker och ett stort USA-hat samt konspirationsteorier har grott över hela landet.
Vi börjar med att resa till den lilla orten Chak Shar Mohamad i Haripurdistriktet där bin Ladins yngsta hustru hävdat, enligt tidningen Dawn, att de bott under en period. Byn är väldigt enkel, i likhet med bin Ladins hem i både Kandahar och Jalalabad. När vi åker in i byn, som egentligen är ett tegelbruk, möts vi av en grupp kvinnor klädda i den klassiska afghanska burkan och barn som pratar pashtu, det språk som används av de afghaner som bin Ladin haft omkring sig.
Men byborna skakar förtvivlat på huvudet.
- Vi är ett 30-tal familjer som bor här. Skulle världens mest efterlyste man kunna gömma sig här? säger bybon och tegelbruksföreståndaren Bisherat.
Han pekar på några enkla hus och grottor en bit bort.
- De hävdar att han skulle bott där men där bor bara några afghanska flyktingar som flyttade hit efter jordbävningen. Vi känner alla som kommer hit, det går inte att gömma sig här, säger Bisherat.
Även de afghanska arbetarna skakar på huvudet när de får frågan om bin Ladin.
De berättar att de har känt oro att den pakistanska underrättelsetjänsten ska börja komma till byn och utsätta dem för tortyr och arrest. Men än så länge har ingen­ting hänt.
- Nej, det var någon som försökte förstöra vår fridfulla by men nu är det som vanligt igen, säger de.
Journalisten Hamid Mir tror inte att bin Ladin har bott i byn, men däremot några av hans familjemedlemmar och eventuellt folk från al-Qaida.
Förutom Chak Shar Mohamad utreds flera andra tips om bin Ladins gömställen. Enligt källor till Expressen arbetar den pakistanska underrättelsetjänsten just nu med att utreda information om byn Bilagali som ligger beläget i de vackra bergen runt Natia Gali. I ett av husen, högt upp i bergen, misstänks bin Ladin ha tillbringat tid. En av vakterna runt campen säger att underrättelsetjänsten ofta kommer dit och frågar efter gästlistorna och att det ibland bott araber där men han har aldrig sett bin Ladin. Muraq, som har en liten vägkiosk i närheten säger att han är tveksam.
- Jag har stått här i sju år och sett nästan varenda människa som kör förbi. Jag har sett en svensk på cykel, en britt på moped och mängder av andra människor men jag har aldrig lagt märke till araber.
Han menar att området är det säkraste i Pakistan och att folk har koll på varandra.
- Skulle det komma en ny familj hit, skulle jag veta det omedelbart. Men det är klart att Usama bin Ladin är särskild. Om han skulle vilja vara här några veckor i hemlighet skulle han såklart kunna vara det också. Allt är möjligt för honom.

Efter nästan tio års jakt får USA information om att bin Ladin befinner sig i Abbottabad, en pakistansk militärstad, ett par timmar utanför Islamabad. Där ska al-Qaidaledaren ha bott sedan 2005. Den 2 maj får specialstyrkan Navy Seal startskott. De landar med helikoptrar på hans gård. bin Ladin, hans son och två livvakter dödas. Dagen därpå meddelar president Obama att jakten på bin Ladin är över.


4 ABBOTTABAD.

Ovanför några butiker i centrala Abbottabad, hänger stora skyltar med orden "Osamas shop", "Osamas design" och så vidare. Först tror vi att det är namnet på butiksägaren men det förnekar Abbottabadbon Sohail. Han säger att bin Ladin må vara död, men inte minnet av honom.
-Det är ett tecken på vår beundran för Usama. I mina kvarter döper många sina barn till Usama och Omar efter bin Ladin och mulla Omar. Sedan USA gick in i Afghanistan och dödar muslimer hatar vi dem, säger han.
Sohail bor ett par gator från det hus där Usama bin Ladin dödades. I dag är området helt avstängt för utomstående och väldigt lite information om vad som hittats i bin Ladins hus kommer ut. Sohail och många andra i Abbottabad är tveksamma till att det verkligen var bin Ladin som dödades. De tror att det var en iscensatt komplott.
- Jag tror inte på det. Det kan hända att där bodde en al-Qaidaledare men inte bin Ladin. Skulle han bott där i fem år? Utan en enda vakt? Omöjligt. Jag tror att allt är ett drama som USA skapat, säger Sohail.
Flertalet av de personer som vi möter säger att de hatar USA och att bin Ladin var en hjälte.
- Han för jihad mot USA. Om jag hade vetat att han var min granne skulle jag ha varit stolt. Jag hoppas att vår säkerhetstjänst hjälpte honom, säger Sohail.
Under de dagar som vi är i Abbottabad får vi efter stort hemlighetsmakeri möta en person som jobbar inom vården och säger att han träffat Usama bin Ladin tre gånger.
- Första gången träffade jag honom i Jalalabad i Afghanistan. Detta var 1999 och jag var på genomresa. Vi hälsade och pratade kort men jag glömmer aldrig hans utseende, säger mannen.
Flera år senare, 2003, möter han honom på militärsjukhuset i Abbottabad där han ska ha fått hjälp med sitt blodtryck och eventuella njurproblem.
- Han var sjuk och behövde ett par dagars vård. 2004 möter jag honom igen på sjukhuset i Rawalpindi för samma sak. Första gången jag ser honom var han mycket stark men de här två senaste gångerna var han svag. Jag tror inte att han bodde i Abbottabad hela tiden utan bara under korta perioder när han behövde hjälp, säger han.
Uppgifterna om att bin Ladin skulle vårdats på ett pakistanskt militärsjukhus är obekräftade och skulle vara graverande för relationen mellan USA och Pakistan som är mycket spänd sedan Usamas död. Många väntar oroligt på vad som ska hända.
- Vår regering är köpt av USA. Men de sitter inte för evigt. Sen får vi se vad som sker, säger Sohail.
Runt bin Ladins hus har vardagen dock börjat återgå. Ungdomarna Zulqusain, 19, och hans kompis Waleed, 20, berättar att de först var chockade när de hörde att bin Ladin varit deras granne.
- De hade höga murar och oftast var dörren låst men vi trodde det var pashtuner från klanområdena och att de behövde skydda sig mot ovänner, inte att de gömde Usama, säger Waleed.
De säger att en del varit rädda att säkerheten skulle försämras och andra för att arresteras.
- De pakistanska myndigheterna har främst gripit folk de tror samarbetat med CIA. Till exempel var en man som klippt sina träd arresterad länge. De trodde han hade kapat träden för att hjälpa helikoptrarna att landa. Men alla är förbjudna att prata med media om detta, säger en journalist som bevakat incidenten.
Men för de flesta har chocken och rädslan övergått till något annat.
- Det var roligt med all uppståndelse. Vi kallar det som hände Usama-festivalen, säger Waleed.
I Abbottabad tar vår resa slut. Jakten på Usama bin Ladin är över men för många av de människor som vi mött fortsätter vardagen präglas av de krig som startat i hans fotspår.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
LET'S DANCE

LIVE: "Vilken start!"

JUST NU: Följ dansfesten på Expressen.se Vi rapporterar direkt från studion.

Expressens läsare har fått säga sitt om "Let's dance"-finalisterna Kolla här!

MALIN COLLIN: "Kändisungarna" dansade bäst - därför är de här Läs krönikan.

Anton Hysén hyllar sin motståndare "Det är inte många som är som Molly."

Molly Nutley får eld på kvällens show Men Anton Hyséns danslyft är i fara.

Doldislivet över för Anton Hysén "Let's dance"-stjärnan om sitt nya kändisliv.

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
EXTRA
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
EXTRA
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader