Flera av världens ledare beskrivs nedlåtande i den hemligstämplade diplomatiska korrespondens som offentliggjorts, skriver The Guardian. Irans ledare Mahmoud Ahmadinejad jämförs med Hitler, Frankrikes president Nicolas Sarkozy beskrivs som "Kejsaren utan kläder" och Italiens premiärminister Silvio Berlusconi beskrivs som "fåfäng och ineffektiv som en modern europeisk ledare".
Delar av kommunikationen mellan USA och ambassader världen över började på söndagskvällen publiceras på bland andra The Guardian. Och i korrespondensen fälls mindre smickrande omdömen om världens ledare. Irans ledare Ahmadinejad jämförs med Hitler, Zimbabwes president Robert Mugabe beskrivs som "den galna gamla mannen", och Nordkoreas diktator Kim Jong-il som "en fläskig gammal man". Italiens premiärminister Silvio Berlusconi får epitetet "fåfäng och ineffektiv som en modern europeisk ledare". Han kallas också "fysiskt och politiskt svag vars sena nätter och förkärlek för festande gör att han inte får tillräcklig vila" i en annan rapport från Rom.
Så beskrivs de
När det gäller relationen mellan Rysslands president Dmitrij Medvedev och premiärministern Vladimir Putin beskrivs den som att Medvedev "spelar Robin till Putins Batman".
Tysklands förbundskansler Angela Merkel beskrivs som "obenägen att ta risker och okreativ" och Libyens ledare Muammar Khaddafi beskrivs kort och gott som "konstig".
Afghanistans president Hamid Karzai kallas "en extremt svag man som inte lyssnar på fakta utan i stället lätt låter sig påverkas av vem som helst som rapporterar även de mest bisarra historier och scenarion för honom".
Israels premiärminister Netanyahu beskrivs som "elegant och charmig", men oförmögen att hålla sina löften.