Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Polisen uppger att de kommit Lindberg på spåren i samband med utredningen om miljonären som föll från en balkong i juli i förra året. "Utredarna tyckte att det kanske fanns saker som var intressanta för oss", säger Jonas Trolle, spaningsledare. På bilden är Göran Lindberg på väg att gripas av två spanare. Polisen uppger att de kommit Lindberg på spåren i samband med utredningen om miljonären som föll från en balkong i juli i förra året. "Utredarna tyckte att det kanske fanns saker som var intressanta för oss", säger Jonas Trolle, spaningsledare. På bilden är Göran Lindberg på väg att gripas av två spanare.

Så avslöjades polischefen

Annons:
FAKTA

Bevisen som kan avslöja polischefen

Fingeravtrycken
29-åriga "Linda" berättar om hur hon utnyttjats av sexnätverket, och den 60-årige miljonären som pekats ut som dess hallick. Efter miljonärens död finkammade polisen "Lindas" lägenhet i jakt på bevis. Hon är övertygad om att de hittat fingeravtryck från Lindberg som bevisar att han varit i hennes lägenhet.

Internettrafiken
"Linda" berättar om hur Göran Lindberg flitigt sökte efter tjejer över internet. Enligt henne har han bland annat skrivit på en kontaktsajt: "Jag söker efter en speciell tjej". - Han sökte tjejer på internet och via nåt 0771-nummer, berättar hon.

Sms:en
Polisen kan också ha hittat sms-trafik mellan "Linda" och Göran Lindberg. Hon vittnar om hur polisen kartlagt hennes sms-trafik efter miljonärens död.
- Jag uppfattade att Göran liksom tände på att diskutera pengar på sms. Att han gillade det där att betala, berättar "Linda".

Polisens spaning
Polisens spaningsledare Jonas Trolle, som arbetar vid kommissionen mot människohandel, uppger att polisen bedrivit spaning och underrättelsearbete under ungefär två månader. - 29 december var han ju här hos mig, då måste de ju ha sett honom här, berättar "Linda".

Läs mer om
Under utredningen efter den 60-årige miljonärens död finkammade polisen "Lindas" lägenhet. Hon är övertygad om att de då måste ha hittat spår som bevisar Göran Lindbergs koppling till henne. - De penslade hela lägenheten efter fingeravtryck och det är klart att hans kan ha funnits bland dem, säger hon.
29-åriga "Linda" har berättat i Expressen om hur hon under flera års tid utnyttjats av ett sexnätverk bestående av flera män.
Bland dem finns enligt henne den förre länspolismästaren i Uppsala och tidigare rektorn för polishögskolan, Göran Lindberg, 63.
Men också en 60-årig miljonär som ska ha fungerat som en hallick åt nätverket.
Han är avliden efter ett fall från "Lindas" balkong i juli förra året.

Letade efter bevis

När polisen utredde dödsfallet gick de minutiöst igenom hennes lägenhet.
De penslade efter fingeravtryck, och kartlade hennes sms- och datatrafik, berättar hon.
"Linda" tror att polisen då fann Göran Lindbergs fingeravtryck som kan bevisa att han befunnit sig i hennes bostad.
Hon berättar också om en flitig sms-kontakt med den förre länspolismästaren, men är osäker på om hon hade sparat alla meddelanden när polisen gick igenom lägenheten.

Ville prata pengar

- Jag uppfattade att Göran liksom tände på att diskutera pengar på sms. Att han gillade det där att betala, berättar "Linda".
Efter en kort tids genomgång av materialet från utredningen om miljonärens död hittade polisen uppgifter som riktade misstankarna mot Göran Lindberg.
Vid en presskonferens i går bekräftade polisen att man kommit Lindberg på spåren i samband med den utredningen.
- Utredarna tyckte att det kanske fanns saker som var intressanta för oss, säger Jonas Trolle, som arbetar i kommissionen mot människohandel och är spaningsledare för utredningen mot Göran Lindberg.

Nekar nätverk

Efter att Tidningarnas Telegrambyrå, TT, i onsdags avslöjade att det i utredningsmaterialet fanns bland andra en mycket känd person valde Stockholmspolisen i går att poängtera att den nu aktuella förundersökningen enbart omfattar den förre polischefen Göran Lindberg.
- Att det finns ett nätverk och en massa män kopplat till det här är inte sant, säger Trolle.
Felaktigt enligt polisen är också att utredarna hittade Göran Lindbergs namn och telefonnummer i den 60-årige miljonärens mobiltelefon eller dator.
- Jag vill inte gå in på hur vi fått fram uppgifterna om Göran.

Kan bli fler

Jonas Trolle förklarar vidare att det inte är uteslutet att det blir fler målsäganden, men så långt har utredningen ännu inte kommit.
- Det finns två målsäganden, men det är inte uteslutet att det kommer att bli fler, säger han.

Fotnot: Linda heter egentligen något annat.
Annons:
Tidigare artiklar
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
BIG BROTHER

Hanna: "Hade lovat min mamma att inte ha sex"

"Big brother"-vinnaren om varför löftet bröts: "Rår inte för sina känslor."

Hanna Johansson knep segern i "Big brother" "Jag är jättelycklig", säger hon.

Det hände - i verkligheten Här är några av nyheterna som finalisterna har missat.

Var det rätt att Hanna Johansson vann "Big brother"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Hanna Johansson vann "Big brother"?

Annons:
MÄSTARNAS MÄSTARE

TV: Här avgör Jörgen finalen

Dramatisk upplösning av "Mästarnas mästare" Se finalens avgörande!

Vinnaren: "Ingen livsavgörande tävling, men det är klart det är kul att vinna."

Var det rätt att Jörgen Jönsson vann årets "Mästarnas mästare"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Jörgen Jönsson vann årets "Mästarnas mästare"?

Smällen för England - stjärnan missar EM

Chelseabacken Gary Cahill har dubbla frakturer på käken Ny tung skadesmäll.

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Ferdinand ratas igen - då rasar han på Twitter

Liverpool-doldis ersätter Gary Cahill Rio Ferdinand nobbad: "På vilka grunder???"

"Att City-stjärnan inte tas ut är ett skämt"

HEINIUS: Efter alla skador borde Hodgson svälja sin stolhet och tänka om.

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
EXTRA
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
NÖJE
DAGENS MAGASIN
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader