Han är en ärrad rymdveteran och har tillbringat längst tid på månen.
Nu avslöjar han den mörklagda sanningen om utomjordingar: de har besökt jorden - och ser ut som ET.
- UFO-fenomenet är på riktigt, säger Edgar Mitchell enligt Daily Telegraph.
Utomjordingar, visst finns dom.
I alla fall enligt Edgar Mitchell. Och han, om någon, borde veta.
Mitchell är nämligen den människa som tillbringat mest tid på månen; vid en rymdfärd 1971 gick han omkring utanför färjan i nio timmar och 17 minuter.
USA vet allt
Nu avslöjar alltså denne 77-årige Apollo 14-veteran i en radiointervju sanningen om utomjordingar.
– Jag råkar tillhöra den privilegierade skara som är bekanta med det faktum att vi har fått besök på jorden och att UFO-fenomenet är på riktigt.
Dessa minst sagt explosiva uppgifter ska ha varit kända för den amerikanska regeringen i många år.
– Det har varit en väl bevarad hemlighet av regeringen under de senaste 60 åren ungefär, men en del har läckt ut och några av oss har varit privilegierade nog att få reda på det, säger Mitchell rapporterar Daily Telegraph.
Ser ut som ET
Den före detta astronautens källor på NASA skall ha beskrivit utomjordingarna som ”små människor som ser konstiga ut för oss”.
Och faktiskt – Steven Spielberg var inte helt fel ute när han gjorde filmen ”ET”. Enligt Mitchell ser en typisk utomjording ut ungefär som i fiktionens värld: liten kropp och stora ögon och huvud.
Mitchell menar också att utomjordingarna teknik är långt mycket mer sofistikerad än våran. Och, om de nu var på det humöret, skulle de kunna förgöra mänskligheten. Allt enligt Edgar Mitchell.