De rödgröna oppositionspartierna fortsätter att backa i opinionsmätningarna.
Men för alliansen ser läget betydligt ljusare ut.
– Man skulle kunna säga att stödet för de rödgröna nu har stabiliserats sedan Håkan Juholt avgick, säger Sören Holmberg, professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet.
De rödgröna oppositionspartierna har minskat sammanlagt 2,3 procentenheter och regeringspartierna har gått fram 1,2 i Sifos väljarbarometer för september. Men förändringarna jämfört med i augusti är små och ligger inom den statistiska felmarginalen.
Trots att Kristdemokraterna fortfarande ligger under riksdagsspärren, och Centerpartiet farligt nära de fyra procent som krävs för att få stanna kvar, är Moderaternas partisekreterare Kent Persson nöjd:
– Undersökningen visar att stödet för samtliga av allianspartierna har gått uppåt, och att det faktiskt rör sig lite inom väljarkåren. Det märks att vi har lyckats påverka opinionen genom att komma med tydliga, konkreta förslag, säger han.
SD ökar
Björn Söder, partisekreterare för Sverigedemokraterna, som i undersökningen har fått en procents ökat stöd, är även han nöjd och tror att stödet för det egna partiet kommer att öka ytterligare ju närmare valrörelsen vi kommer:
– Våra politiker har nu hunnit sätta sig in mer i hur arbetet i riksdagen fungerar, och fram till valrörelsen ska vi arbeta ännu mer med att kommunicera vår politik, säger han.
Enligt Sören Holmberg, professor i statsvetenskap, behöver Sverigedemokraterna inte nödvändigtvis få ett lika högt stöd i riksdagsvalet 2014:
– Om man ser på hur vindarna blåser i Europa, hur det gick för Wilders parti i det holländska valet, och hur det går för Dansk Folkeparti, så verkar det stå ganska stilla för de främlingsfientliga partierna, säger han.
Läget stabiliserat
De rödgrönas ledning över regeringen har krympt från 7,7 till 4,2 procentenheter. Enligt Sören Holmberg är det minskade stödet för Socialdemokraterna inte ett bevis på att väljarna flyr från partiet, utan på att förtroendet för partiet tvärtom har stabiliserats sedan Håkan Juholt avgick som partiledare:
– Efter att stödet för partiet sjönk rejält under Håkan Juholts lägenhetsaffärer har det sakta gått uppåt igen, och verkar nu vara på väg att stabiliseras, säger Sören Holmberg.