Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Den aggressiva arten är duktig på att flyga och kan färdas fem-tio kilometer från kläckningsområdet. Foto: Anders Lindström Den aggressiva arten är duktig på att flyga och kan färdas fem-tio kilometer från kläckningsområdet. Foto: Anders Lindström

Risk för explosion av aggressiv stickmygga

Annons:

Sommarens rekordregn gynnar utvecklingen av stickmygglarver. Myggarten är mycket aggressiv och kan flyga långa sträckor. Risken för spridning är stor, enligt experter.

– Den här myggan slår allt, det är den värsta som man kan råka ut för, säger Jan O. Lundström, myggforskare och bekämpningsledare.

Den blöta junimånaden har fått översvämningsmyggans larver att frodas. Jan O. Lundström och hans kollegor har just slutfört årets sista insats med bekämpningsmedlet BTI, i vattensamlingar utmed Nedre Dalälven.

– Jag har jobbat med mygg sedan mitten av 80-talet, men till och med jag blir skärrad av att möta den här arten i stora mängder, säger han. Jan O. Lundström. Jan O. Lundström.

Ger inflammerade bölder

Jan O. Lundström beskriver den vanliga skogsmyggan som "svensk i sättet" - lite blyga och eftertänksamma. Översvämningsmyggan eller stickmyggan, vet däremot vad hon vill - och handlar därefter.

– Den bara landar och biter. Folk blir närmast panikslagna, säger Jan O. Lundström.

– Det tar lång tid att utveckla immunitet mot saliven de sprutar in. När myggan dyker upp på ställen där folk inte har träffat den förut får de väldigt jobbiga bett. Det blir stora inflammerade bölder. Speciellt barn råkar väldigt illa ut, fortsätter han.

Arten är duktig på att flyga och kan färdas fem-tio kilometer från kläckningsområdet. Det innebär att människor som bor långt bort från våtmarkerna kan drabbas. Jan O. Lundström uppskattar att den finns representerad på ett 30-tal orter i Sverige. Absolut värst är situationen längs hela Nedre Dalälven.

– Den ökar sin utbredning på grund av den pågående klimatförändringen som gör att somrarna blir längre, med mer skyfall och högre temperaturer, säger Jan O. Lundström.

Bekämpningsarbetet färdigt

Han varnar för att invasionen kan bli lavinartad nästa år, eftersom han och kollegorna inte får fortsätta bekämpningsarbetet. De statliga pengarna är nämligen slut och forskningsteamet har sagts upp av Nedre Dalälvens Utvecklings AB (Neda).

– Det här handlar om tolv miljoner per år, det är fikapengar i statskassan. Det är löjligt små medel om man ser det i relation till vilka möjligheter det ger folk att bo kvar i drabbade områden.

Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:

LIVE-TV: Kravallpoliser på plats i Husby

Bilbränder och explosioner i Husby Se de direktsända tv-bilderna i Primetime hela kvällen.

Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
ALLT OM MODE
HÄLSA
REBECCA STELLA SIMONSSONS BLOGG
Annons:
DAGENS MAGASIN
MEST SETT I DAG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader