En friskola i Uppsala gick i konkurs för ett par veckor sedan. Nu avslöjar Upsala Nya Tidning, UNT, att rektorn i efterhand ändrade sin sons betyg - bland annat ett Icke godkänd till Mycket väl godkänd.
Rektorns motivering? Att sonen hade förtjänat ett högre betyg.
Friskolan hade ett kort men problematiskt förflutet. För ett par veckor sedan kulminerade det med att skolan gick i konkurs.
UNT kan nu berätta att skolans rektor ändrade flera av sin sons betyg.
Ett Icke godkänd, IG, för sitt projektarbete blev Mycket väl godkänd, MVG.
"Jag gav honom streck"
Läraren som initialt underkände eleven säger till UNT:
- Han deltog över huvud taget inte i projektarbetet, därför gav jag honom streck i betyg.
I svenska B ska eleven enligt betyget ha tagit 100 poäng och fått Godkänd, G.
Samma lärare uppger att han satte betyget IG.
I kursen lokala nätverk fick rektorns son 100 poäng och MVG:
- Den kursen har aldrig getts på Doctrinagymnasiet, säger läraren, som uppger att han var den ende i personalen som kunde kursen.
Rektorn säger till UNT att sonen har jobbat med skolans intranät och att det räknas som ett projektarbete. Betyget i svenska höjde rektorn efter att ha gett sonen uppgifter att lösa – efter terminens slut.
- Han klarade provet och jag kunde då sätta betyget godkänt i svenska, förklarar rektorn.
Lokala nätverk-kursen? Det betyget fick sonen efter sitt arbete med intranätet, menar rektorn.
Inga idrottslektioner
Dessutom har sonen fått 100 poäng och MVG i idrott. UNT skriver att skolans lärare tidigare har anmält till Skolinspektionen att det inte har bedrivits gymanstiklektioner.
Sonens äldre bror anges som idrottslärare.
- I stället för idrottsundervisning har vi haft idrottsdagar och bland annat varit på Fyrishov, förklarar rektorn för tidningen.
Men betygen verkar få stå kvar.
- Skolan finns inte längre och vi har lagt ner ärendet, säger Claes-Göran Aggebo vid Skolinspektionen.
Nu har dock Erik Pelling, socialdemokratisk ledamot i kommunfullmäktige, polisanmält rektorn.
- Det är helt uppåt väggarna. Och eftersom Skolinspektion i artikeln uppgav att de inte avsåg göra någon polisanmälan så har jag nu gjort det, säger Pelling till UNT.