NEW YORK. Stora ord - utan mening.
Det var den allmänna recensionen av Barack Obamas debut i FN.
Bland kritikerna; den svenske statsminister Fredrik Reinfeldt som var uppenbart besviken.
- USA måste bli mer konkreta, sa Reinfeldt direkt efteråt.
Fredrik Reinfeldt underströk att symbolvärdet var högt i och med att både Barack Obama och Kinas president Hu Jintao fanns på samma talarlista.
Men vad de sa imponerade inte på den svenske statsministern.
– Jag var nog mest konkret av alla talare vad gäller siffror. Det kändes bra att vi från EU kan komma med sådana uppgifter, sa Reinfeldt och fortsatte:
– Obama erkände att USA har mycket att hinna ifatt, men han nämnde inga nya konkreta förslag. Det vi saknar är tydliga målformuleringar.
Högst på priolistan
Reinfeldt som redan i måndags uttryckte missnöje med USA:s globala miljöansvar hade vissa förhoppningar om att den presidenten skulle komma med positiva nyheter.
Men dessa uteblev alltså helt och hållet.
– Han är låst i USA:s maktdelningssystem. Vi vet att det finns problem för honom att få igenom frågan i senaten, men det viktiga är att visa ett ledarskap som talar om att han har ambitioner, sa Reinfeldt.
Sverige har satt miljöfrågan högst på prioriteringslistan under sitt EU-ordförandeskap. En lyckad vecka här i USA skulle kunna bana väg för en framgång under klimatkonferensen i Köpenhamn senare i år.
Det vore en seger för EU, Sverige och Reinfeldt.
– Jag är orolig att frågan kan gå i baklås, sa statsminister skeptiskt i går.
– Vi driver på genom att påpeka saker som att man nu för tiden vinner val genom att använda miljöfrågor.
Positiv till Japans arbete
Nu hoppas Fredrik Reinfeldt att Barack Obama tar sitt ansvar senare i veckan istället.
– EU, Japan och Australien har kommit väldigt långt och det kommer att skapa ett tryck på USA och Kina. Förhoppningsvis säger Obama något mer på G20, även om vi inte fått några indikationer på det så här långt.
Några positiva överraskningar?
– Japans nyvalda premiärminister Yukio Hatoyama visade sant ledarskap. Han har knappt suttit i sex veckor och säger redan att han vill minska utsläppen med 25 procent jämfört med nivåerna 1990. Det är i linje med vad vi i EU också strävar mot.