Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Regimen backar efter FN:s besked

Annons:
Läs mer om
Inför säkerhetsrådets omröstning hetsade Muammar Khadaffi sina styrkor mot Bengahzi i ett tv-tal:
"Vi kommer i kväll och det blir ingen nåd".
- Vi är inte rädda. Kom igen! Vi kommer inte att bli rädda. Jag menar, du hjälper inte folket om du planerar att bomba Libyen, att döda libyer, säger Saif Khadaffi.
Muammar Khadaffi och hans regim kom med flera hårda uttalanden inför det att FN:s säkerhetsråd skulle rösta om resolutionen mot Libyens attacker mot civila och rebellerna i de östar delarna av landet.
Först citerade den statliga nyhetsbyrån Jana en talesperson på försvarsministeriet som hotade all trafik, flyg och fartyg, som trafikerar medelhavsområdet:
– Militärt ingripande mot Libyen kommer att innebära fara för all flyg- och fartygstrafik i medelhavsområdet. All civil eller militär trafik kommer att vara måltavlor för Libyens motattacker.

Ringde upp radion

Kort därefter ringde Muammar Khadaffi upp den statliga radion, och höll ett direktsänt tal direkt via telefonen.
I talet hotade Khadaffi rebellstyrkorna i Benghazi:
- Vi kommer i kväll och det blir ingen nåd. Alla lägenheter och hus kommer att genomsökas och den som har vapen kommer att betraktas som fiende.
Khaddafi fortsatte:
- Det är nu de sista timmarna av den här tragedin. De som lägger ner vapnen och ansluter sig till oss kommer vi att förlåta och ge amnesti.
Khadaffi avslutade talet:
- Sanningens minut har kommit. Vi ska nu befria Benghazi. Vi startade inte det här våldet, det gjorde förrädarna. I natt kommer förrädarna att drabbas av panik och kollapsa. Låt oss befria våra döttrar och kvinnor från dessa beväpnade gangsters och förrädare.

Samtal från sonen

Muammar Khadaffi avslutar alltid sina tal med fraserna: "Gud är stor, gud är stor, gud är stor - leve Libyens folk, leve Libyens folk - leve revulotionen!".
Men inte den här gången. Efter bara ett "Gud är stor" lade överste Khadaffi på luren.
Kort efter att säkerhetsrådet röstat igenom resolutionen fick CNN:s korrespondent i Tripoli, Nic Robertson, ett samtal från Muammar Khadaffis son Saif al Islam Khadaffi.
– Jag fick just ett samtal från Muammar Khadaffis son, Saif. Han sa "Det här är ett meddelande från ledarskapet", refererade Robertson i direktsändning:
– Han sa att de skulle ändra sin taktik i Bengahzi, att arméstyrkorna inte längre skulle inta Bengahzi. Armén kommer att omringa rebellfästet.

"Armén kommer hjälpa"

Enligt Saif Khadaffi vill regimen undvika "en mänsklig katastrof".
– Han vill undvika att folk ska bli rädda, och han sa att armén kommer att vara där för att hjälpa dem som vill fly från terroristerna i Bengahzi.
Enligt Nic Robertson ska Saif Khadaffi ha sagt att regeringen kommer att skicka in polis och antiterroriststyrkor för att avväpna terroristerna.
Kahdaffis son Saif  sade i dag att hans familj inte räds FN:s beslut om att införa en flygfri zon över Libyen och eventuellt ingripa med flygräder mot Khadaffis styrkor.
- Vi är i vårt land och med vårt folk, sade han till ABC News Nightline från Libyens huvudstad Tripoli.
- Vi är inte rädda. Kom igen! Vi kommer inte att bli rädda. Jag menar, du hjälper inte folket om du planerar att bomba Libyen, att döda libyer. Du förstör vårt land. Ingen är glad över det.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

TV: Glädjen efter segern: "Otroligt"

Se första intervjun med Hysén efter vinsten "Trodde jag skulle åka ur."

Anton och Sigrid vann "Let's dance 2012" Vinnaren: "Jag har inte ord just nu."

BILDSPECIAL: Firandet i natt

Så firade Anton Hysén Let's Dance-segern Se bilderna från dansen och firandet.

Tony Irving tycker Hysén var värdig vinnare, men... "Molly var bättre i kväll."

Mamma Helena Bergström om Mollys insats "Var helt fantastiskt att se."

Collin och Helena fick äntligen komma till studion för dottern. "Är så stolta."

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
EXTRA
MODEBLOGGEN
Annons:
SPORT
EXTRA
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader