Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
Ilmar Reepalu, kommunalråd i Malmö, tror att Håkan Juholt avgår i dag. Foto: Tomas Leprince Ilmar Reepalu, kommunalråd i Malmö, tror att Håkan Juholt avgår i dag. Foto: Tomas Leprince

Reepalu tror att Juholt avgår

Annons:
Läs mer om
Allt fler tror att Håkan Juholt ska avgå i dag.
Ilmar Reepalu, kommunalråd i Malmö, är övertygad och säger att det inte finns någon annan utväg.
- Det här går inte längre, det fungerar inte, säger han till Expressen.se.
Håkan Juholt lämnade maratonmötet i går med verkställande utskottet på Sveavägen 68 bakvägen.
Partisekreteraren Carin Jämtin meddelande att han åkt till Oskarshamn för att vila, och att VU fortfarande har förtroende för Juholt.
För många var det en dimridå för att ge Juholt tid att smälta budskapet från VU och lämna avgångsbeskedet under städade former.
– Det måste ses som en artighet av VU, säger politiska kommentatorn Helena Gissén i Nyhetsmorgon i TV4.
Även statsvetaren Jenny Madestam tror att det är så man får tolka att Håkan Juholts presskonferens i Oskarshamn i dag klockan 15.00.
– Jag tror som många andra att han avgår i dag, och att han har fått chansen att lämna det beskedet i lite lugnare former än nere på 68:an, säger Madestam i Nyhetsmorgon.

"Fick ta avgörandet"

Även ledande socialdemokrater tror att Juholt avgår i dag.
– Jag tror det. Han har själv kommit fram till att det här inte går längre, säger Ilmar Reepalu, kommunalråd i Malmö, till Expressen.se.
Han anser att Juholt har gjort för många misstag.
– Den politik han brinner för kommer inte fram, det blockeras hela tiden av att han säger felaktigheter som hela tiden visar att han inte riktigt har koll på läget och det här har tagit över totalt. Han kan inte föra ut de socialdemokratiska lösningarna på de stora samhällsfrågorna, säger Ilmar Reepalu.
Han tycker att det är rätt att Juholt avgår, och att Juholt själv kommit fram till den insikten nu.
Tror du att han själv kom fram till beslutet?
– Jag tror att han själv fick ta det här avgörandet. Sedan har VU haft en väldigt noggrann genomgång av hur det ser ut, hur det varit och uppfattats ute i landet och så har Håkan fått göra sitt eget val.
– Rent formellt är det bara en kongress som kan avsätta en partiledare, så det är partiledaren själv som måste ta det här beslutet.
Har du stått bakom Juholt?
– Ja, så länge det bar. Det finns ingen anledning att internt eller utåt sätta i gång en kampanj, men däremot har jag försökt säga till när vi inte nått fram med vår politik.
Hur ser du på tiden som varit med Juholt den senaste tiden, är det ett drev?
– Det är ett drev, men på något sätt har han inte själv bidragit med att få stopp på det här utan i stället spätt på med nya saker, senast på Folk och försvar-konferensen, säger Ilmar Reepalu.
– Där gjorde han en bra analys av läget i Europa och höll ett bra tal, men det enda som jag får läsa om efteråt är om ett grovt fel han gjorde.
Vem ser du som ersättare?
– Jag hoppas att man nu sätter en person som kan hantera att den inte vill vara kvar efteråt, men som är en tillräckligt bra ledare med respekt i partiet, och att den personen leder till fram till ordinarie kongress om ett år eller till en extra kongress och att man då har öppet valberedningsförande som andra partier har.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
MÄSTARNAS MÄSTARE
Annons:

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Här är FotbollsExpressen.se:s stora EM-ranking Tar tempen på lagen inför premiären. Så ligger England, Grekland och Tyskland till, se vilka som är iskalla!

Rekordmånga får tidiga skattepengar

Nästan 3,5 miljoner personer får tillbaka på skatten före midsommar. "Nu får jag råd med hyran."

Kommer du få tillbaka på skatten?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Kommer du få tillbaka på skatten?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
NÖJE
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
MODE
MODEBLOGGEN
Annons:
EXTRA
SPORT
EXTRA
DAGENS MAGASIN
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
SANKTAN
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader