Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text
16-åriga Rebecca Tell Berg förblödde efter en medicinsk abort. Hennes mamma Catharina Tell - här med Rebeccas lillasyster Jasmine - anser att sjukvården bär skulden för det tragiska dödsfallet. 16-åriga Rebecca Tell Berg förblödde efter en medicinsk abort. Hennes mamma Catharina Tell - här med Rebeccas lillasyster Jasmine - anser att sjukvården bär skulden för det tragiska dödsfallet.

Rebecca dog av abortpiller

Annons:
Tidigare artiklar
Läs mer om
UDDEVALLA. Mamma Catharina Tell och lillasyster Jasmine sörjer Rebecca.
Bara 16 år gammal förblödde hon av abortpiller.
- Rebecca ville inte alls genomgå en medicinsk abort, säger hon.
Rebecca, 16, var gravid i åttonde veckan när hon på gynmottagningen i Uddevalla fick tabletter för att göra en medicinsk abort. Efter de förväntade blödningarna fick hon smärtstillande medel och skickades hem. Tragedin inträffade sex dagar senare, 3 juni förra året. Rebecca bodde hos sin mamma, men den här dagen hade hon sovit över hos pojkvännen Niklas Mattsson, 19. På morgonen var hon väldigt trött, och Niklas försökte övertala henne att uppsöka sjukhuset igen. - Men hon gillade inte läkare. Dessutom hade de ju sagt att tabletterna gjorde att man fick blödningar, säger han. Livlös i duschen Niklas ställde fram frukost till henne. Men den var orörd när han kom hem på eftermiddagen och han hittade henne livlös i duschen. - Först trodde jag att hon hade somnat, så jag gick in och försökte väcka henne. Sedan ringde jag direkt, säger han. "Sjukvårdens fel" Rebeccas mamma Catharina Tell fick dödsbudet när präst och polis ringde på hemma. Hon anser att det är sjukvårdens fel att hennes flicka inte finns mer. - Rebecca ville inte alls genomgå en medicinsk abort. Men doktorn sa till henne att det var mycket bättre med en sådan än att genomgå en skrapning, säger hon. Två dagar innan hon dog berättade Rebecca för sin mamma att hon varit gravid och gjort abort. I ett beslut från socialstyrelsens regionala tillsynsenhet i Göteborg sägs att behandlingen utfördes i enlighet med vetenskap och beprövad erfarenhet och att metoden var ett fullgott alternativ till kirurgisk abort. Man säger också att övervakningen av patienten har följt praxis.
Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:

LIVE-TV: Försökte frita gripen person

LIVE: Polisen använde tårgas i Jordbro Lugnare kväll på många platser.

Slogs i huvudet med hammare Gäng gick till attack på Rinkeby torg.

Här är tränarens utspel i natt

Bayern tog Götze - nu ska de sno åt sig nästa stjärna Klopps svar: "Ingen profet."

Supertränaren lämnar succén - och efter historisk säsong Nu tar Guardiola över.

Tycker du att Bayern är värdiga mästare i Champions League?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Tycker du att Bayern är värdiga mästare i Champions League?

Sätt dina getingbetyg - vilka mästare är bäst?

Här är de tio senaste mästarna! Vilka är bäst? United? Inter? Barcelona?

Annons:
Annons:
Senaste nytt
EXTRA
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
EXTRA
SPORT
REBECCA STELLA SIMONSSONS BLOGG
Annons:
DAGENS MAGASIN
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader