Den vite rasisten James von Brunn som sköt ihjäl en vakt i Förintelsemuseet i Washington kommer att åtalas för mord.
Attacken innebär en ny varning, då antalet hatbrott ökat sedan Barack Obama blev president.
88-årige von Brunn är "nu formellt anklagad för mord liksom för dödande med hjälp av det innehavda skjutvapnet i en federal byggnad", uppgav polischefen Cathy Lanier på torsdagen. von Brunns tillstånd var fortfarande kritiskt efter skottskador från andra vakter som stoppade honom, sedan han skjutit vakten Stephen Tyrone Johns.
Mordet fördömdes av president Barack Obama som sade att "denna fruktansvärda handling påminner oss om att vi måste vara på vår vakt mot all form av antisemitism och andra fördomar".
Mot svart president
Men det ökade antalet hatbrott ger en fingervisning om extremhögerns ilska och frustration över att landet fått en svart president.
Sedan Obama valdes till president har antalet hatbrott ökat. Dödsskjutningen vid museet är bara ett i raden av hatbrott, framhåller Mark Potok, som leder Southern Poverty Law Center i Alabama. I april sköts tre poliser ihjäl i Pittsburgh och i maj sköts en abortläkare till döds i Kansas.
"Obama retar extremhögen"
Efter att Obama valts till president kollapsade flera servrar som driver högerextrema hemsidor, eftersom trafiken var så stor.
- Jag tror att valet av Obama har retat upp delar av extremhögern, säger Potok.
Bara fem dagar före dödsskjutningen i Holocaust memorial museum i Washington besökte Obama det tyska koncentrationslägret Buchenwald, där han fördömde den "okunniga och hatiska retoriken från Förintelseförnekare".
Hatbrottsexperten Brian Levin på California State University ser det som svårt att bortse från tidpunkten för von Brunns attack.
- Kanske känner han att hans land är på glid. När han ser en svart president som minns Förintelsen på besök i Buchenwald bestämmer han sig för att attackera den största Förintelsesymbolen i USA, säger Levin.
Fler vapen säljs
Enligt både vapenhandeln och federala polisen FBI har försäljningen av vapen ökat kraftigt i år, vilket antyder en hamstring av vapen i rädsla för nya vapenlagar. Vapenlobbyn NRA (National Rifle Association) har utnämnt Obama till "historiens mest vapenfientliga president" trots att han inte föreslagit skärpta vapenlagar.
Det finns 200 miljoner legala vapen i USA. Varje år skjuts cirka 30 000 människor ihjäl.