Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: LÄSARBILD Foto: LÄSARBILD

Rånare sköts av polis i Umeå

Annons:
Läs mer om
En misstänkt gärningsman sköts under ett rånförsök i Umeå på söndagsmorgonen.
Nationella insatsstyrkan grep sammanlagt fyra personer och ytterligare två jagas av polis.
- Rånarna försökte spränga sig in genom en dörr på Loomis, men de var aldrig i närheten av några pengar, säger värdetransportföretagets produktionschef Stefan Wikman till Expressen.se.
Loomis i Umeå utsattes på söndagsmorgonen för ett rånförsök. Bolagets produktionschef och vice VD Stefan Wikman berättar att rånarna försökte spränga sig in genom personalentrén.
Ingen ska ha skadats vid sprängningen.
Nationella insatsstyrkan var snabbt på plats och kunde gripa fyra misstänkta gärningsmän.
I samband med gripandet utbröt skottlossning. Enligt Carina Lundberg vid Västerbottenspolisen blev poliserna beskjutna och besvarade därför elden. I skottlossningen skadades en av gärningsmännen och en polishund sköts till döds.
Den skjutne mannen fördes därefter till sjukhus. Enligt uppgifter till polisen är mannens tillstånd inte livshotande.


"Kraftig explosion"

Loomis Stefan Wikman berättar för Expressen.se:
- Strax efter klockan nio i morse försökte man spränga upp en dörr in till vår anläggning i Umeå. Man har inte lyckats ta sig in i lokalen.
- Personalen som fanns i lokalen är fysiskt oskadd men naturligtvis lite uppjagad, det var en kraftig explosion.
Hur gick de tillväga?
- Det vet vi inte riktigt, men det handlar om sprängdeg på en plåtdörr. Vår personal såg aldrig några rånare. De hörde en kraftig explosion, sedan tryckte de på larmen där inne och även ett automatlarm gick.
Loomis i Umeå ligger inne på ett inhägnat område. Enligt Stefan Wikman är det inte särskilt svårt att ta sig fram till dörren, även om ett staket omgärdar företagsbyn.
- Rånarna har varit så långt ifrån att komma åt några pengar som man över huvud taget kan vara, utan att gå in på några detaljer, säger Wikman.
- Vi har flera fall från andra håll i landet, där man har försökt spränga sig in i våra lokaler. De är så pass förstärkta att det verkligen inte är lätt.


Stora summor

Stefan Wikman vill inte kommentera huruvida Loomis hanterade extra stora summor just den här helgen.
- Som en principdiskussion kan man säga att vi hanterar mer pengar än normalt runt löneutbetalningarna. Så kan rånarna ha resonerat.
Om rånarna hade lyckats ta sig förbi dörren, hade de då varit inne i hjärtat av era lokaler?
- Nej, nej, nej. Långt ifrån. De fick nog inte ens upp den här dörren.
Enligt Stefan Wikman är det ovanligt att rånförsök sker utanför Mälardalen.
- Närmare 97-98 procent av alla rån vi har sker i Stockholmsområdet. Vidgar man ut det till Mälardalsområdet fångar man nog upp 99 procent av rånen.


Tre i handfängsel

VK:s utsända sa till den egna tidningen när polisinsatsen pågick:
- Tre män är i handfängsel. En ligger bakbunden på marken, med huvudet ned, en befinner sig bakom ett skärmtak och en av de gripna sitter i en trappa. Samtliga gripna är klädda i blå mundering, samt rånarluvor. En av de gripna ser också ut att vara maskerad med slalomglasögon.

Två jagas

Polisen sökte på eftermiddagen fortfarande efter två personer. Enligt TT misstänks de ha skött avledningsmanövrarna vid rånförsöket.
En bil sattes i brand framför polisens garage för att förhindra en utryckning. I samband med det sågs även en motorcykel lämna platsen. Lite senare hittades en motorcykel brinnande, uppger nyhetsbyrån.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
MÄSTARNAS MÄSTARE
Annons:

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Här är FotbollsExpressen.se:s stora EM-ranking Tar tempen på lagen inför premiären. Så ligger England, Grekland och Tyskland till, se vilka som är iskalla!

Rekordmånga får tidiga skattepengar

Nästan 3,5 miljoner personer får tillbaka på skatten före midsommar. "Nu får jag råd med hyran."

Kommer du få tillbaka på skatten?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Kommer du få tillbaka på skatten?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
NÖJE
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
MODE
MODEBLOGGEN
Annons:
EXTRA
SPORT
EXTRA
DAGENS MAGASIN
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
SANKTAN
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader