Skådespelaren Tom Cruise leder årets Nobelpriskonsert i Oslo 11 december.
Nu kritiseras detta starkt, på grund av hans engagemang i den omstridda Scientologikyrkan, skriver Dagbladet i Norge.
- Jag har riskerat min egen säkerhet i snart åtta år för att visa vad Scientologikyrkan egentligen står för, skriver Andreas Heldal-Lund i ett brev till Nobelinstitutet.
Andreas Heldal-Lund ligger bakom en hemsida på Internet där Scientologikyrkans medlemmar kan få hjälp att hoppa av. På sidan berättar man hur kyrkan, som av många anses vara en sekt, egentligen fungerar. Eller hur man upplever att den fungerar, åsikterna går naturligtvis isär.
Heldal-Lund vänder sig starkt mot att Tom Cruise – i sällskap med Oprah Winfrey – ska leda Nobels fredspriskonsert dagen efter utdelandet av priset till Wangari Maathai.
Scientologerna kommer att nyttja detta för att öka sitt inflytande, menar Andreas Heldal-Lund.
- De kommer att kalla det för ett erkännande och använda det så mycket som det bara går. Jag har träffat massor av människor som har fått sina liv ödelagda av Scientologerna och det här är ett så pass viktigt arrangemang. Jag har den största respekt för Nobelpriset och Nobelinstitutet och det är väldigt trist att tvingas gå ut med min kritik, men de har valt Tom Cruise. Han är känd för två saker: han har varit med i många actionfilmer, och han är den mest kände Scientologen i hela världen. Cruise använder sin kändisstatus för att främja Scientologikyrkan och borde bytas ut, även om jag tvivlar på att det kommer att ske, säger Andreas Heldal-Lund till Expressen.se.
"En av världens farligaste sekter"
Han får medhåll av Peter Brych, droginformatör och ledamot i folkhälsorådet. Han kallar Scientologerna "en av världens farligaste sekter".
- Det är vansinnigt fel att låta Cruise leda galan, det är som att ge ett postumt fredspris till Hitler. Scientologerna kommer att rida på det här. En representant för en kriminell organisation! De skinnar människor på allt de äger och har. Deras stegutbildningar handlar bara om att tjäna pengar. De söker sig till svaga människor och unga sökare. Men jag vill inte förbjuda Scientologerna, då är man ute och cyklar, säger Brych till Expressen.se.
På Scientologikyrkans kontor i Stockholm tar man på kritiken med ro.
- Jag brukar säga: Skulle du stödja en organisation som arbetar för en fredlig värld och en värld utan droger? Man kan fråga sig vad Andreas Heldal-Lund har för målsättningar i sitt liv, är det att förfölja andra religioner? Han motarbetar en rörelse som definitivt vill ha förbättringar i världen, och som arbetar för mänskliga rättigheter. Det är en av våra största grejer, säger Gullevi Almgren, informationsansvarig vid Scientologikyrkan i Sverige till Expressen.se.