Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
Maria har varit gift med två män som hon tagit kontakt medan de avtjänat mångåriga fängelsestraff. Foto: Henrik Hansson Maria har varit gift med två män som hon tagit kontakt medan de avtjänat mångåriga fängelsestraff. Foto: Henrik Hansson

Prisondate ny sajt för våldsmän - här letar de kvinnor

Annons:
Läs mer om
Mördare, rånare, smugglare - här är de fängslade brottslingarna som söker kärleken på den nya kontaktsajten prisondate.se.
Maria, 48, drogs till män som var dömda för grova brott.
- Det var spännande och annorlunda. Men det är viktigt att vara försiktig - de sitter ju där av en anledning, säger hon.
På den nystartade sajten prisondate.se kan interner på fängelser runt om i Sverige söka kontakt med människor utanför murarna. Hittills har ett 20-tal fängslade män och fem kvinnor lagt upp kontaktannonser på sajten.
- Vi har egna erfarenheter av kärlek över murarna. Därför vill vi nu hjälpa andra. Många som sitter inne blir ganska isolerade från omvärlden och utan bra kontakter på utsidan är det svårt att komma tillbaka in i samhället igen, säger paret som grundat sajten.
En av kontaktannonserna är från Janne som avtjänar ett 12-årigt fängelsestraff för mord. Han beskriver sig själv som en "lugn och sansad person med fötterna på jorden" som på fritiden gärna ägnar sig åt "hemmet, djur och USA-bilar".

Fängelsestraff

Maria, 48, vet vad som lockar med dömda brottslingar. Hon har själv varit gift med två män som hon tagit kontakt med medan de avtjänat mångåriga fängelsestraff.
- Jag har alltid känt mig lite vilse, lite annorlunda. Det kändes som att träffa en likasinnad. Det var också någon jag kunde ta hand om, säger hon.
Den första mannen träffade Maria via en kontaktannons i tidningen.
- Jag blev så nyfiken att jag svarade. Sen började vi brevväxla och sen träffades vi på rättspsyk i Huddinge, säger hon.
Maria var 21 år och mannen hon skulle träffa nio år äldre och dömd för grova brott. Hon blev så nervös att hon låste in sig på toan i besöksrummet.
- Om du sitter där inne kan vi ju inte dricka kaffe, sa han genom dörren. Då öppnade jag och där stod en lång stor och snygg man, säger hon.

Drogmissbruk

Maria gifte sig och fick två barn med mannen men drogs samtidigt in i ett drogmissbruk.
Men när hon några år senare skiljde sig sökte hon ändå upp en annan dömd man.
- Jag började brevväxla med honom. Att ta kontakt med brottslingar blev mitt sätt att träffa någon, säg hon.
Det förhållandet tog också slut. I dag lever hon ihop med en man som inte är dömd för något.
- Jag kan inte säga att jag ångrar mig, jag har ju mina underbara barn från den tiden. Och mycket var också bra. Men det var ett destruktivt liv. Mitt råd till andra är att vara försiktig, du kan råka väldigt illa ut, säger hon.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

BILDEXTRA: Så firade Loreen segern i morse

Den blöta efterfesten fortsatte långt in på söndagsmorgonen Expresen var med hela vägen - kolla in Sven Lindwalls bilder.

Euforisk seger för Loreen - krossade allt motstånd i Euroviosion Song Contest 2012 Lade hela Europa vid sina bara fötter.

Se Loreens vinnande framträdande i finalen Sångerskans uppträdande med "Euphoria" gick hem hos de andra länderna.

TV: Loreens känslostorm efter utklassningen

Hylla Loreen: Skicka din hälsning

Nu kan du dela med dig av din schlager-eufori Skicka in din grattis-hälsning - så lämnar Expressen hälsningar till vår vinnare!

Loreen vann inte bara finalen - utan även torsdagens semifinal I första semifinalen vann ryskorna, som kom tvåa i finalen.

SVT redan förberedda på schlager-EM nästa år Hade planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku.

Expressens utsända rapporterade direkt från Baku Läs livechatten med Nunstedt och Crafoord - och se bilderna från kvällen!

Vad ger du årets Eurovision song contest för betyg?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vad ger du årets Eurovision song contest för betyg?

Annons:

Köpläge i Spanien

Nu ska du passa på att köpa ditt semesterboende i Spanien Fastighetsmäklare: "Priserna har rasat".

Vill du köpa hus i Spanien?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vill du köpa hus i Spanien?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
SPORT
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
EXTRA
Annons:
MODEBLOGGEN
NÖJE
MODE
HÄLSA
WEBBTEST
Kultur
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader