Storlek på text:
Skriv ut text

Polisen misstänker före detta soldater

Annons:
Läs mer om
Helikopterligan visade militär precision vid rånet mot värdedepån i Västberga.
Rånarna misstänks vara före detta jugoslaviska soldater, enligt uppgifter till Expressen - men övervakningsbilderna kan bli deras fall.
- De sågar upp gallerburar med en motorkap. Sen öser de ner pengar. Minst en Ak47 är de beväpnade med, säger en källa med insyn.
Personalen på G4S värdedepå i Stockholmsförorten Västberga förstod att något var fel när en helikopter - av märket Bell 206 Jet Ranger - hovrade ovanför taket till byggnaden tidigt på onsdagsmorgonen.
Tre maskerade och beväpnade män firade sig ner på taket och slog sönder värdedepåns takfönster med en slägga. Rånarna tog sig sedan ner i byggnaden med hjälp av en stege - som de hade med sig i helikoptern.
Natten mot torsdag arbetade polisen efter teorin att det rör sig om en grupp där en eller flera före detta jugoslaviska soldater ingår.
Polisen tog emot larmet klockan 05.19. De anlände bara minuter senare. Samtidigt hörde flera vittnen fyra kraftiga smällar - sprängladdningar som detonerade - inifrån byggnaden.

"Låg och lyssnade"

Nicolina Eklund, som bor i närheten av värdedepån, vaknade av ljudet från helikoptern.
- De var här väldigt lång tid. Jag låg och lyssnade på ljudet hela tiden.
Rånarna som var beväpnade med automatkarbiner - av typen AK47 - verkar ha haft detaljerade kunskaper om byggnaden - men de fångades på bild av värdedepåns övervakningskameror. Bilderna visar tydligt hur männen målinriktat och med full precision klättrar ner på stegar.
Filmerna är nu ett av polisens hetaste spår efter den spektakulära kuppen.
- Det här helt klart ett insiderbrott, de visste precis hur de skulle gå tillväga. De kände till att det är lönevecka och fanns stora summor pengar i depån, säger en källa med insyn.
Männen på bilderna är mörkt klädda, i svart eller mörkblått. Samtliga bär skyddsväst - och mask för ansiktet.
- De ser mycket beslutsamma ut i kroppsspråket. De använder en motorkap för att såga upp låsen till burarna och de är tungt beväpnade.

"De har varit med förr"

På övervakningsbilderna framgår tydligt hur det slår gnistor från motorkapen när den kommer i kontakt med lås och burar.
Efter att ha sågat upp burarna öser rånarna ut pengar, som de senare firar upp till den väntande helikoptern.
- Det här är inga duvungar, det här är killar som har varit med förr.
Bilderna på rånarna analyseras nu av utredarna. Minsta detalj kan vara avgörande.
- Självklart är bildmaterialet viktigt, säger en uppgiftslämnare. Det, tillsammans med andra spår, som till exempel DNA, kan vara helt avgörande.
Varken polisen eller G4S vill kommentera rånbytets storlek.
- Men om de var fyra personer i en helikopter av den typen kan de max ha lastat extra 100 kilo - en vikt som motsvarar 45 miljoner kronor i 500-kronorssedlar, säger Aram Rubinstein, pilot på Heliair Sweden.
Efter rånet flög rånarna till Arninge, norr om Stockholm - där piloten landade tätt intill en träddunge. Under eftermiddagen greps två män, men de ska inte vara misstänkta för rånet.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
EXTRA
Annons:
Mest läst i dag
BLOGG
SPORT
Annons:
NÖJE
SPORT
SPORT
Annons:
NÖJE
FEATURE
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
KULTUR
MODE
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader