FAKTA
Detta vet polisen om kaparna utanför Ölands kust:
FÄRDADES MED RIBBÅT Kaparna har manövrerat i området med en snabbgående ribbåt. Båten som klarar tuffa förhållanden kan lätt färdas långa sträckor.
UTUSTADE MED VAPEN Kaparna ska ha varit utrustade med pistoler och automatvapen, enligt Victor Matveev, vd för rederiet Sol-chart som äger fartyget.
SLOG NED BESÄTTNINGEN Kaparna slog ned vakthavande befäl och tjänstgörande ingenjör på fartyget och band deras händer och fötter. Andra i besättningen misshandlades också. Flera fick tänder utslagna. BAR MASKER Kaparna ska ha varit maskerade, enligt Victor Matveev, på Solchart. Någon av dem ska också ha haft "Polis" skrivet på ryggen på sin jacka.
OMBORD LÄNGE Kaparna ska ha hållit besättning fastbundna i flera timmar och befunnit sig på fartyget i upp till tolv timmar. PRATADEENGELSKA Kaparna ska enligt fartygets besättning ha pratat engelska med viss brytning. Vilken typ av brytning är än så länge oklart.
De tungt beväpnade kaparna lämnade fartyget utanför Öland tomhänta.
Nu misstänker polisen att de kan ha kapat fel fartyg.
- Det är möjligt att de tagit fel, säger Ylva Voxby på Rikskrim som utreder fartygskapningen.
Motivet bakom den våldsamma kapningen av timmerfartyget Arctic Sea utanför Öland 24 juli förbryllar polisen.
- Besättningen säger att de åkte utan att ta med sig nåt. Det gör det bara ännu mera kryptiskt, säger Ylva Voxby på Rikskrim.
En teori som polisen jobbar efter är att kaparna i nattmörkret helt enkelt tog fel fartyg. Radarbilder visar också att flera andra fartyg befann sig i området vid tidpunkten för kapningen.
Timmer på däck
Teorin får stöd av Tryggve Ahlman, sjösäkerhetsexpert på Svenska Redareföreningen:
- Fartyget hade timmer uppe på däck och de kanske trodde att det fanns annat i lastrummet. Eller så är de inte så bevandrade och vet vad det är för typ av fartyg, säger han.
Tryggve Ahlmans bedömning är att kaparna inte använt sig av samma metoder som piraterna som härjar i Adenviken utanför Somalia. De piraterna använder oftast änterhakar när de bordar fartyg.
Klätt ut sig
- Vad jag förstår har de här klätt ut sig till poliser och stoppat fartyget. Då har de bara begärt att de ska fira ner fallrepet eller landgången. Sen har kaparna snällt och fint kunnat ta sig in på fartyget och ta över.
Men att genomföra en så avancerad aktion som en fartygskapning kräver resurser.
"Kraftfulla saker"
- Det är väldigt allvarligt för det är planerat och de har kraftfulla saker, som en stor ribbåt, tio beväpnade män utklädda till poliser, säger Ahlman.
Det enda polisen vet om kaparna är att de ska ha pratat engelska med en viss brytning och sedan obemärkt lämnat området i en snabbgående ribbåt.