Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Spelsugen?

Klicka in på Sveriges största spelsajt.

Storlek på text:
Skriv ut text
VINNAREN. Piratpartiet var EU-valets store segrare. Nu lovar parlamentarikern Christian Engström att skolka så mycket han kan från sitt nya jobb. Foto: Maja Suslin / Scanpix VINNAREN. Piratpartiet var EU-valets store segrare. Nu lovar parlamentarikern Christian Engström att skolka så mycket han kan från sitt nya jobb. Foto: Maja Suslin / Scanpix

Piratpartisten planerar att skolka

Annons:
FAKTA

ARBETET I EU-PARLAMENTET

Det mesta arbetet för de 736 EU-parlamentarikerna sker i parlamentets 20 utskott och två underutskott. Parlamentarikerna är också fördelade i sju partigrupper där den konservativa gruppen EPP är störst med 267 ledamöter.
Piratpartiets Christian Engström tillhör den gröna partigruppen som har 55 ledamöter. Engström sitter i två utskott: Det för den inre marknaden och konsumentskydd samt utskottet för rättsliga frågor.

Läs också
Snart börjar höstterminen för de nyvalda EU-parlamentarikerna.
Valets skräll - Piratpartiets Christian Engström - lovar redan att skolka så mycket han kan från parlamentsarbetet.
- Har man sagt i valrörelsen att man ska sitta på röven och inte gör nåt i fem år - då får hans väljare skylla sig själva, säger EU-parlamentarikern Marit Paulsen (FP).
EU-valets stora vinnare, Piratpartiets Christian Engström, vilar nu ut efter en hektisk valrörelse. I början av september samlas EU-parlamentet igen men redan nu har Engström sin taktik klar.
- Jag ska inte vara med på fler möten än jag måste, säger Christian Engström.
Taktiken är att bara rikta in sig på Piratpartiets hjärtefråga - rätten till ett privatliv på internet.

Kritisk

Alla andra frågor som miljöpolitiken, jordbrukspolitiken eller EU-utvidgningen ska de andra i den gröna partigruppen få bestämma åt honom.
- Jag kommer rösta i enlighet med de rekommendationer som den gröna gruppen tar fram.
- Det kommer att bli så att ibland röstar jag emot min personliga uppfattning men det spelar ingen som helst roll för det är ändå inte det som vi gått till val på, säger Christian Engström.
Han ska försöka undvika att sitta igenom ändlösa utskottsmöten och andra parlamentshappenings som inte rör hjärtefrågan.
- Det blir ingen bra representation om jag ska företräda saker som jag inte är intresserad av, eller begriper mig på.
EU-valets andra stora vinnare, Folkpartiets Marit Paulsen, är kritisk till Christian Engströms planerade parlamentsskolk.

Inte ohederligt

- Jag tycker att det är osnyggt, men han har inte varit ohederlig. Han sa faktiskt det i valrörelsen, säger Marit Paulsen och fortsätter:
- Men då är det så att fem-sex procent av väljarna tycker att det är ok att sälja sin röst till högstbjudande, och få månadslön och dagtraktamente utan att göra nåt.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

Jakten på Capellos efterträdare är igång

FA höll presskonferens om landslagskaoset Stuart Pearce tar över tillfälligt.

LIVE: "Vi kommer att agera snabbt" Liverapport från presskonferensen med FA.

Capello avgår som förbundskapten "Är en mycket stolt man med integritet"

Villkoren Tottenhams tränare får ta över landslaget men inte bestämma allt själv.

Är Harry Redknapp rätt man att ta över Englands fotbollslandslag?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Är Harry Redknapp rätt man att ta över Englands fotbollslandslag?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
FEATURE
EXTRA
Annons:
SPORT
NÖJE
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
MODE
ISHOCKEY
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
KULTUR
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader