Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Cecilia Malmström, Carl Bildt och Gunilla Carlsson är alla toppkandidater till tjänsen. Foto: Anders Wiklund / Scanpix Cecilia Malmström, Carl Bildt och Gunilla Carlsson är alla toppkandidater till tjänsen. Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Partikamrater sågar Bodströms EU-val

Annons:
FAKTA

67,13 procent av väljarna sade ja och 32,87 procent sade nej till Lissabonfördraget i fredagens folkomröstning på Irland. Trots irländarnas ja kvarstår några hinder för Lissabonsfördraget. Först måste Polens och Tjeckiens presidenter godkänna fördraget. Polens Lech Kaczynski har lovat godkänna fördraget så snart Irland sagt ja, men Tjeckiens EU-skeptiske Vaclav Klaus har inte sagt hur han ska göra. Blir Lissabonfördraget verklighet garanteras Sverige få behålla sin EU-kommissionär. Dagens svenska kommissionär Margot Wallström, S, avgår i och med att en ny EU-kommission bildas inom kort.

Läs mer om
Thomas Bodström, S, vill gärna se moderaten Gunilla Carlsson som ny svensk EU-kommissionär.
Men Bodströms favoritkandidat väcker förvåning bland flera av hans partikolleger i EU-utskottet.
- Nej, nej, nej, säger riksdagsledamoten Agneta Lundberg, S, om Bodströms val.
Efter ett rungande ja till Lissabonfördraget i fredagens folkomröstning på Irland är en av de hetaste frågorna här hemma vem som blir ny, svensk EU-kommissionär efter Margot Wallström, S.
I Ekots lördagsintervju i går tillfrågades Thomas Bodström, Socialdemokraternas nya affischnamn i Stockholm, vem han kan tänka sig på posten.
- Gunilla Carlsson är en duktig minister, sa Bodström i programmet och tillade att valet beror på att Margot Wallström inte är aktuell.
Men valet av biståndsministern och moderaten Carlsson stöter på patrull inom partiet. Expressen har varit i kontakt med de flesta S-politiker, både ordinarie ledamöter och suppleanter, i riksdagens EU-utskott.

"Inte min favoritkandidat"

Flera av dem ställer sig frågande till Bodströms val.
- Nej, nej, nej - hon har inte gjort nåt djupare intryck på mig, säger Agneta Lundberg, S.
- Hon är inte min favoritkandidat, säger Christina Axelsson, S, som om hon tvingades välja en moderat skulle välja riksdagsledamoten Anna Kinberg Batra.
Maryam Yazdanfar, S, vill helst se en kvinna som ny kommissionär.
- Det är inte mitt favoritval utifrån att jag är socialdemokrat, säger hon.
- Jag har alltid socialdemokrater som förstahandsval, men jag inser att vi haft sossar under en lång tid och jag kan se det rimliga i att borgarna får utse en kommissionär nu, säger Monica Green, S.
Andra S-politiker tycker däremot att Gunilla Carlsson vore ett klokt val.
- Det är inte alls dumt. Hon är en duktig tjej som verkligen jobbat på, säger Åsa Lindestam, S.

Vill ha en kvinna

S-ledaren Mona Sahlin vill inte säga vilka namn hon vill se som ny kommissionär.
- Jag har en massa bra socialdemokratiska namn i bakhuvudet men det viktiga är att det är en bra person som alla partier i riksdagen kan ställa sig bakom.
Mona Sahlin kräver nu av statsminister Fredrik Reinfeldt att få diskutera tillsättningen av en ny kommissionär. I samtalen ska Sahlin argumentera för att det blir en kvinna.
Bodström föreslår Gunilla Carlsson, vad säger du om det?
- Hon är en kvinna, men jag vill inte föreslå några namn, säger Sahlin.
Biståndsminister Gunilla Carlsson befann sig i går i Turkiet.
- Kul att Bodström sa det, men Gunilla Carlsson avböjer att kommentera när hennes namn nämns. Det är inte första gången det nämns, säger Gunilla Carlssons pressekreterare Peter Larsson.
Expressen har sökt Thomas Bodström utan resultat.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
BAR & POLITIK

Stjärnorna offras i Englands EM-trupp

Tungviktarna fick inte plats i Roy Hodgsons trupp Blev Inte uttagna i EM-truppen.

MARTIN HEINIUS: "Att de är med i truppen är bara en enda stor gåta..."

Roy Hodgson har inte koll på Sverige inför EM Avslöjade på presskonferensen.

Här är hela den engelska EM-truppen Spelarna som kommer ställas mot Sverige.

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur långt tror du att England kommer gå i fotbolls-EM i sommar?

"Han blir Hodgsons kapten i EM" Läs förbundskaptenens presskonferens.

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
EXTRA
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
NÖJE
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
MODE
MODE
HÄLSA
HÄLSA
SANKTAN
HÄLSA
MODE
MODE
MODE
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader