Spelsugen?

Klicka in på Sveriges största spelsajt.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Ohly är missnöjd

Annons:
Läs mer om
Vänsterpartiledaren Lars Ohly anser att förändringarna av det tidigare lagförslaget bara är kosmetiska och inte ändrar innehållet:
- Jag ser det som ett sätt att rädda ansiktet på Fredrik Reinfeldt, som tycker att det är viktigt med bevakning av svenskarna, och på de kritiska borgerliga politikerna. I sak är det samma förslag, bara det att de som kontrollerar oss ska kontrolleras mer, säger han.

Inte nöjd

Försvarsutskottet kommer att samlas under onsdagseftermiddagen för den ytterligare beredningen av regeringens förslag. Därefter blir det debatt och beslut i kammaren under kvällen, enligt försvarsutskottets ordförande Anders Karlsson.
Han är inte nöjd med de förändringar som har aviserats.
- Nej, det här är ett hastverk. Om man nu ska bordlägga ett ärende så borde man väl ta tid på sig. De har haft 365 dagar på sig och nu ska man göra det fem i tolv, säger han.
Socialdemokraterna kommer att rösta nej även efter förändringarna, enligt Karlsson.
- Det gör vi förmodligen för det finns ju inget nytt i sak, säger han.

Söndrat motståndet

Också Liberala ungdomsförbundet (LUF) avfärdar uppgörelsen mellan allianskritikerna och regeringen och anser att den var "en vinst för alliansen men en förlust för integriteten".
I ett pressmeddelande river förbundsordföranden Frida Johansson Metso av Fredrick Federley den gloria som hon fruktar att han och den andra centerpartisten, Annie Johansson, kan förses med.
"Lättnaden när yrkandet om återremiss kom var stor, på riksdagsläktaren uppfattade många att Federley och Johansson räddat oss undan FRA-lagen. Tvärtom har deras lösning söndrat motståndet mot lagen i sig", skriver LUF.

KU-anmälan

Vänsterpartiets Alice Åström lämnade på onsdagen in en KU-anmälan med anledning av regeringens hantering av FRA-lagen.
Hon skriver i sin anmälan att regeringen brustit i sin analys av vad lagen innebär för den personliga integriteten och rättssäkerheten. Hon begär därför att KU granskar om lagförslaget är förenligt med Regeringsformen.
Hon vill också att KU granskar om lagen är förenlig med meddelarfriheten och källskyddet i Tryckfrihetsförordningen och Yttrandefrihetsgrundlagen.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
NÖJE
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
FEATURE
Annons:
EXTRA
EXTRA
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
MODE
ISHOCKEY
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
KULTUR
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader