Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Offret göms på en hemlig plats

Annons:
Tidigare artiklar
Läs mer om
En av Socialdemokraternas viktigaste företrädare i Stockholm, en 53-årig toppolitiker, har begärts häktad på sannolika skäl misstänkt för stämpling till människorov. Offret, en 18-årig flicka, göms nu på en hemlig plats och skyddas av polis.
Den 18-åriga flickans pappa - en toppdiplomat på Syriens ambassad - har utvisats av regeringen och tvingades redan i går kväll lämna landet. Han flögs hem till Syriens huvudstad Damaskus.
Enligt Expressens källor är misstankarna mot honom och den socialdemokratiske toppolitikern allvarligare än vad som hittills varit känt.
Den 18-åriga diplomatdottern skulle inte bara kidnappas och föras till Syrien. Polisen utreder nu också huruvida ett hedersmord på flickan planerades i hemlandet.
Statsminister Fredrik Reinfeldt uttalar sig i dag för Expressen om den känsliga brottsutredningen:
- Jag följer detta nog genom medierna. Men jag har egentligen ingenting att säga i enskilda detaljer i detta.

Begärdes häktad

Hur ser du på att en politiker är gripen i utredningen?
- Nu ska jag respektera att "gripen" inte är samma sak som "fälld och lagförd". Jag avvaktar utredningen för att se vad som är fakta.
S-politikern begärdes under gårdagen häktad av vice chefsåklagare Katarina Lenter. 53-åringen har i flera år arbetat nära partiledningen i Stockholm, bland annat i frågor om hederskultur. Så sent som i november fotograferades han tillsammans med oppositionsborgarrådet Carin Jämtin.
Han beskrivs av partikamraterna som en av de viktigaste företrädarna i Stockholm.

Familjekonflikt

Bakgrunden till kidnappningsutredningen är en konflikt i diplomatfamiljen som pågått under en längre tid och som har sin grund i pappans missnöje med dotterns val av pojkvän.
Flickan hålls nu gömd på en hemlig plats och skyddas dygnet runt av polis.
Under gårdagen utsågs advokaten Elisabeth Massi Fritz till kvinnans målsägandebiträde.
- Jag kan inte svara på några frågor i nuläget. Förundersökningen är i ett känsligt läge, säger Fritz till Expressen.
Flera förhör har hållits med S-politikern. Han förnekar brott och hävdar att han i själva verket försökt medla mellan diplomaten, hans dotter och deras släktingar.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

Här är planen som ska ta Loreen till världstoppen

Skivbolaget smider nu hemliga planer för hur Loreen ska bli störst Så går tankarna kring albumet, turnén och låtskrivarna.

Vann överlägset igår Men det är först nu som det har börjat gå upp för Loreen vad som hänt - "Nu har det börjat landa."

BILDEXTRA: Så firade Loreen segern i morse

Den blöta efterfesten fortsatte långt in på söndagsmorgonen Expressen var med hela vägen - kolla in Sven Lindwalls bilder.

Koll på hur texten går i "Euphoria"? Så börjar den: "Why, why cant this moment last forevermore?" Klicka för resten av texten.

Se Loreens vinnande framträdande igen Här framförs segrande "Euphoria" - gick hem hos de andra länderna.

"Har jobbat i elva år för att vinna" Christer Björkman stolt efter Loreens seger. Äntligen kunde han föra Sverige till en seger.

HYLLA LOREEN: SKICKA DIN HÄLSNING Skicka in din grattis-hälsning - så lämnar Expressen hälsningar till vår vinnare!

SVT redan förberedda på schlager-EM nästa år Hade planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku.

"Mellberg och Rosenberg hamnar i en het ordväxling"

Axel Pileby rapporterade direkt från Sveriges träning "Mellberg inte nöjd."

DANIEL KRISTOFFERSSON: Han ersätter Fredrik Ljungberg på cykelbilderna.

JONAS ESBJÖRNSSON: Därför tänker Frankrike i blågula termer i kvällens genrep.

Hamréns väg till framgång Spelarna hyllar familjetaktiken: "Skapar bra stämning".

Annons:
DEBATT
LEDARE
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
EXTRA
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
NÖJE
MODE
HÄLSA
WEBBTEST
Kultur
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader