Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Kevin Lamarque Foto: Kevin Lamarque

Obama: Tvåstatslösning gagnar Israel

Annons:
Washington (TT-Reuters)
USA:s president Barack Obama är övertygad om att Israel inser att en tvåstatslösning gagnar landets säkerhet, sade han efter torsdagens möte med palestiniernas president Mahmud Abbas i Vita huset.
Obama fortsatte att pressa Israels premiärminister Benjamin Netanyahu med krav på stopp för alla utbyggnader av bosättningar på den ockuperade Västbanken men ville inte lägga fast någon tidtabell för fredssamtalen.
- Uppenbarligen måste premiärminister Netanyahu arbeta sig igenom de här frågorna med sin egen regering, sin egen koalition, sade Obama

- Jag vill se framsteg och vi ska arbeta hårt för att uppnå dem. Jag vill inte sätta upp en konstgjord tidtabell.
Abbas efterlyste ett snabb återgång till de avstannade fredssamtalen.
- Tiden är avgörande, sade han.

Abbas fredsförslag

Han lämnade över dokument till Obama med förslag om hur fredsprocessen ska föras framåt i linje med planerna på att skapa en palestinsk stat som kan leva sida vid sida med Israel.
- Handlingarna avviker inte från färdplanen för fred och det arabiska fredsinitiativet, sade Abbas.

- De innehåller uppslag för hur de här två planerna ska kunna börja genomföras.
En av Abbas rådgivare sade att Obama lovat studera texten.
Obama sade sig ha uttryckt sig "mycket klart" om nödvändigheten av att "stoppa bosättningarna" när han träffade Israels premiärminister Benjamin Netanyahu i förra veckan.
- Jag är säker på att vi kan föra den här processen framåt, om alla parter är villiga att ta sitt ansvar och leva upp till de förpliktelser som de redan åtagit sig, sade Obama och lovade att arbeta offensivt för fred.
Han underströk att Israels åtaganden enligt 2003 års färdplan för fred omfattade ett slut på bosättningarna och garantier för upprättandet av en livsduglig palestinsk stat.

Bosättningarna ett villkor

Abbas försäkrade att palestinierna ska leva upp till sina löften i den USA-stödda färdplanen. Men så länge utbyggnaden av bosättningarna fortsätter ämnar han inte gå tillbaka till förhandlingsbordet.
Den amerikanska utrikesministern Hillary Clinton har gjort klart för Israels regering att Obama vill sätta tvärstopp för allt bygge i bosättningar – utan undantag för "naturlig tillväxt".
Men Mark Regev, talesman för Israels högerregering, viftade bort Clintons utspel på torsdagen. Han sade att bosättningarnas öde ska avgöras först i slutförhandlingarna och att "vardagslivet" – alltså fortsatt byggande – måste få fortsätta till dess.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

Här är Loreens sista repetition

Finslipar in i det sista Se hela uppträdandet från Crystal Hall i Baku.

Efter gårdagens darriga framträdande Fick stöd av fansen under dagens genrep.

Loreen stor favorit hos spelbolagen "Vår sammanställning pekar på en seger."

Sanningen bakom svajiga semin

Loreens show blev skakig "Jag fattar att folk reagerade."

Vad får Loreen för placering i Eurovisionfinalen?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vad får Loreen för placering i Eurovisionfinalen?

ANDERS NUNSTEDT: Loreen levererade i semin – trots nervpressen.

Här är bidragen som gick vidare från semifinal 2

Samtliga 26 länder är spikade inför lördagens Eurovisionfinal Se vilka här!

Kändiseliten hyllar Loreen på Twitter

Lovorden haglar över sångerskan "Loreen åh så fint", skriver Eva Dahlgren.

Mark Levengood sågar Eurovisionprogramledarna Twittrar ut sitt missnöje.

Loreen tippar på bidrag som kan segra i ESC-finalen Om hon inte själv vinner.

Annons:
LET'S DANCE

Här är dansparen i kvällens semifinal

I kväll avgörs vilka som går till final Guide med getingbetyg inför kvällens program.

MALIN COLLIN: "Anton Hysén är den nya Måns Zelmerlöw" Läs krönika här!

Anton Hysén höftskadad - kan inte träna fullt Orosmoment stör uppladdningen.

Molly Nutley har haft hög frånvaro från skolan Har fasat för att behöva gå om.

Vem tror du kommer att få lämna "Let's dance" i kväll?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du kommer att få lämna "Let's dance" i kväll?

Senaste nytt
EXTRA
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
NÖJE
SPORT
MODEBLOGGEN
Annons:
MODE
SPORT
HÄLSA
EXTRA
WEBBTEST
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
MODE
MODE
ALLT OM BILAR
Kultur
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader