NEW YORK/LONDON. Terrorgrupper i Europa har slutfört sin övervakning, kollat av med al-Qaida och fått grönt ljus.
Attackerna kan komma när som helst.
Det uppgav ABC News i natt.
USA tar det nya terrorhotet i Europa på högsta allvar. Sånt allvar att amerikanska UD överväger att gå ut med en uppmaning till amerikanska resenärer i Europa att iaktta varsamhet.
Nyhetsbyrån AP uppger att en sådan varning kan komma redan i dag. President Barack Obama och hans administration har diskuterat frågan sedan i torsdags.
Ett tag funderade administrationen på att uppmana amerikaner att undvika offentliga platser i Europa, men en sådan varning ansågs sedan som för alarmistisk.
Enligt AP kommer uppmaningen i stället att hållas vagare och inga specifika europeiska länder utpekas.
Men det är känt sedan tidigare att de planer som underrättelsetjänsterna nu kommit på spåren bland annat handlar om attacker i Storbritannien, Frankrike och Tyskland.
KLARTECKEN. Enligt uppgifter har al-Qaidas
ledare Usama bin Ladin gett klartecken till samordnade
terrorattacker i Europa. Foto: AP/Al JazeeraÄven Danmark har nämnts och ABC News uppgav i natt att även Italien och Belgien finns på listan. ABC News hänvisar också till anonyma säkerhetskällor som uppger att terrorgrupper redan utsett sina mål, genomfört sin övervakning och nu är redo att slå till mot flygplatser, hotell, turistattraktioner eller andra platser där mycket folk samlas.
Källor uppger också för ABC News att Usama bin Ladin godkänt planen. Den kan sättas i verket när som helst.
Manual för dödandet
Enligt uppgifter i brittisk media har Usama bin Ladin också instruerat två brittiska bröder, boende i Pakistan, att sätta planen i verket. Sunday Express redogör för en 54 sidor lång manual med instruktioner hur de attackerande terroristerna ska gå till väga, med titeln "Guide för gatukämpar". Dokumentet publicerades på al-Qaidas webbsida för åtta dagar sedan.
Terroristerna tros vilja genomföra något som påminner om attacken mot Bombay i november 2008 då tio män under tre dagar lyckades döda 166 personer och lamslå centrala delar av stan.
Charles de Gaulle-flygplatsen i Paris - ett tänkbart mål för terroristerna. Foto: Franck PrevelDen här gången ska det handla om flera parallella attacker på olika håll i Europa.
Om USA i dag går ut med en resevarning så blir det första gången någon sådan utfärdas allmänt för Europa. Det kommer antagligen att få omedelbar effekt på turistresandet till Europa och enligt AP anser flera europeiska diplomater att USA överreagerar på hotet.
Amerikanska UD:s talesman PJ Crowley vill dock varken bekräfta eller dementera uppgifterna.
Vidtar nödvändiga åtgärder
- Vi förblir fokuserade på al-Qaidas ambitioner att attackera oss och våra allierade, säger han till AP.
- Vi kommer att göra allt möjligt för stoppa dem och kommer att vidta nödvändiga åtgärder.
De åtgärderna har delvis redan satts in. CIA har de senaste veckorna intensifierat bombningarna i nordvästra Pakistan där al-Qaida numera tros ha sina baser.