Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Tidigare hamnade äldreboendet Tallbohov i Järfälla i blåsväder. Nu får korttidsboendet Kastanjen hård kritik. Tidigare hamnade äldreboendet Tallbohov i Järfälla i blåsväder. Nu får korttidsboendet Kastanjen hård kritik.

Nya larm om vanvård på Caremaboende

Annons:

Litar du på äldrevården i Sverige?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Litar du på äldrevården i Sverige?

Tidigare artiklar
Läs mer om
Sura och stressade sjuksköterskor, diabetiker som serveras godis och läckande urinpåsar som inte upptäcks av personalen. Så beskrivs tillvaron på korttidsboendet på Kastanjen i Järfälla.
Nu har ytterligare ett boende i Caremas regi hamnat i blåsväder.
Socialstyrelsen arbetar nu med fler än 150 tillsynsärenden mot vårdenheter som drivs av Carema, uppger TT.
Korttidsboendet Kastanjen i Järfälla, som drivs av skandalbolaget Carema, har anmälts för missförhållanden till socialstyrelsen.
Tidigare har larmrapporter kommit från äldreboendet Tallbohov i Järfälla. Anställda som Dagens Nyheter varit i kontakt med på Tallbohov har berättat om hur pensionärerna fått sova på golvet i flera månader efter att deras sängar gått sönder. Om hur det saknas tvål, toalettpapper, handsprit och hushållspapper på äldreboendet.
Järfälla kommun har beslutat att inte förnya avtalet med Carema gällande Tallbohov då verksamheten inte fungerat enligt hälso- och sjukvårdslagen.
- Det har funnits synpunkter på att det inte fungerat enligt hälso- och sjukvårdslagen. Kommunens medicinskt ansvariga sjuksköterska, MAS, har kommit med påpekanden som åtgärdats men sedan har nya brister dykt upp i omgångar, sa Marie Weckström, äldreomsorgschef i Järfälla, till DN i början av november.

Läckande urinpåse och godis till diabetiker

Nu slår anhöriga larm om situationen på boendet Kastanjen, också det i Järfälla. Bland annat har en av de boende serverats söta desserter, bullar och godis. När en närstående påpekade detta verkade det som att personalen inte var medveten om att personen var diabetiker.
En annan anhörig berättar i anmälan om hur man vid ett besök upptäckte att urinpåsen läckte. När detta påpekade svarade personal att stanken av urin kan komma från kroppen. Först efter att ha överbevisats byttes påsen ut. Men någon dusch efter missödet från påsen blev det inte. Personalen sa att kontaktpersonen som tar hand om duschningen inte var på plats denna dag.
Andra vittnar om att det saknas rutiner, hur det slarvas allvarligt med patientjournaler att personal är stressad och otrevlig.

Flera boenden kritiseras hårt

Carema har tidigare kritiserats hårt för kvaliteten på flera boenden i Stockholmsområdet. Hygienen på Tallbohov i Järfälla och Koppargården i Vällingby har varit undermålig, bemanningen för låg och flera gamla anses inte ha fått den vård de behövt. I Augustendal i Vallentuna kan boende tvingas ligga med nedbajsade blöjor i en och en halv timme på grund av personalbrist.

Uppe i 150 ärenden mot Carema

Enligt statistik från socialstyrelsen som TT tagit del av, innebär det att myndigheten nu arbetar med fler än 150 tillsynsärenden mot vårdenheter som drivs av Carema. Det handlar om allt från äldreboenden till vårdcentraler eller behandlingshem.
Av dessa 150 anmälningar är ett drygt 50-tal så kallade lex Maria- eller lex Sarah-anmälningar, det vill säga anmälningar där det är personalen på de olika vårdenheterna som har anmält.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

TV: "Nu gäller det att ni röstar rätt..."

Final i "Let´s dance" - Tony Irving tippar segrare "Baserat på semifinalen..."

Doldislivet över för Anton Hysén "Let's dance"-stjärnan om sitt nya kändisliv.

Parens finaldanser Anton och Molly gör upp - här är alla danserna. Kolla här!

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Senaste nytt
EXTRA
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
EXTRA
MODEBLOGGEN
Annons:
SPORT
EXTRA
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader