Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text
Jonas Sjöstedt, Josefin Brink, Alice Åström och Lars Ohly. Jonas Sjöstedt, Josefin Brink, Alice Åström och Lars Ohly.

Ny tung V-kritik efter valfiaskot - här är namnen som kan ta över

Annons:
FAKTA

TRE TUNGA VAL FÖR OHLY
EU-valet 2009

5,6 procent - backade med 7,1 procentenheter.
Riksdagsvalet 2006
5,85 procent - backade med 2,45 procentenheter.
EU-valet 2004
12,8 procent - backade med 3 procentenheter.

Läs mer om
Efter Vänsterpartiets jätteras i EU-valet höjs nu missnöjda röster internt mot partiledaren.
Flera kända vänsterprofiler ifrågasätter Lars Ohly.
- Vi tappade över 50 procent i EU-valet. Då är det väldigt märkligt att inte överväga om man är rätt person att leda arbetet, säger Stig Henriksson, kommunalråd i Fagersta och tung partiprofil.
Vänsterpartiet totalkraschade i EU-valet och tappade mer än hälften av rösterna. Med sina 5,6 procent backade partiet drygt sju procentenheter jämfört med valet 2004.
Efter valnatten talade Lars Ohly öppet om besvikelsen över det dåliga resultatet. Och han riktade även kritik mot sig själv.
- Jag sa det till min sambo när jag kom hem, att "fan vilken dålig partiledare jag är". Nu är det tredje valet i rad som jag minskar, sa han dagen efter valnatten i SR:s "P1-morgon".

Tunga v-profiler kritiska

Och nu får han sällskap i kritiken. Flera tunga vänsterprofiler ifrågasätter Lars Ohly som partiledare.
Partiets populäraste kommunpolitiker, Stig Henriksson, har egen majoritet i Fagersta med 58 procent av rösterna. Han tycker att det är berättigat att ställa frågan om Lars Ohly ska sitta kvar som partiledare efter fiaskot i EU-valet.
- Jag skulle själv ställa mig frågan om det är rimligt att man tillhör ledningen i det partiet som gjort tre katastrofval i rad, säger han.
Och den uppmaningen gäller för hela ledningen i Vänsterpartiet.
- Jag syftar inte bara på Lasse. Om jag vore i partiledningen så skulle jag helt klart ifrågasätta min situation, säger han.

Ser tre kandidater

Vänsterpartiets tidigare vice ordförande Johan Lönnroth ledde föreningen "Vägval vänster", som ville förnya partiet när striden om makten blossade upp efter att Gudrun Schyman avgått. På kongressen 2004 lanserade han partiets nuvarande vice ordförande Alice Åström som kandidat till ordförandeposten.
I dag räknar han upp tre personer som han gärna skulle vilja se ta Lars Ohlys plats: Alice Åström, Jonas Sjöstedt och Stig Henriksson.
- Jag lanserade en annan kandidat redan då han valdes 2004, och har inte ändrat uppfattning. Jonas Sjöstedt är ett av flera goda alternativ.
- Ett annat är Stig Henriksson, säger Johan Lönnroth.
Lars Ohly själv vill inte kommentera det interna missnöjet.

Här är de som kan ta över

Jonas Sjöstedt, tidigare EU-parlamentariker.
På väg tillbaka till Sverige och politiken efter att ha bott i USA i tre år. Många tror att han har sikte på makten i partiet.
För: Folklig, populär och känt namn även utanför partiet.
Mot: Anses impulsiv, har gått emot partiet offentligt flera gånger.

Josefin Brink, riksdagsledamot.
Feministen och punkrockaren från Västergötland har gjort kometkarriär i V. Valdes in i partistyrelsen på förra kongressen.
För: Fräsch kraft med vass tunga, går igenom rutan, Gudrun-vibbar.
Mot: Inte varit med så länge i partiet, kan bli lite väl punkig.

Alice Åström, riksdagsledamot.
Partiveteran och vice ordförande som lanserades som kandidat redan när Lars Ohly valdes på kongressen 2004.
För: Starkt socialt patos, erfaren i partiet, redan vice ordförande.
Mot: Uddlös, saknar det lilla extra.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

Loreen dagen efter: "Det har börjat landa"

Vann överlägset igår Men det är först nu som det har börjat gå upp för Loreen vad som hänt -"Nu har det börjat landa."

BILDEXTRA: Så firade Loreen segern i morse

Den blöta efterfesten fortsatte långt in på söndagsmorgonen Expressen var med hela vägen - kolla in Sven Lindwalls bilder.

"Har jobbat i elva år för att vinna" Christer Björkman stolt efter Loreens seger. Äntligen kunde han föra Sverige till en seger.

Se Loreens vinnande framträdande igen Här framförs segrande "Euphoria" - gick hem hos de andra länderna.

Sverige dominerade årets omgång Så gick det för de andra 25 länderna - se hela resultatlistan från ESC 2012 här!

HYLLA LOREEN: SKICKA DIN HÄLSNING Skicka in din grattis-hälsning - så lämnar Expressen hälsningar till vår vinnare!

SVT redan förberedda på schlager-EM nästa år Hade planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku.

"Mellberg och Rosenberg hamnar i en het ordväxling"

Axel Pileby rapporterade direkt från Sveriges träning "Mellberg inte nöjd."

DANIEL KRISTOFFERSSON: Han ersätter Fredrik Ljungberg på cykelbilderna.

JONAS ESBJÖRNSSON: Därför tänker Frankrike i blågula termer i kvällens genrep.

Hamréns väg till framgång Spelarna hyllar familjetaktiken: "Skapar bra stämning".

Annons:
DEBATT
LEDARE
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
SPORT
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
EXTRA
Annons:
MODEBLOGGEN
NÖJE
MODE
HÄLSA
WEBBTEST
Kultur
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader