Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Niklas Larsson / Scanpix Foto: Niklas Larsson / Scanpix

Ny mätning: Ökat stöd för kungen

Annons:
FAKTA

STÖDET ÖKAR FÖR MONARKIN



Expressen och Demoskop har ställt frågan "Tycker du att Sverige ska fortsätta vara en monarki med en kung eller drottning som statschef, eller ska vi övergå till att vara en republik med en president som statschef?" vid två tillfällen.

Den första mätningen gjordes 21 april (med 615 intervjuer) och den andra 13-17 november (med 1 381 intervjuer). Stödet har för monarkin har ökat med sex procentenheter.

Tidigare artiklar
Kungen hade sin värsta kris och han gjorde som han ofta gör: Lyssnar inte på någon annan utan går sin egen väg.
Även den här gången visade det sig vara rätt och nu ger svenska folket sitt betyg:
Rekordstort stöd.
I dag står kungen inför utrikesnämnden på Stockholms slott.
Tillsammans med kronprinsessan Victoria ska han möta riksdagens talman Per Westerberg och representanter från de olika riksdagspartierna. Det är en stärkt kung de får möta. Han och hans familj har de senaste veckorna haft en av sina mest omtumlande perioder någonsin.

När det har stormat som mest kring den nyutkomna boken "Carl XVI Gustaf - Den motvillige monarken" är det huvudpersonen själv - kungen - som har verkat minst berörd.
Han har skrattat och skämtat bort frågorna.
Många tyckte att han gjorde fel som överhuvudtaget kommenterade boken.
"Nu vänder vi blad och går vidare", har redan blivit ett klassiskt citat, men i samma stund visade kungen en sida som svenska folket sällan har sett: Mänsklighet.
De som känner honom säger att de aldrig har sett kungen så nervös och uppjagad som på den numera berömda presskonferensen vid älgjakten i Hunneberg.
Kungen - mänsklig och oerhört sårbar - verkar ha gjort avtryck hos svenska folket. När många var övertygade om att boken och alla rykten som fördes fram i boken skulle skada kungahuset och förtroendet för monarkin så blev effekten tvärtom - den stärktes.
Expressens och Demoskops undersökning visar på ett starkt ökat förtroende för kungahuset. I våras tyckte 63 procent av svenska befolkningen att vi ska behålla monarkin. Nu i förra veckan - efter all turbulens - tycker 69 procent att kungahuset är bra för Sverige.

Visst, första undersökningen är gjord före Victorias och Daniels bröllop - i juni drabbades alla av bröllopsyran.
Många som tidigare hade tyckt att vi ska skrota kungahuset var nu plötsligt inte lika säkra på sin sak. Det är ingen tvekan om att stödet för kungahuset stärktes efter vigseln.
Men inget bröllop i världen hade kunnat rädda kungen och hans popularitet om det inte hade varit för honom själv. Svenska folkets nya rekordstöd talar sitt klara språk: Kungen, du klarade det.

När det stormade som mest och alla tv-debatter handlade om kungen och ryktena kring hans person pratade jag med flera personer i hans närhet.
Jag var övertygad om att de skulle berätta om en knäckt monark - en person nära sammanbrott.
Den person jag fick beskriven för mig var allt annat än knäckt. Snarare stärkt av det han och hans familj hade blivit utsatt för i form av den nya boken.
Han visade dessutom vid offentliga framträdanden i bland annat Kina att han enbart var stärkt av det som hade hänt.
Ingen skulle få knäcka honom eller hans familj.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

Anton Hysén: "Det borde alla avguda..."

Anton Hysén hyllar sin motståndare "Det är inte många som är som Molly."

Doldislivet över för Anton Hysén "Let's dance"-stjärnan om sitt nya kändisliv.

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
EXTRA
MODEBLOGGEN
Annons:
SPORT
EXTRA
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader