Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Pär Nuder. Foto: Anders Wiklund / Scanpix Pär Nuder. Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Nuders hämnd för Juholt

Annons:
FAKTA

Ledamöterna i VU:s egna kommentarer om processen

Carin Jämtin, partisekreterare.
- Det finns krav på en snabb process men också stora och helt legitima krav på att hela organisationen ska kunna var involverad i detta, sade Jämtin efter VU-mötet.

Wanja Lundby-Wedin, ordförande i LO.

- Vi har en diskussion nu om processen, inte namn, och det måste få ta den tid det tar så att vi inte slarvar med det väldigt allvarliga läge vi har nu, sade Lundby-Wedin efter VU-mötet.

Elvy Söderström, kommunalråd i Örnsköldsvik och ordförande för S i Västernorrland.

Var drivande i att fälla Juholt på VU-mötena. Tillhör ingen direkt falang och är inte inblandad i maktstriderna nu i efterspelet.

Heléne Fritzon, kommunalråd i Kristianstad och ordförande för S i Skåne.
Med och kuppade in Juholt och stödde honom in i det sista. Ordförande för vänsterdistriktet Skåne. Försökte övertala Jämtin. Styrs av Nuder i kulisserna.

Sven-Erik Österberg, riksdagsledamot och ordförande för S i Västmanland.
- Vi diskuterar kandidater naturligtvis. Det gäller att hitta ett samlande namn som kan göra partiet starkt igen, sade Österberg på väg in till VU-mötet.

Mikael Damberg, riksdagsledamot och ordförande för S i Stockholms län.
- Vi har ajournerat oss, vi träffas i gen i morgon, var Mikael Dambergs kommentar efter dagens VU-möte.

Stefan Löfven, ordförande för IF Metall.
- Ja, det har jag. Men vem det är tänker jag inte säga här, sa Löfven i går på frågan om han har en favorit.

Anneli Hulthén, kommunalråd i Göteborg.
Står också utanför de värsta falangstriderna och tillhör heller inte direkt vänster eller höger i partiet.

Tomas Eneroth, riksdagsledamot.
- Naturligtvis finns det önske­mål om att det ska gå både snabbt och vara en hög grad av öppenhet, sade Eneroth efter VU-mötet.

Peter Hultqvist, riksdagsledamot och ord­förande för S i Dalarna.
Juholts mest lojala försvarare. Var med och kuppade in Juholt. Vänstersosse som nu styrs av Nuder.

Veronica Palm, riksdagsledamot och ord- förande för S i Stockholms stad.

- Vi vet inte hur beslutet till parti­styrelsen ser ut i dag, sa Palm efter VU-mötet.

Leif Pagrotsky, riksdagsledamot.
- VU fortsätter och processen fortsätter, sa Pagrotsky efter VU-mötet.

Lena Micko, kommunalråd i Linköping.
Har inte deltagit i de mest infekterade maktstriderna. Är inte stämplad som höger eller vänster.

Läs mer om
Verkställande utskottet har fastnat.
Vänsterfalangen lyckas inte övertala Carin Jämtin.
Och när VU enades om Anders Sundström fick de nobben, enligt Expressens källor.
Samtidigt hämnas Pär Nuder sin vän Håkan Juholt.
I går samlades VU vid 10-tiden för att fortsätta försöka komma överens om hur de ska få fram en ny partiledare. Diskussionerna har pågått sedan i söndags. Frågan är fortfarande om det ska ske på en extrakongress senare i år, eller om partistyrelsen ska utse en tillfällig partiledare som tar över fram till den ordinarie kongressen i april 2013.
Men man pratar också namn. Som Expressen kunde berätta i går har vänsterfalangen försökt övertala Carin Jämtin att bli tillfällig partiledare - men hon vill inte. De försöken verkar därför har upphört nu.
- De har gett upp, säger en S-källa.

Lovade att ge besked

Ett annat namn som också varit uppe för diskussion är tidigare näringsministern Anders Sundström. VU enades om att han borde ta över som tillfällig ordförande, men fick enligt uppgift nobben av Sundström när de ställde frågan.
Så nu har man kört fast. Både i söndags och i går lovade Carin Jämtin att ge besked efter mötet - men återkom bägge gångerna för att meddela att man inte kommit fram till något.

Hämnas sin vän

Tanken är att man till partistyrelsemötet på fredag ska ha kommit överens om hur man ska utse en ny ledare - och gärna också vem det blir som tar över tillfälligt.
Samtidigt styr tidigare finansministern Pär Nuder i kulisserna. Han hämnas nu sin vän Håkan Juholt och ser till att VU-ledamöterna från vänsterfalangen inte släpper fram Sven-Erik Österberg eller Thomas Östros - som han menar har betett sig illa mot Juholt.
- Nuder styr över både Heléne Fritzon och Peter Hultqvist, säger en S-källa.

"Borde kölhalas?"

I en krönika i Dagens Industri i går lyser Nuders ilska mot dem som avsatte Håkan Juholt igenom.
Anders Sundström. Foto: Bresciani / Scanpix Claudio"Håll utkik efter socialdemokrater som har svansen mellan benen. Är det de eller Juholt som egentligen borde kölhalas?", skriver Nuder i sin krönika.
Pär Nuder har under hela Juholts tid som partiledare varit en viktig rådgivare och vän. Som Expressen tidigare avslöjat var det Nuder som skrev talet som Juholt läste upp när han avgick i Oskarshamn. Nuder var till och med den person som såg till att Juholt från början blev vald till partiledare, kan Expressen i dag berätta. Valberedningens ordförande Berit Andnor ringde nämligen Pär Nuder för att rådfråga honom efter en lösning när läget var låst.
- Pär Nuder uppmanade henne då att söka bortanför de namn som tidigare nämnts. Sedan blev det Juholt, som ingen pratat om innan, säger en S-källa som hade insyn i processen.

Kritiserade deras agerande

Pär Nuder har dessutom personliga skäl att vilja motarbeta Thomas Östros. Han sägs fortfarande vara sur för att Östros tog hans plats som ekonomisk-politisk talesman.
Och Nuder är inte ensam om kritiken mot hur Österberg och Östros behandlat Juholt. I går kritiserade även riksdagsledamoten Peter Johnsson deras agerande.
- Jag tycker väldigt illa om det sättet som de har agerat, sade han till tidningen TTELA.
I dag träffas VU igen, för tredje gången, för att försöka hitta en lämplig process och en person som vill och kan leda partiet.
Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:

TV: Kvinnorna bygger upp det nya Rwanda

Marguerite fick inget jobb i Sverige Flyttade tillbaka – och blev senator.

Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
ALLT OM MODE
SPORT
REBECCA STELLA SIMONSSONS BLOGG
Annons:
DAGENS MAGASIN
MEST SETT I DAG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader