Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Olle Sporrong Foto: Olle Sporrong

Nu kan fildelares identiteter lämna ut

Annons:
STOCKHOLM. EU-domstolens generaladvokat Niilo Jääskinen bedömer att EU:s direktiv inte innebär något hinder för en svensk domstol att kräva ut personuppgifter från en internetleverantör för att identifiera en abonnent. Men Jääskinen påpekar också att uppgifterna måste ha lagrats just i syfte att kunna lämnas ut.
Bredbandsbolaget Ephone har sagt nej till att lämna ut personuppgifter om vem som står bakom en server med ljudböcker till fem ljudboksföretag.
Ipred-lagen trädde i kraft den 1 april 2009. Den ger upphovsrättsinnehavare, till exempel skivbolag eller ljudboksföretag, rätt att i domstol begära ut identiteten bakom en ip-adress som misstänks användas till olaglig fildelning.
Internetoperatören Ephone ålades den 25 juni 2009 av tingsrätten att lämna ut kunduppgifter till fem bokförlag om vem som ligger bakom en server där 27 ljudböcker ska ha gjorts tillgängliga för nedladdning. Ephone överklagade beslutet och vann i hovrätten.

Högsta domstolen

Nu ligger frågan i högsta domstolen som frågat EU-domstolen om hur lagen ska tolkas. Generaladvokatens beslut är inte definitivt utan en rekommendation till domstolen som senare tar slutlig ställning.
Förläggareföreningen anser att generaladvokatens utlåtande är svårtolkat.
– Det är positivt men svårtolkat när det gäller utgången av målet. Det är lite otydligt och oklart hur man ska tolka det. Men det är oerhört positivt att det nu är klargjort att datalagringsdirektivet inte står i strid med lagstiftningen, säger Caroline Fellbom Franke, jurist på Förläggareföreningen, branschorganisation för de fem ljudboksföretagen.

"Positivt för Ephone"

Samtidigt slår generaladvokaten fast att uppgifterna bara behöver lämnas ut om de sparats i syfte att kunna lämnas ut. Och Ephone sparade inte uppgifterna av det skälet. Det bör betyda att Ephone inte behöver lämna ut några uppgifter.
– Om det är precis så man ska tolka det är det olyckligt, för då blir hela lagstiftningen om informationsföreläggande verkningslös. Då måste regering och riksdag vidta lagändringar så fort det någonsin går.
Ephones juridiska ombud Peter Helle bedömer att generaladvokatens konstaterande att datalagringsdirektivet inte hindrar att uppgifterna lämnas ut är negativt ur Ephones synvinkel. Men samtidigt är bedömningen att uppgifterna måste ha sparats i syfte att lämnas ut lovande för Ephone.
– Som jag tolkar generadvokatens yttrande är det positivt för Ephone och för Sveriges internetanvändare, säger Helle.
Helle tror också att Ephone nu har goda möjligheter att få rätt i högsta domstolen, om EU:s domstol senare ställer sig bakom generaladvokatens bedömning.
– Det finns mycket som talar för att Ephone får framgång i sin talan i högsta domstolen. Men jag vill avvakta EU-domstolens slutliga bedömning, det här är ett förslag från en av domstolens ledamöter, säger Helle.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

TV: "Nu gäller det att ni röstar rätt..."

Final i "Let´s dance" - Tony Irving tippar segrare "Baserat på semifinalen..."

Doldislivet över för Anton Hysén "Let's dance"-stjärnan om sitt nya kändisliv.

Parens finaldanser Anton och Molly gör upp - här är alla danserna. Kolla här!

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem tror du vinner "Let's dance"?

Senaste nytt
EXTRA
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
EXTRA
MODEBLOGGEN
Annons:
SPORT
EXTRA
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader