Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Port-au-Prince brinner. Hoppet om att hitta överlevande har lämnat invånarna i slumområdet Morne Lazare. Nu stjäl plundrarna allt de kan komma över och man tändereld på hus och skjul som rasat samman. Brandlukten hänger tung över området. Foto: Joe Raedle/AP Port-au-Prince brinner. Hoppet om att hitta överlevande har lämnat invånarna i slumområdet Morne Lazare. Nu stjäl plundrarna allt de kan komma över och man tändereld på hus och skjul som rasat samman. Brandlukten hänger tung över området. Foto: Joe Raedle/AP

Nu brinner ruinerna i Port-au-Prince

Annons:
FAKTA

HIT KAN DU LÄMNA BIDRAG:


Röda korset
För att skänka 50 kronor- sms:a "AKUT NU" till 72900
Skänk valfritt belopp till plusgiro 900 800-4. Skriv "Haiti" på inbetalningstalongen. Du kan också på in på Röda Korsets hemsida, www.redcross.se, och skänka pengar.

FN-förbundet
Konto 90 00 79-5. Märk talongen ”Haiti”.

Hoppets Stjärna
Plusgiro 90 02 53-6
För att skänka 200 kronor - sms:a "Haiti" till 729 30

Läkare utan gränser
Sms:a LIV till 72 990 (50 kr)
PG 900603-2 eller BG 900-60 32. Märk talongen "Akutinsatser".

Läkarmissionen
Skänk valfritt belopp via hemsidan www.lakarmissionen.se
Sms:a Haiti50 till 72930. Du skänker 50 kronor till Haiti.

Plan Sverige
Plusgiro 90 07 31-1
Bankgiro 900-7311. Ange "Haiti" på betalningen.

PMU InterLife
För att skänka 50 kronor, skicka PMU HAITI till 72 930.
Plusgiro: 90 00 50-6. Märk talongen "Jordbävning Haiti".
Mer information på www.pmu.se

Rädda barnen

Via sms: skicka 10KATASTROF (10 kr) till 72950 alternativt KATASTROF (50 kr) till 72950
Via plus/bankgiro: 902003-3

SOS Barnbyar
För att skänka 50 kronor sms:a SOSHAITI till 72930
Det går också att skänka valfritt belopp via hemsidan www.sos-barnbyar.se

Stiftelsen Sveriges Lions Hjälpfond
Skänk valfritt belopp på konto: 90 1948-0
Mera information finns på www.lions.se

Svenska Kyrkan
Plusgironummer: 90 01 22-3
Bankgironummer: 900-1223
Märk gåvan "Haiti"

Unicef
SMS: Ge 50 kr – SMSa haiti till 72900
Plusgironummer: 902001-7
Bankgironummer: 902-0017
Märk talongen med Haiti
Eller skänk valfritt belopp via hemsidan www.unicef.se

Läs mer om
När allt hopp är ute, när räddningsarbetarna inte hittat några överlevande, sätter invånarna i ett av Port-au-Prince slumområden eld på ruinerna.
Samtidigt fylls massgrav efter massgrav av döda kroppar runtom i staden.
Uppemot en vecka efter skalvet har invånarna i slumområdet Morne Lazare inget hopp längre om att hitta fler överlevande. Nu tänder de i stället eld på hus och skjul som rasat samman. Brandlukten hänger tung över området.
- Vi kan inte få ut dem som ligger inne i ruinerna så vi sätter eld på byggnaderna med hjälp av gamla bildäck och lite bensin, säger en invånare till nyhetsbyrån AFP.
Bålen började tändas sedan nederländska räddningsarbetare med hundar inte kunnat finna några tecken på liv i ruinerna. I Morne Lazare bor omkring 15 000 människor, många av dem är bland de fattigaste i Haiti. Somliga har nu förlorat allt.

"Här ligger min dotter"

Hundratals av huvudstadens tiotusentals omkomna skyfflas ner i massgravar runtom i staden och i stadens utkant. Vissa massgravar fortsätter att fyllas med en till synes outsinlig ström av döda kroppar, andra fylls och täcks över med jord.
- Den här massgraven skyfflade de jord över i natt på grund av likstanken, säger 65-årige Cantave Jacques på en av Port-au-Princes begravningsplatser, till norska nyhetsbyrån NTB.
- Här under ligger en av mina döttrar.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

Skulle du störas av fler reklamavbrott under sportsändningarna?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Skulle du störas av fler reklamavbrott under sportsändningarna?

MÄSTARNAS MÄSTARE
Senaste nytt
SPORT
Annons:
NÖJE
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
SPORT
MODE
Annons:
MODEBLOGGEN
EXTRA
EXTRA
DAGENS MAGASIN
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
SANKTAN
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader