Storlek på text:
Skriv ut text

Nordkorea har genomfört atomprov

Annons:
FAKTA

Fakta: Nordkoreas första prov 2006


• Den 9 oktober 2006 meddelade Nordkorea till omvärldens förvåning att ett kärnvapenprov genomförts framgångsrikt.
• Provsprängningen skedde enligt amerikanska uppgifter i ett berg nära den nordliga staden Punggyeri.
• Explosionens ringa kraft ledde till spekulationer om att någon verklig provsprängning inte alls hade genomförts. USA bekräftade dock det hela en vecka senare efter luftanalyser och sade att laddningen var på mindre än ett kiloton.
• Inom amerikanska underrättelseorgan är uppfattningen att kärnvapenprovet inte var helt lyckat.
• Några dagar efter provsprängningen röstade FN:s säkerhetsråd, inklusive Kina, enhälligt för begränsade sanktioner mot Nordkorea men avstod från att hota om militärt våld.

Fakta: Världens kärnvapenstater


Sju länder har officiellt kärnvapen:
• USA – byggde världens första kärnvapen under andra världskriget och fällde två bomber mot Hiroshima och Nagasaki 1945.
• Ryssland – utförde som Sovjetunionen sitt första kärnvapenprov 1949.
• Storbritannien – gjorde sitt första test 1952.
• Frankrike – testade första gången 1960.
• Kina – utförde sitt första prov 1964.
• Indien – testade 1974.
• Pakistan – gjorde sina första prov 1998.
En åttonde stat, Israel, anses allmänt ha kärnvapen men har inte medgett det. Vad gäller Nordkorea har experterna varit osäkra på om landet verkligen har kärnvapen, trots en provsprängning redan 2006. Sydafrika utvecklade kärnvapen under apartheidregimen men avstod från dem då svart majoritetsstyre infördes.

Blir du oroad av Nordkoreas kärnvapenprov?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Blir du oroad av Nordkoreas kärnvapenprov?

Nordkorea genomförde ett underjordiskt atomprov tidigt på måndagsmorgonen, svensk tid.
Enligt ett officiellt meddelande genom den statliga nyhetsbyrån var provet kraftigare än landets första provsprängning i oktober 2006.
Därmed gjorde den nordkoreanska ledaren Kim Jong-Il verklighet av sina hot.
De ska även ha provskjutit en kortdistansrobot.
Nordkorea har bekräftat att en "framgångsrik" underjordisk provsprängning ägt rum, uppger nyhetsbyrån AP. Provet ska, enligt en underrättelsekälla, ha ägt rum nära staden Kilju i nordöstra delen av landet, skriver AFP. Seismologiska mätningar - USA:s geologiska institut USGS registrerade ett skalv med magnituden 4,7 - bekräftar att det är i nordöst provet ska ha ägt rum Det är samma del av landet som Nordkorea genomförde sitt första atomprov i oktober 2006. Morgonens prov ska ha varit kraftigare än provet 2006, enligt den statliga nordkoreanska nyhetsbyrån. Enligt rysk militär hade det en sprängkraft på cirka 20 kiloton - mer än atombomben över Hiroshima som hade en sprängverkan på mellan 13 och 16 kiloton.

"Garanterar fred"

Provet "kommer att bidra till att slå vakt om vår suveränitet och socialism och garantera fred och säkerhet på den koreanska halvön med omkringliggande region", skriver byrån.
Nordkorea hade tidigare hotat att genomföra en provsprängning i protest mot beslutet i FN:s säkerhetsråd att skärpa sanktionerna efter Nordkoreas robotprov den 5 april.
Nordkorea tycks även ha provskjutit en kortdistansrobot, vid sidan av sitt kärnvapenprov, rapporterar den sydkoreanska nyhetsbyrån Yonhap enligt AFP. Roboten ska ha varit av luftvärnstyp och haft en räckvidd på 13 mil. Enligt nyhetsbyrån avlossades den från Musudan-ri på Nordkoreas östkust.

Krismöte


FN:s säkerhetsråd höll ett extrainkallat krismöte senare på måndagen.
Efter att mötet var slut meddelade säkerhetsrådet att Nordkoreas provsprängning fördöms som ett brott mot resolution 1718.
Rådets resolution 1718 antogs efter Nordkoreas provsprängning 2006. Den förbjuder Nordkorea att avfyra ballistiska robotar och genomföra fler kärnvapentester.
"Säkerhetsrådets medlemmar har beslutat att omedelbart inleda arbetet med en säkerhetsrådsresolution" om nya åtgärder mot Nordkorea, heter det i en kommuniké efter kvällens möte.
FN-ambassadör Susan Rice förklarar att USA hoppas få till "starka" straffåtgärder mot Pyongyangregimen.
I Japan och Sydkorea har regeringarna kallat sina nationella säkerhetsråd till krismöte och oroade kommentarer fortsätter strömma in från världens stormakter.
USA:s president Barack Obama sade i ett uttalande att kärnvapentestet är "en fråga som allvarligt oroar alla länder".
"Nordkorea utmanar världssamfundet direkt och våghalsigt. Nordkoreas uppträdande ökar spänningarna och undergräver stabiliteten i nordöstra Asien", sade presidenten enligt Reuters.

Ryssland försiktigt

Ryssland var något försiktigare i sin kommentar.
"Informationen om det nordkoreanska kärnvapentestet väcker oro, men innan några slutsatser görs måste den kontrolleras noga", hette det i uttalandet från ryska utrikesdepartementet.
EU:s utrikeskommissionär Benita Ferrero-Waldner sade att rapporten om atomprovet är "mycket, mycket oroande". USA är än så länge avvaktande i sina kommentarer
- Vi känner till rapporterna om ett kärnvapenprov i Nordkorea. Vi rådgör med våra allierade. När vi väl har fastställt vad som har hänt så kommer vi att ha mer att säga, en tjänsteman på utrikesdepartementet.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

TV: Han spräckte byxorna på scen

David Lindgren ny favorit Byxorna sprack i grenen under framträdandet.

Ulrik Munther glad: "Göteborgare är som vi vet det skönaste folkslaget."

BILDEXTRA! Allt från kvällens genrep Artisterna redo för den andra deltävlingen.

Så går det i andra deltävlingen Expressens Anders Nunstedt guidar dig.

Sång OCH dans ställer till det Hemlig dansträning ska rädda Gina Dirawi.

Tjuvlyssna på veckans bidrag

Nyfiken på artisterna i helgens tävling? Här får du en försmak. Klicka här!

Vilken artist hejar du på i Melodifestivalens andra deltävling?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Vilken artist hejar du på i Melodifestivalens andra deltävling?

LEDARE
Senaste nytt
SPORT
Annons:
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
NÖJE
EXTRA
Annons:
FEATURE
EXTRA
SPORT
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
MODE
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
KULTUR
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader