Storlek på text:
Skriv ut text
Niklas Lindgren. Foto: Stefan Söderström Niklas Lindgren. Foto: Stefan Söderström

Niklas Lindgren överfölls i matkön

Annons:
Läs också
Hagamannen Niklas Lindgren, 38, överfölls två gånger på Norrtäljeanstalten tidigare i år.
I dag hölls rättegången mot de två morddömda våldtäktsmän som misstänks ha misshandlat honom.
- När jag hade maten på tallriken small det till i bakhuvudet, berättade Hagamannen i rätten om när han slogs ned i matkön.
Med handfängsel fördes Niklas Lindgren in i Attunda tingsrätts säkerhetssal. Sammanbiten och högröd i ansiktet blickade han ut över åhörarna.
Omedelbart när förhandlingen inleddes yrkade hans målsägandebiträde på att det skulle vara stängda dörrar. Som skäl angavs hotbilden och att hans familj kan komma till skada av publiciteten.
Den åtalade mannens advokat motsatte sig dock och tyckte inte att det fanns något skäl till att hålla förhandlingen bakom stängda dörrar.
Tingsrätten beslutade efter kort överläggning att förhandlingen skulle vara offentlig.

Flydde mot vaktrummet

Under förmiddagen handlade rättegången om en misshandel på Norrtäljeanstalten den 5 april i år. När Niklas Lindgren ställt sig i matkön överfalls han av den nu åtalade mannen.
– När jag hade maten på tallriken small det till i bakhuvudet. Jag släpper tallriken och försöker ta mig därifrån. Han försöker springa efter mig och försöker tilldela mig flera slag till, säger Niklas Lindgren.
Niklas Lindgren fick flera slag i bakhuvudet innan han flydde mot vaktrummet för att söka skydd. Han vill ha 12 000 kronor som skadestånd för misshandeln.
Den åtalade mannen, som tidigare dömts för mord och våldtäkt, erkänner misshandeln men vill inte betala något skadestånd.
– Den har föregåtts av en mycket allvarlig provokation, säger den åtalade mannens advokat.

Nekar till brott

Under eftermiddagen fortsatte rättegången mot ytterligare en man som åtalats misstänkt för att ha misshandlat Niklas Lindgren några månader tidigare.
Eftermiddagen den 24 januari kom Niklas Lindgren in från en promenad och gick mot sitt rum. Plötsligt ska han ha känt ett knytnävslag i ansiktet och efter det ska flera slag ha följt.
– Jag får sparkar och slag mot huvudet. Jag försöker skydda huvudet och försöker ta mig därifrån, säger Niklas Lindgren.
Enligt Lindgren kom slagen helt utan förvarning. Lindgren ska sedan ha tagit sig upp på benen och in mot vaktrummet där han stötte på en vakt.
– Han kommer in i vaktrummet. Säger något i stil med ”Nu får ni ta bort honom, han har slagit ner mig”, berättar vakten som hördes i tingsrätten.
Den andre mannen, som också är dömd för mord och våldtäkt, nekar till brott och hävdar att han ville konfrontera Niklas Lindgren för en sak denne hade sagt.
– När jag är någon meter från honom och började konfrontera fick jag direkt en hand upp mot min hals. Jag kände ett hot. Jag slängde upp min hand, sen gick det ganska fort. Det blev tumult. Jag ger kanske tre, men får ta emot tre också kanske, säger han.
Norrtälje tingsrätt gav sin dom redan under fredagseftermiddagen. Både männen ansågs skyldiga av rätten och ska betala skadestånd på 5 500 respektive 9 300 kronor.
Eftersom båda är dömda till livstids fängelse sedan tidigare omfattas de nya brotten även av det straffet.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

TV: Han spräckte byxorna på scen

David Lindgren ny favorit Byxorna sprack i grenen under framträdandet.

Ulrik Munther glad: "Göteborgare är som vi vet det skönaste folkslaget."

BILDEXTRA! Allt från kvällens genrep Artisterna redo för den andra deltävlingen.

Så går det i andra deltävlingen Expressens Anders Nunstedt guidar dig.

Sång OCH dans ställer till det Hemlig dansträning ska rädda Gina Dirawi.

Tjuvlyssna på veckans bidrag

Nyfiken på artisterna i helgens tävling? Här får du en försmak. Klicka här!

Vilken artist hejar du på i Melodifestivalens andra deltävling?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Vilken artist hejar du på i Melodifestivalens andra deltävling?

Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
NÖJE
SPORT
EXTRA
Annons:
FEATURE
EXTRA
SPORT
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
MODE
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
KULTUR
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader