Prins Carl Philip och hans gäng är eftertraktade gäster på jetsetklubben Bâoli.
Nu berättar nattklubbschefen Antoine Lecorche om kvällen som ledde till slagsmål och stora rubriker för prins Carl Philip.
– De satt vid ett runt bord på restaurangterrassen, som sitter ihop med klubben, och gick sedan ner för att festa, säger han.
Resan till Franska rivieran skulle bli ett avbrott i vardagen med glada festnätter i goda vänners lag. Prins Carl Philip, som tidigare besökte OS i London tillsammans med sin svåger prins Daniel, hade flugit upp till Frankrike för att möta upp flickvännen Sofia Hellqvist för en kärlekssemester.
Paret har under våren haft det tufft och vid flera tillfällen varit nära att göra slut, avslöjar Expressens hovreporter Johan T Lindwall i sin nya bok "Madeleine - prinsessan privat".
"Gick ner för att festa"
I fredags besökte de den omtalade och till viss del skandalomsusade nattklubben Bâoli i Cannes, tillsammans med goda vänner.
– De satt vid ett runt bord på restaurangterrassen, som sitter ihop med klubben, och gick sedan ner för att festa, säger Antoine Lecorche.
Men festen urartade när Carl Philip oprovocerat attackerades utanför nattklubbens entré. Enligt hovet var angriparen obekant för prinsen och sällskapet.
"Ingen extra koll"
Lecorche berättar för Expressen att han inte fick reda på slagsmålet förrän han vaknade i går morse.
– Polisen kom inte, och om det hade varit något stort bråk så hade jag fått veta det - jag är ju klubbchef. Jag hade ingen extra koll på den svenska prinsen, han är inget känt ansikte här, som till exempel Snoop Dogg eller Zlatan, säger han.
– Om vi hade vetat att det var prinsen som suttit vid bordet så hade vi ställt två säkerhetsvakter där eftersom personen är så viktig.
"Väldigt snabb"
I en film kan man höra att engelsktalande och svensktalande personer försöker stoppa bråket. Man ser även hur en person håller om prinsens nacke.
– Situationen var väldigt snabb, det hände vid utgången till nattklubben. Någon tog tag i prinsen, då visste vi inte att det var prinsen, säger Lecorche.
Samtidigt berättar han att Carl Philip och hans gäng är omtyckta gäster.
– De har varit här flera gånger tidigare och det är precis sådana gäster som vi vill ha. De äter alltid i restaurangen först, de har med sig vackra tjejer och beter sig artigt och städat på klubben, säger han.