Åtta afghaner, varav sju medlemmar av landets säkerhetsstyrkor, har dödats i ett flyganfall utfört av militäralliansen Nato.
Flygangreppet genomfördes i provinsen Badghis i västra Afghanistan i fredags, uppgav Afghanistans försvarsdepartement på lördagen. De som fick sätta livet till var enligt departementet fyra soldater och tre poliser.
Nato bekräftade under lördagen att militäralliansen kände till dödsoffren, som också utökats med en afghansk civilperson. Men det hette att man var i färd med att undersöka om det var Natos flygstyrka som bar ansvar för dödsfallen.
23 soldater, varav 18 afghaner och fem amerikaner, kom till skada under insatsen.
Utredning pågår
Händelsen, som började generera rapporter i fredags kväll, är under fortsatt utredning.
En militär källa från ett västland som nyhetsbyrån AFP talat med – en källa som uttalar sig under löfte om anonymitet – säger att det var egen eld som orsakade förlusterna, men en talesman för den internationella, Nato-ledda Isaf-styrkan sade på lördagen att han inte kunde bekräfta den saken.
Enligt rapporter som var tillgängliga i Afghanistan – dock inte försvarsdepartementets uppgifter – ska det ha utbrutit strid mellan en Isaf-styrka och en afghansk styrka å ena sidan och en talibantrupp å den andra. Det skedde i samband med att regeringssidan letade efter två amerikanska soldater som saknats i Badghis sedan i onsdags.
Sköt mot fel mål
Lokal polis säger att en styrka som letade efter amerikanerna kom i strid mot talibaner och att Natoflyget kallades in som stöd, men tog miste och besköt den egna sidans soldater.
Afghanska källor uppger att de två saknade amerikanerna drunknade under försök att rädda några lådor med förnödenheter som hade släppts ned i ett vattendrag.
Talibanföreträdare säger sig ha tagit rätt på de drunknade.
Tvekan i USA
I USA väntas de närmaste veckorna president Barack Obama fatta beslut om truppförstärkningar till Afghanistan. Militärledningen har begärt 40 000 man.
Obamas rådgivare James Jones uttalade sig i helgen för den tyska tidskriften Der Spiegel om militärens önskemål. Det finns, sade han, ingen garanti för att truppförstärkningar skulle lösa säkerhetsproblemen.
- Generaler begär alltid fler soldater, sade Jones enligt Der Spiegels webbsajt.
Afghanska armén har den senaste veckan genomfört en offensiv i norr, i provinsen Kunduz. Där har enligt regeringen 133 rebeller stupat.