Den där väskan pekar rakt på det största problem som västvärlden har: konsumismen. För något år sedan brakade ju den så kallade väskdebatten loss i media, initierad av författaren Sisela Lindblom. Hon hade reagerat på en svindyr handväska som en journalist köpt och menade att det var en icke acceptabel statusmarkering. Lindblom fick utstå en hel del kritik. Somliga menade att det som vanligt var just kvinnors köpval som sattes i fokus, medan de välbeställda männen klarade sig från kritik trots de dyra sportbilar eller båtar som de köper och belastar planetens biosfär med. Den kritiken är riktig. Om Peter Eriksson anlänt till riksdagsdebatten i en dyr stadsjeep så borde han ha fått fan för det. (Har han kvar sin Hyundai Santa Fe, 2002 års modell? Den som drar 1,3 liter milen?)
Men den där väskdebatten var något viktigt på spåren. Vad är det som triggar i gång konsumismen, den mäktiga kraft som hotar klimat och miljö? Jag hävdar att den praktiskt taget alltid utlöses överst i samhället. (...) Exakt där börjar konsumismens logik. Den startar med lyxkonsumtion hos de översta och fortplantar sig ner genom klasshierakierna till dem längst ner som tvingas låna för att så gott de kan delta i köp- och statushetsen.
Men i skeendets begynnelse finns alltså det där armbandsuret för hundratusen, märkeskostymen för femtiotusen - eller till och med handväskan för 6000 kronor (vilket anges vara priset på Sahlins handväska). Detta är livsfarlig konsumtion! För planeten! Motorn i denna process är ökande ojämlikhet. Ökad ojämlikhet gör människor mer benägna att ge varandra statusvärderande blickar (se den på svenska nyligen utkomna "Jämlikhetsanden" av forskarna Richard Wilkinson och Kate Pickett).Att det ofta enbart är kvinnors lyxkonsumtion som hamnar i debattens fokus beror på att vi lever i ett patriarkalt samhälle och att Mona Sahlins väska plötsligt blir så viktig beror till största delen på borgerliga medias enorma intresse av att sänka ett framgångsrikt rödgrönt samarbete (Sahlin vann ju debatten i riksdagen).
Men för en socialdemokratisk partiordförande borde kampen mot social ojämlikhet vara det centrala.
Så uppfattar de flesta väljare det.
Hennes dyra handväska ger precis motsatt meddelande.Den där Louis Vuittonväskan är som den lilla spricka i fasaden som gör att hela det oroande värderingslandskapet bakom kulisserna skymtar."
GÖRAN GREIDER om Mona Sahlins väska
Läs hela artikeln:
NEWSMILL.SE
Är det ett problem att Sahlin har en dyr handväska?
Bjuder kvinnor ut sig till kända män?
Karin Eder Ekman- Den där är inte särskilt dyr, hon borde ha en något bättre.
- Ja, och särskilt i kulturbranschen.
PM Nilsson- Förra gången var det Perssons gods. Det tycks finnas ett problem inom S, ja.
- När jag är på krogen tittar Izabella Scorupco inte på mig, bara på Michael Nyqvist.
Leo Lagercrantz- Nej, inte i Nacka och när man hänger på Bindan-fester, men i en valrörelse – ja.
- Det är inget kvinnoproblem. Alla älskar vi kändisar.