Storlek på text:
Skriv ut text
HELIKOPTER TILL TALIBANFÄSTE. Tillsammans med de svenska soldaterna flögs Mona Sahlin till Char Bolak, ett välkänt problemdistrikt i det svenska ansvarsområdet i Afghanistan. Där möttes hon av en stridsvagn som skulle ta henne till basen - men Socialdemokraternas partiledare i stället valde att promenera i det karga landskapet. Foto: Mikhail Galustov HELIKOPTER TILL TALIBANFÄSTE. Tillsammans med de svenska soldaterna flögs Mona Sahlin till Char Bolak, ett välkänt problemdistrikt i det svenska ansvarsområdet i Afghanistan. Där möttes hon av en stridsvagn som skulle ta henne till basen - men Socialdemokraternas partiledare i stället valde att promenera i det karga landskapet. Foto: Mikhail Galustov

Mona Sahlin hårdbevakas av militär och livvakter

Annons:
Läs också
KABUL/MAZAR-I-SHARIF. Hotbilden mot internationella gäster har aldrig varit så hög som den är just nu i Afghanistan.
Därför har Mona Sahlins besök i Afghanistan hårdbevakats av livvakter.
- Jag är inte rädd. Jag litar på dem jag har runt mig, säger hon till Expressen som följt hennes besök på plats.
Omringad av säkerhetspersonal landade Mona Sahlin mitt i en av de större skandalerna som skakat de internationella trupperna i Afghanistan - Wikileaks publicering av över 90 000 militära hemliga dokument.
- Jag vill se vilken miljö som våra trupper jobbar i och få en bild av den politiska utvecklingen, inte minst inför de beslut som vi i Sverige ska fatta de närmaste åren, sa hon i måndags strax efter att ha träffat Natos civila chef Marc Sedwill på ISAF:s högkvarter i Kabul.

Hög hotbild mot officiella personer

Besöket har varit omgärdat av mycket hemlighetsmakeri. De två senaste månaderna har varit de blodigaste någonsin för internationella trupper och talibanerna vinner i vissa områden allt mer mark och sympatier. Under fredskonferensen i juni lyckades de tag sig fram till konferenstältet med vapen och raketer. Under Kabulkonferensen förra veckan avfyrades raketer mot Ban-Ki-Moons plan där även utrikesminister Carl Bildt befann sig. De fick avbryta landningen och istället flyga till militärbasen Bagram och ta helikopter till Kabul. Den danska utrikesministern, som också tvingades avbryta resan, kunde aldrig ens ta sig till konferensen.
NÄRVARO. En av de svenska soldaterna berättar Sahlin om deras arbete och hur befolkningen först var skeptisk, men nu ber dem att stanna i området. Foto: Mikhail GalustovOch fortfarande föreligger det en hög hotbild mot internationella officiella personer som besöker Afghanistan.
Därför har Mona Sahlin haft med sig säpovakter från Sverige som bevakat henne dygnet runt. Inga besök har fått berättas om i förväg.
- Jag känner mig inte rädd. Jag är glad att vi kunnat genomföra detta före valupptakten, säger hon.
Trots arrangemangen kunde Mona Sahlin under sina tre dagar i Afghanistan träffa representanter från såväl EU, NATO, den afghanska regeringen och biståndsorganisationer.
I går träffade hon också de svenska soldaterna i Mazar-i-Sharif. Från den svenska huvudbasen i Mazar flögs partiledaren med helikopter ut till ett av problemområdena där det tidigare skett flera eldstrider. Där berättade soldaterna hur deras närvaro förbättrat situationen i området.

"Vill öka det civila engagemanget"

BISTÅNDET. Mona Sahlin vill öka biståndsresurserna till Afghanistan. Här besöker hon Svenska Afghanistankommitténs verkstad för proteser och talar med en flicka som är där för att prova ut benproteser. Foto: Mikhail GalustovUte på basen svarade Mona Sahlin på hur hon ser på den svenska insatsen. Det är den fråga som de rödgröna inte kunnat enas om. Vänsterpartiledaren Lars Ohly är tydlig med att han vill att de militära trupperna ska lämna landet omgående.
I en intervju har du sagt att vi ska stanna så länge vi gör nytta. Gör vi det?
- Ja, men "vi" är inte bara militären vill jag betona, säger Mona Sahlin.
Hon vill inte ge något slutdatum för den militära insatsen men ser gärna att de afghanska säkerhetstrupperna ska klara ta mer ansvar.
- Ingen afghan jag träffat vill att de internationella trupperna ska lämna 2014. Däremot blir uppdraget annorlunda, rollen annorlunda och biståndsverksamheten annorlunda men det kommer säkert också behövas säkerhetsnärvaro.
I dag är den militära insatsen betydligt större än den humanitära. Vill du att balansen är annorlunda?
- Ja, jag vill öka det civila engagemanget här. Vi behöver absolut stärka den civila närvaron och biståndsresurserna.
Vad säger du till Lars Ohly när du kommer hem?
- Vi kommer att föra ett samtal som vi fört ganska länge och som jag känner att jag har mycket att bidra med nu. Han hade uttryckt i media, att det här kriget går inte att vinna. Det vill jag prata med honom om. Vad menar han med "vi" och vilket krig menar han? Menar han kriget mot fattigdom, könsförtryck? Menar han att vi ska lämna afghanerna i sticket. Det ska jag tala med honom om.
Mona Sahlin säger att oppositionen ska ge besked före valet om hur de förhåller sig till insatsen i Afghanistan.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

"Jag har mognat"

Whitney Houston verkade vara tillfreds med sig själv i sin sista stora intervju "Min dotter betyder allt för mig", sa stjärnan då till Access Hollywoods reporter.

Läs intervjun: Ord för ord "Man har sin tro, sin beslutsamhet, sina fina stunder."

Uppgifter: Hon kan ha drunknat

TMZ: Receptbelagda läkemedel har hittats Skriver att stjärnan kan ha drunknat.

BILDEXTRA: Ett liv i rampljuset

Här är Whitney Houstons liv Från genombrottet till den tragiska döden.

Här dog Whitney Houston Expressen på plats utanför hotellet i natt.

Uppgavs lägga 2 miljoner om året på droger Vännerna hade oroat sig länge.

Hyllades av stjärnorna Puff Daddy: Hon gav en alltid en "mormorskram"

Här är stjärnans utbuade comback Fansen: "Det var det värsta vi sett"

Hon kan göra en Ledger - ny film på väg Heath Ledger fick en Oscar postumt.

Hur minns du Whitney Houston? Skicka dina tankar om superstjärnan här.

Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
Mest läst i dag
BLOGG
EXTRA
Annons:
SPORT
SPORT
EXTRA
Annons:
NÖJE
FEATURE
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
KULTUR
MODE
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader