Guider och tips

Drömresor till hela världen!

Böcker & boktips

Här hittar du de hetaste böckerna.

Storlek på text:
Skriv ut text
Mona Sahlin har fortfarande kvar kontoret på på Socialdemokraternas riksdagskansli. Foto: Olle Sporrong Mona Sahlin har fortfarande kvar kontoret på på Socialdemokraternas riksdagskansli. Foto: Olle Sporrong

Mona Sahlin frustrerad över samarbetet med V

Annons:
Hon svär frustrerad över samarbetet med Vänsterpartiet - och ger kritik till sin efterträdare Håkan Juholt.
Mona Sahlin ger nu sin första längre intervju sedan hon avgick som S-ledare.
- Det känns fortfarande som "fan också" att det blev som det blev, säger hon till Dagens Nyheter.
Det har gått drygt två månader sedan Mona Sahlin avgick som ledare för Socialdemokraterna.
Nu arbetar hon med Socialistinternationalen och med tidningen Expo, men har fortfarande kvar ett kontor på Socialdemokraternas riksdagskansli.

Indirekt kritik

I intervjun med Dagens Nyheter är Mona Sahlin tydlig med att hon inte vill att den ska handla om hennes efterträdare, men i en fråga kan hon inte hålla sig från att ge sin åsikt: Mona Sahlin betonar  vikten av Libyeninsatsen och ger indirekt kritik till Håkan Juholts sätt att hantera den svenska delen av insatsen.
– Vill FN att vi ska komma med båtar i stället för flyg så tar vi ställning till det men det måste vara FN:s beslut. Vi ska göra det som FN vill att vi ska göra eller också så säger vi att vi inte alls ska vara med, säger Mona Sahlin.

Hemskt att vara utanför

Bakgrunden till utspelet är Socialdemokraternas velande i frågan den senaste tiden.
Partiet kom först överens med regeringen om att skicka Jas-plan till Libyen.
Sedan meddelade Håkan Juholt att insatsen skulle avbrytas, och kort därefter att Sverige i stället ska delta med flottan i stället för flygvapnet, vilket är Socialdemokraternas nuvarande ståndpunkt i frågan.
Mona Sahlin säger vidare till Dagens Nyheter att hon tycker att det vore ”hemskt” om Socialdemokraterna hamnar utanför detta ”stora viktiga”.

För mycket fokus på skatt

Den tidigare S-ledaren är även självkritisk. Hon grämer sig fortfarande över att hon släppte in Vänsterpartiet i oppositionssamarbetet inför riksdagsvalet förra året.
Med V med i samarbetet blev det, enligt Sahlin, för mycket fokus på skattesatser.
Vid två tillfällen i intervjun svär hon, båda gångerna handlar det om valrörelsen.
– Det känns fortfarande som ”fan också” att det blev som det blev, säger Mona Sahlin till Dagens Nyheter.
Om det rödgröna samarbetet säger Sahlin:
– Det blev tyvärr mer rött än vad jag hade velat.

Uttryckte sig taskigt

Den kupp som tidigare justitieministern Thomas Bodström i sin bok ”Inifrån; makten, myglet, politiken” menar att hon utsattes för vill Mona Sahlin inte kommentera.
Men när Thomas Bodström – som Sahlin jämför med Zlatan – kommer på tal får sig Håkan Juholt ytterligare en känga.
– Jag tycker att Håkan uttryckte sig lite taskigt om att Thomas har spelat fotboll längre än han hållit på med politik, säger Mona Sahlin till Dagens Nyheter.
Expressen.se har sökt Håkan Juholt för en kommentar men han hälsar via sin pressekreterare Ann Wolgers att han inte vill uttala sig. Inte heller Lars Ohly vill kommentera, säger hans pressekreterare Maria Almström. 
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:

Hur påverkas du av det höjda bensinpriset?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Hur påverkas du av det höjda bensinpriset?

Senaste nytt
NÖJE
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
EXTRA
SPORT
BLOGG
Annons:
EXTRA
SPORT
FEATURE
Kultur
RES
MODE
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
LEDARKRÖNIKÖRER
SPELA SPEL
TÄVLING
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
HÄLSA
LEVA & BO
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader